Pani Bovary - Bohaterowie

Charakterystyka bohaterów powieści „Pani Bovary”:
– Karol Bovary – lekarz, mąż Emmy, nie był bogaty, lecz starczało na utrzymanie się i przez większość życia nie borykał się z większymi problemami materialnymi, był wierzący, nie stawiał oporu wobec postępu i chętnie chciał wypróbowywać nowe techniki leczenia, prawdziwie kochał żonę, lecz nie był wobec niej ani wymagający, ani podejrzliwy, pozwalał jej na wiele przygód. Można by nazwać go „niewyróżniającym się z tłumu”. Miał córkę: Bertę. Pod koniec życia, przytłoczyło go samobójstwo żony oraz zadłużenie, na jakie ta go skazała. Zmarł siedząc samotnie na ławce w altanie. Koniec życia był zatem adekwatny do sposobu egzystencji.
– Emma Bovary – żona Karola Bovarego. Kobieta wrażliwa, szukająca wciąż nowych wrażeń. Miała zły obraz rzeczywistości, który wyrobiła sobie czytając w młodości książki. Była rozrzutna, lecz pozbawiała męża pieniędzy w taki sposób, aby ten o tym jak najmniej wiedział. Ponieważ mąż nie dawał jej wiele ekscytujących chwil, szukała różnych rozrywek. Nudząc się w małżeństwie, zdradzała męża z wieloma kochankami. Ostatecznie nawet kochankowie jej nie wystarczali, lecz o całe zło na świecie oskarżała męża i znienawidziła go. Nie oznaczało to jednak, że przestała korzystać z jego pieniędzy. Znudzona i wyniszczona życiem codziennym, które sama sobie zgotowała, zażyła truciznę i skonała w męczarniach.
– Leon – pisarz notarialny, student prawa. Interesowała go literatura, muzyka, sztuka. Dzięki swoim zainteresowaniom znalazł więź z Emmą. Bał się, aby ich bliska znajomość nie wyszła na jaw, i w pewnym momencie wyjechał do Paryża, aby nie popaść w sidła miłości. Nie potrafił się jednak obejść bez niej i tylko, gdy nadarzyła się do tego okazja znów zaczął się z nią spotykać. Lubił spełniać jej zachcianki, nie skąpił na nią pieniędzy. Dopiero gdy Emma poprosiła go o 8 tys. franków zrozumiał, że kobieta go nie kocha, tylko wykorzystuje. Ostatecznie odmówił Emmie pożyczki, co pogrążyło ją w rozpaczy.
– Rudolf Boulanger – bogaty szlachcic, drugi po Leonie kochanek Emmy. Z łatwością oczarował Emmę bogactwem i nowymi rozgrywkami, lecz tak naprawdę był wobec niej obojętny i nigdy jej prawdziwie nie kochał. Aby nie wzbudzać podejrzeń, został przyjacielem Karola. Lubił się wywyższać w stosunku do Emmy, co zresztą jej się podobało. W momencie, gdy ta chciała z nim uciec na drugi koniec świata, ten zachował zdrowy rozsądek i porzucił ją pisząc do niej list, co świadczy o jego tchórzostwie. Nie pomógł jej finansowo, gdy o to poprosiła.
– Lheureux – mały kupiec i lichwiarz, jedyny w wiosce. Zajmował się sprowadzaniem materiałów i różnych drobiazgów. Nie łączyła go żadna emocjonalna więź z Emmą, lecz przyjaźnił się z nią, gdyż była ona jego najlepszą klientką i dawała każdą cenę za byle bubel. Sprytnymi i przebiegłymi rachunkami i wekslami doprowadził do bankructwa pana i panią Bovary (niewątpliwie był to główny powód samobójstwa Emmy).
– Homais – lekarz i aptekarz, szanowany w Yonville – opactwie, nigdy nie narzekał na brak pacjentów, dzięki czemu również nie narzekał na brak pieniędzy. Prawdziwy pozytywista. W pełni popierał postęp, chętnie czytał wszelakie nowinki medyczne i techniczne. Nie wierzył w Boga i często kłócił się z miejscowym księdzem. Miał dwóch synów i jedną córeczkę. Synów nazwał na cześć wielkich dowódców i władców. Pisał do gazety, gdzie lubił wywyższać swoje czyny. Zrobił wiele dobrego dla ludzi i ogólnego postępu, lecz tylko po to, aby zaspokoić własną ambicję. Ciężko jednoznacznie określić jego relacje z państwem Bovary, lecz w ogólnym rozrachunku były one raczej pozytywne. „Ostatnio dostał order”.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: