Pani Bovary - Problematyka

„Pani Bovary” to powieść G. Flauberta. Autor żył w latach 1821 – 1880i był uważany za jednego z najwybitniejszych naturalistów. Krytykował romantyzm, skupiał się na analizie psychiki swoich bohaterów. Obnażał sztuczność romantycznych porywów serca. „Pani Bovary” jest uważana za jego najlepsza powieść. Uważano ją za ostrzeżenie przed tym, by nie stawiać romantycznych iluzji ponad urokami codziennego życia.
Akcja powieści toczy się we Francji w XIX wieku. Bohaterowie Emma i jej mąż mieszkają w niewielkim, prowincjonalnym mieście. Małżeństwo układa się z pozoru dobrze, jednak Emma nie jest z niego zadowolona. Kobieta marzy o wielkiej miłości, chciałaby być uwielbiana, adorowana. Wierzy, że prawdziwa miłość jest możliwa. Poszukuje przygód, miewa kochanków. Lekceważy męża, który mocno stąpa po ziemi i dba o to, aby zapewnić utrzymanie rodzinie. Dla swoich Kochanków zdobywa pieniądze. Kiedy okazuje się, że była przez ich wykorzystywana, przezywa prawdziwą tragedię. Czuje się upokorzona,, niespełniona, oszukana Traci sens życia i popełnia samobójstwo. Jest postacią tragiczną. W niedługim czasie po jej śmierci umiera także jej mąż. Przed śmiercią znajduje listy od kochanka i przekonuje się, jak żyła jego żona. Emma jest drugą żoną Karola. Poślubił ją dla pieniędzy, które pozwoliły mu osiągnąć pozycję zawodową. Kocha swoją żonę, ale nie umie i nie chce nieustannie jej adorować, przekonywać, że jest kobitą niezwykłą, wyjątkową, wspaniałą. Skupia się na realizowaniu swoich zawodowych ambicji, dba też o to, aby zonie niczego nie brakowało pod względem materialnym. Kocha córkę i troszczy się o nią.
Emma nawiązuje romans z Leonem. Jest on praktykantem adwokackim. Młody człowiek ją fascynuje, uważa, że zachodzi między nimi pokrewieństwo dusz. często się z nim spotyka. Kiedy Leon wyjeżdża kobieta nawiązuje relacje z Rudolfem. Jest on o wiele bardziej doświadczonym kochankiem i kobieta jest bliska decyzji o porzucenia męża i rodziny. Ostatecznie okazuje się, że to ona zostaje porzucona przez kochanka. Cierpi z powodu zapalenia mózgu, popada w religijną manię. Coraz częściej niepokoi ją lichwiarz, u którego się zadłużyła w trakcie romansu z Rudolfem. Próbowała pożyczyć pieniądze od swoich byłych Kochanków, jednak żaden z nich jej nie pomógł.
Powieść „Pani Bovary” to przykład utworu, w którym krytyce zostaje poddana romantyczna miłość, romantyczna wizja świata. Autor krytykuję kobietę, która nie potrafiła docenić tego, co ma, czyli kochającego męża i córki i szuka romantycznych doznań w ramionach innych mężczyzn. Emma jest kobietą, która nie potrafi mocno stąpać po ziemi, która jest wiecznie niezadowolona i szuka idealnej miłości, która nie istnieje. Kiedy wreszcie przekonuje się, że mężczyźni ją wykorzystywali, że żaden z jej Kochanów tak naprawdę nie darzył jej uczuciem, czuje się zdradzona i oszukana. Nie potrafi sobie radzić z porażką. Dodatkowo frustracje rodzi fakt, że dała się wykorzystać także pod względem finansowym. Romantyczna miłość okazuje się złudzeniem, przynosi ból, cierpienie. Romantyczna kochanka ponosi podwójną klęskę.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: