Panny z Wilka - Bohaterowie

Jarosław Iwaszkiewicz „Panny z Wilka”- Bohaterowie
1. Wiktor Ruben- jest zarządcą małego majątku w Stokroci, gdzie organizowane są obozy letnie dla chorych dzieci. Ma 37 lat, wciąż jest kawalerem. Piętnaście lat wcześniej bywał w Wilku, pracował jako korepetytor i miło spędzał czas. Brał udział w I wojnie światowej. Czas ten bardzo zaważył na jego psychice. Lekarz zaleca mu urlop. Wiktor postanawia pojechać do Wilka, gdzie w młodości przeżywał pierwsze miłostki i zauroczenia. Często wraca wspomnieniami, do tamtych minionych lat, z początku nie jest świadomy tego, że te czasy już nigdy nie wrócą. Chociaż z pozoru w Wilku niewiele się zmieniło, to nie spotyka tam już tych samych kobiet, które pamiętał sprzed 15 lat.
2. Julcia- jedna z panien z Wilka, najstarsza, zamężna, ma dwoje dzieci. Jej mężem jest Kawecki. To ona pierwsza spotyka Wiktora, gdy ten przyjeżdża po wojnie do dworku. To z nią Ruben ma erotyczne wspomnienia z lat minionych, gdy razem leżeli, dotykając się przez prześcieradło, udając, że śpią. To właśnie jej Wiktor wyznaje miłość pod koniec swojego pobytu, po czym odjeżdża.
3. Kazia – kolejna z sióstr, rozwódka, ma jednego syna. Brzydka z twarzy i ciała, zarówno kiedyś, jak i dziś. Zajmowała się gotowaniem, ciągle nad czymś pracowała. To z nią Wiktor odbywał poważne rozmowy, które nazywali „etapami”. To ona w spiżarni wyznaje mu, że dawniej się w nim szaleńczo kochała, jak prawie wszystkie panny z Wilka.
4. Jola – zamężna, lecz bezdzietna siostra. Ma bardzo słaby wzrok. Często można ją zobaczyć z różnymi kochankami. Dawniej Wiktor zawiązał z nią czysto przyjacielską relację, lecz nigdy nie liczyli na nic więcej. Teraz jednak, pod wpływem nocnej przejażdżki na koniach, spędzają ze sobą upojną noc, która jednak nie łączy ich na dłużej. To ona odprowadza Rubena na pociąg. Sama odwraca jeszcze głowę w kierunku odchodzącego kochanka, lecz ten swej głowy nie odwraca.
5. Zosia – zamężna z jednym dzieckiem. Gdy Wiktor był po raz pierwszy w Wilku, dawał jej korepetycje. Droczyła się z nim, lecz po cichu się w nim podkochiwała. Później z tej relacji, już nic nie zostaje. Po latach wyraża wręcz niechęć wobec Wiktora.
6.Tunia – najmłodsza z sióstr, miała tylko 22 lata. Z nią Ruben przechadza się na spacer i polowanie. Próbuje nawiązać z nią romans. Gdy siedząc na polanie ją całuje, ta śmieje się z niego i ucieka, nie dając już więcej się pocałować. Z ich przelotnych zabaw, nic nie wynika. Była dla Wiktora uosobieniem Feli.
7. Fela – siostra, która zmarła niedługo po tym jak Wiktor opuścił Wilko. Z nią Ruben ma erotyczne wspomnienie, gdy widział ją raz nagą, kąpiącą się w jeziorze. Bardzo często Ruben w myślach powraca, właśnie do tego wspomnienia. Idzie kilka razy nad jej grób, lecz nie zostaje tam na długo.
8. Ciotka i Wuj – właściciele małego, skromnego dworku w Rożkach, sąsiadującego z Wilkiem. To tam pomieszkuje Wiktor. Rozmawia z wujostwem niewiele, gdyż ciotka wypomina mu, że wciąż nie znalazł sobie żony.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.