Profesor Andrews w Warszawie - Najważniejsze informacje

„Profesor Andrews w Warszawie” Olga Tokarczuk – najważniejsze informacje

„Profesor Andrews w Warszawie” jest jednym z opowiadań wchodzącym w skład zbioru pt. „Gra na wielu bębenkach”, który został opublikowany w 2001r.. jest to zbiór 19 krótkich historii wypełnionych różnymi, barwnymi postaciami i stylami pisarskimi.

Czas i miejsce

Utwór jest specyficzny, gdyż właściwie opisuje pewien przeskok w czasie, dlatego też analizując świat przedstawiony, czas musimy rozgraniczyć. Początkowo akcja dzieje się w czasach współczesnych, kiedy to główny bohater – profesor Andrews leci samolotem do Warszawy. Jest kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Jednak będąc już w Polsce bohater zauważa sprzeczność ze światem współczesnym. Na ulicach pojawiają się czołgi oraz żołnierze, przed sklepami z pustymi półkami ciągną się długie kolejki. Analizując ten świat możemy się domyślić, że bohater znalazł się w czasach PRL-u.

Bohaterowie

Główny bohater to tak jak już wcześniej wspomniałam – profesor Andrews, który jest przedstawicielem jednej z najlepszych szkół psychologicznych w Anglii. Przybywa do Polski na tydzień by nauczać, prowadzić rozmowy o psychologii. Kolejnym bohaterem jest otyły pan, którego poznajemy pod koniec utworu. Odgrywa on jednak kluczową rolę, ponieważ pomaga naszemu uczonemu wyjść z trudnej dla niego sytuacji. Pojawiają się też takie postacie jak Gosha czy panie w barze – jednak są to bohaterowie epizodyczni.

Plan wydarzeń

1. Wylot z Anglii do Polski
2. Opis konkretnego planu na pobyt w Polsce – spotkanie ze studentami i wywiad, zwiedzanie, rozmowy z psychiatrami, spotkanie ze studentami, wizyta w Oświęcimiu
3. Brak walizki – poznanie Goshy i jej zaoferowana pomoc
4. Dotarcie do mieszkania i sen
5. Poranne czynności i czekanie na wiadomość od Goshy
6. Wyjście z mieszkania, brak orientacji w terenie
7. Powrót do mieszkania po wielogodzinnym marszu
8. Zorientowanie o spóźnieniu na wykład
9. Kolacja, sen
10. Zakup planu miasta i wyprawa do ambasady
11. Śniadanie w barze
12. Błądzenie w Warszawie
13. Refleksja nad życiem
14. Powrót do mieszkania
15. Zakupy – karp („żywa czy na miejscu”)
16. Szukanie ambasady
17. Spotkanie otyłego pana
18. Rozmowa z panem w jego mieszkaniu
19. Zamarcie w toalecie
20. Przytulenie nieznajomego
21. Dotarcie do ambasady
22. Pożegnanie z panem („żywa czy na miejscu”)

Podsumowanie

Sytuacja profesora – pojawienie się w miejscu obcym, bez znajomości języka – budzi pewne przesłanie, naukę: nieważne, w jakiej sytuacji się znajdziesz, działaj, bądź aktywny. Historia profesora Andresa pokazuje, że, mimo iż może nam się wydawać, że nie ma wyjścia i to już jest koniec, zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie. Ważne jest by działać. Właściwie plastyczność historii sprawia, że możemy ją interpretować na wielu frontach.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: