Menu książki:
Przed sklepem jubilera - Charakterystyka bohaterów
Teresa jest wdzięczna, że Andrzej zauważył właśnie ją. Dziewczyna zwraca uwagę na detale, jak wtedy kiedy opowiada, że Andrzej określił ją jako towarzyszkę życia, nie zaś jako żonę. Widać, że jest pod wrażeniem tego chłopaka o filozoficznym podejściu. Teresa jest romantyczką, czuje, że życie nosi za sobą trud, kiedy miłość nie jest odwzajemniona. Andrzej jest ideałem Teresy, kocha go bardzo, cieszy się, że chłopak jest od niej znacznie wyższy, gdyż w ten sposób może sobie pozwolić na włożenie butów na obcasie.
Andrzej ma podejście filozoficzne do życia, rozumie, że musi wyjść ponad własne „ja”, żeby móc kogoś pokochać. Dla Andrzeja małżeństwo jest spotkaniem się ze sobą obu osobowości, które w końcu stworzą jedno ciało. Bohater ten zdaje sobie sprawę, jak długą drogę musiał pokonać, żeby w końcu przyjąć miłość Teresy, opowiada, że wcześniej podążał za tym, co zmysłowe, co powodowało, że szedł po omacku i nie wybierał właściwej drogi. Dopiero kiedy przyjął miłość Teresy, wtedy właśnie zrozumiał, że wybrał właściwie.
Anna jest pełna wewnętrznego zawodu, obrączka miała być dla niej powodem do radości, jednak okazało się, że związek ze Stefanem przyniósł jedynie ból oraz rozczarowanie.
Stefan jest małżonkiem Anny. Ich związek nie mógł być szczęśliwy, gdyż opierał się na cynizmie oraz na egoizmie, zabrakło tutaj zdrowej podstawy. Małżonka obwinia Stefana o wiele rzeczy, jednak Karol Wojtyła sygnalizuje nam, że wina znajduje się w gruncie rzeczy gdzieś pośrodku, że oboje zaniedbali wzajemną relację. Błąd, który popełniła ta para to, że pomylili miłość ze stanem zakochania, zauroczenia sobą, być może w nieodpowiedni sposób przeżyli okres narzeczeństwa. W relacji Stefana i Anny zabrakło Boga, a jak wiadomo, kiedy On jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystko inne znajduje się na właściwym.
Monika jest córką Anny i Stefana. Dziewczyna nie zaznała miłości w domu rodzinnym, przez co jest okaleczona psychicznie. Monika i Krzysztof to para, która pragnie doznać sakramentu małżeństwa, podążać drogą Teresy i Andrzeja, czyli pielęgnować miłość.
Krzysztof jest synem Teresy i Andrzeja. Dramat chłopaka polega na tym, że jego ojciec poszedł na wojnę, z której nie wrócił, przez co brakuje jemu wzorca męskości. Teresa przelała całą swoją miłość na syna, z nabożeństwem powraca do chwili, kiedy to mąż włożył na jej palec pierścień.
Adam występuje w tym dziele jako metafora miłości, Anna znajduje w nim powiernika, któremu zwierza się z dramatu małżeńskiego. Bohater ten wspiera duchowo zrozpaczoną Teresę, która żyje w bólu z powodu utraty małżonka, który poległ na wojnie.
Jubiler jest postacią, która uzmysławia parom kochanków znaczenie sakramentu małżeństwa. Więź łącząca małżonków jest wieczna, dlatego też należy przyjmować miłość drugiego człowieka z pełną odpowiedzialnością za swoje uczucia jak też za te noszone przez drugą osobę. Moim zdaniem jubiler może być wiązany z postacią księdza, który uświadamia młodych kochanków, czym jest małżeństwo; jak też Annie, że łączy ją wieczna więź ze Stefanem. Jubiler jest filozofem, jednak wszystkie postaci, które wykreował Karol Wojtyła cechują się filozoficznym podejściem.