Menu książki:
Przed sklepem jubilera - Czas i miejsce akcji
„Przed sklepem jubilera” rozgrywa się w XX w., można przyjąć, że były to czasy współczesne autorowi, czyli 50. bądź 60.
Akcja rozgrywa się w następujących miejscach, na rynku, w kościele, na ulicy oraz w sklepie jubilera.
Sklep jubilera jest istotnym miejscem, gdyż właśnie tutaj młoda para kochanków z pierwszego aktu przychodzi, by dokonać zakupu pierścionka, tutaj też udaje się bohaterka z aktu drugiego, która postanawia pozbyć się swojego pierścionka, gdyż uważa swoje pożycie małżeńskie za zakończone, więc jak sama twierdzi, pierścionek jest jej już całkowicie zbędny.
Teresa zaznacza, że Andrzej wybrał ją. Wskazuje przy tym, że nie jest w stanie określić dokładnej godziny, gdyż nie mogła popatrzeć na godzinę, która wyświetlała się na zegarze ratusza, bo wtedy patrzyłaby ponad głową Andrzeja.
Teresa opowiada o wędrówce prawą stroną rynku. Młodzi z pierwszego aktu słyszą tyradę jubilera o znaczeniu pierścionka, wartość i znaczenie daleko wykracza poza ten symboliczny przedmiot jedności dwojga osób.
Anna opowiada o przeżytym przez siebie uczuciu goryczy, która kieruje ją do sklepu jubilera, gdzie planuje pozbyć się obrączki. Anna zauważa, że z małżonkiem niewiele ją łączy. Sklep jubilera jest zdecydowanie najważniejszym miejscem akcji tego utworu dramatu. Anna podkreśla, że oboje wraz z mężem cały czas noszą pierścionki, kobieta zaznacza, że gdyby się pozbyła we wspomnianym sklepie jubilera pierścionka, to jej małżonek nawet by tego nie dostrzegł.
„Przed sklepem jubilera” stanowi opowieść, która rzutuje pomiędzy filozofią a mistyką, jest mowa o ulicy, którą podąży Oblubieniec.
Akcja dramatu jest przedstawiona w taki sposób, by jej miejsce mogło znaleźć się wszędzie i nigdzie, jest to miasteczko, którego nazwa nie została nigdzie wypowiedziana.
Sztuka była wystawiana wielokrotnie na deskach teatrów, w readaptacji często miejscem rozgrywania akcji był Kraków, miasto jakże ważne zarówno dla Karola Wojtyły jak też dla brata mojego Pradziadka Jana, Albina Małysiaka, który był biskupem krakowskim.