Przed sklepem jubilera - Najważniejsze informacje

„Przed sklepem jubilera” to utwór napisany przez Karola Wojtyłę, którego świat pozna jako Jana Pawła II. Typ utworu to dramat, przyszły papież snuje refleksje nad sakramentem małżeństwa, nad jego znaczeniem, mówi o tym, jak bardzo ważne jest, żeby przyjmować tę łaskę w sposób całkowicie świadomy. Karol Wojtyła umieszcza w swym dziele trzy akty:
w pierwszym pojawia się Teresa i Andrzej, para młodych zakochanych, planujących zawrzeć związek małżeński;

w drugim Anna i Stefan, kobieta prowadzi monolog, w którym skarży się na swoje pożycie z partnerem, gdzie brakuje miłości i wzajemnego zrozumienia;

w trzecim Monika i Krzysztof, dziewczyna jest córką Anny i Stefana, natomiast Krzysztof synem pary z pierwszego aktu, dowiadujemy się, że Andrzej zginął na wojnie, Teresa wszystkie emocje i uczucia przerzuciła na syna;

Zarówno ,,Przed sklepem…”, jak też wydany w 1964 r. dramat ,,Promieniowanie ojcostwa”, ksiądz Wojtyła napisał, kiedy był już wyświęcony na Biskupa. We wcześniejszych latach, autor pisał też inne dzieła, były to:
„Dawid” napisany w 1939 r.;

„Hiob” napisany w 1940 r.;

w 1940 r., powstał również „Jeremiasz”;

„Brat naszego Boga” pisany w latach 1944- 1949, na kanwie historii biografii brata Alberta Chmielowskiego.

Akcję dramatu możemy osadzić w latach 50 bądź 60 XX w., nie wiemy tak naprawdę dokładnie kiedy, jednakże możemy się tego domyślać. Wiedząc, że Andrzej zginął na wojnie, kiedy syn miał dwa lata, możemy domyślić się, że chodziło o II WŚ. Tak więc, jeśli Krzysztof był dwulatkiem, w 1939 r., biorąc pod uwagę, że mężczyzna zawiera sakrament małżeństwa ok. 25 r.ż., wtedy możemy wysnuć, że byłby rok 1962, więc margines błędu byłby zachowany, przyjęcie, że akcja ma miejsce w 1960 r., jest wyjściem optymalnym.
Michael Anderson wyreżyserował w 1989 r. film, którego fabuła opierała się na motywach książki ,,Przed sklepem jubilera”. Brytyjski reżyser został zapamiętany głównie poprzez genialną produkcję „W 80 dni dookoła świata”, za którą uzyskał w 1957 r. nominację do Oscara.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: