Przypadki Robinsona Kruzoe - Geneza utworu i gatunek

Książka, którą opisuję, nosi tytuł: „Przypadki Robinsona Kruzoe”, jej autorem jest Daniel Defoe. Utwór jest bardzo znany i popularny wśród czytelników. Wymienione wyżej dzieło jest chętnie czytane. Powstało głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, jednak szczyci się też zainteresowaniem wśród dorosłych. Są w nim poruszane bardzo ważne życiowe wartości.
Pierwsze jego wydanie miało miejsce w pierwszej połowie osiemnastego wieku, jednak przez wiele lat książka podlegała zmianom. Pierwsze jej wydanie miało miejsce w Wielkiej Brytanii. Określenie jednego głównego gatunku nie jest w pełni możliwe. A mianowicie: książką pod tytułem: „Przypadki Robinsona Kruzoe” zawiera kilka gatunków, ponieważ nie da się określić jednego. Jej gatunkami są: fikcja, literatura dziecięca i młodzieżowa, fikcja historyczna.
Wyżej wspomniany utwór oparty jest na wydarzeniach marynarza. Nie są one wymyślone. Aleksander Selkirek po rozbiciu się i wylądowaniu na bezludnej wyspie na Oceanie Spokojnym, przebywał na niej sam. Nie miała żadnego towarzysza – człowieka. I w tym miejscu wypadałoby się na chwilkę zatrzymać. A mianowicie: w realnym świecie wyżej wspomniany bohater rozbił się na Pacyfiku (Oceanie Spokojnym), jednak w książce na Morzu Karaibskim. Osobiście polecam zapoznanie się z książką: „Przypadki Robinsona Kruzoe”, ponieważ według wielu opinii jednogłośnie stwierdzono, iż jest ona fascynująca. Dla osób nielubiących czytać powstały rozmaite adaptacje filmowe i seriale, jednak warto przeczytać książkę i przeżyć przygody razem z bohaterami.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: