Przypadki Robinsona Kruzoe - Rozprawka

Temat: Czy człowiek jest człowiekowi potrzebny?

Człowiek jest to stworzenie, które jest stworzone do życia w grupie i nie może egzystować w samotności. Do rozmnażania również potrzebujemy drugiej osoby. Drugą i moim zdaniem najważniejszą rzeczą jest nasza psychika. Każdy z nas potrzebuje kogoś, kto będzie wsparciem w trudnych chwilach, z kim będzie można się podzielić radością lub smutkiem, a także kto będzie przy nas niezależnie od sytuacji. Współcześnie panuje moda na bogacenie się i rozkręcanie kariery zawodowej. Rywalizacja międzyludzka staje się czasami mordercza, gdyż wyznajemy często zasadę – po trupach do celu. Zrobimy wszystko, żeby to osiągnąć. Zazwyczaj dzieje się tak, iż jeżeli ktoś za wszelką cenę goni za pieniędzmi, to oddala się od znajomych i rodziny. Bliscy z nami zostaną tak długo, jak im życie pozwoli (rodziny się nie wybiera), jednak przyjaciele mogą zacząć narzekać na ciągły brak czasu z naszej strony i poczują się nieszczęśliwi w naszej relacji. Zapominamy, że pieniądze to nie wszystko. Nie porozmawiamy z nimi, nie kupią nam przyjaciół czy też prawdziwej miłości. Przyjrzyjmy się paru utworom, które pokażą, iż człowiek jest rzeczywiście człowiekowi potrzebny.

Spójrzmy na przykład na ,,Dziady’’ część III. Opisane są tam losy bohaterów podczas okupacji. Władze wtrąciły ich do więzienia. Jest to bardzo niekomfortowe miejsce, ale nawet tutaj w celi przebywa kilkoro ludzi. Samemu można by było po prostu oszaleć, a tak jest ktoś, do kogo można się odezwać i przetrwać czas wyroku, nie zawsze słusznie wydanego. W utworze bohaterowi dzielili się swoimi przeżyciami i doświadczeniami. Jeden z nich opowiada o młodym chłopczyku ciągnącym zdecydowanie dla niego za ciężkie łańcuchy. Malec zwrócił się do żołnierza z prośbą o zdjęcie lub chociażby zmniejszenie ciężaru, a ten obojętny na cierpienie innych, słabszych od siebie odrzekł, że wszystko jest przepisowo, chociaż doskonale wiedział, iż jest to nieprawda. To pokazuje jak bardzo decyzje innych mają na nas wpływ i często nie potrzebujemy pieniędzy, a jedynie dobrej osoby, która byłaby w stanie nam pomóc.

Ważnym aspektem życia ludzkiego jest miłość. Spójrzmy na ,,Romea i Julię’’. Dramat opowiada o miłości łączącej dwójkę zakochanych w sobie młodych ludzi. Ich uczucie było bardzo silne. Dziewczyna zawsze była posłuszna swojemu ojcu i robiła to, o co on ją poprosił. Jednak kiedy powiedział jej, aby poślubiła bogatego mężczyznę, który od dawna się w niej podkochuje i nie kryje się z tym, ta sprzeciwiła mu się. Kochała innego i to jemu pragnęła być wierna. Tak silna była ich relacja. Kiedy Romeo musiał uciekać z miasta i nie był w stanie się z nią widywać, bardzo cierpiał z powodu rozłąki i to nie tylko on. Jego ukochana również bardzo to przeżywała. To pokazuje, iż człowiek jest drugiemu potrzebny. W swoim życiu szukamy drugiej połówki, żeby stanowiła dla nas oparcie i abyśmy wspólnie mogli pokonywać trudności życiowe.

Ostatnim argumentem jaki pragnę podać jest fakt, iż człowiek pozostawiony w miejscu bez ludzi, nie czuje się dobrze. Dowodem na to jest na przykład książka zatytułowana ,,Przypadki Robinsona Crusoe’’. Bohater tytułowy dotarł na bezludną wyspę. Kiedy się o tym przekonał, był bardzo nieszczęśliwy, gdyż wiedział, iż ratunek szybko nie nadejdzie, a jest zupełnie sam. Robinson na początku zachowywał się normalnie, ale później było coraz gorzej i trudniej wytrzymać. Pewnego razu spotkał Piętaszka i to mu bardzo pomogło. Dzięki temu niespodziewanemu darowi od losu łatwiej było mu przetrwać, a także podniosło go to na duchu. To również pokazuje, iż człowiek potrzebuje drugiego, żeby chociażby nie zwariować.

Podsumowując, uważam, że człowiek jest człowiekowi potrzebny. Jesteśmy istotami stadnymi i lubimy przebywać w towarzystwie. Obecność przyjaciół, jak i zwykłych znajomych niezwykle korzystnie wpływa na naszą psychikę. Czujemy się szczęśliwsi i jesteśmy podniesieni na duchu. Mamy do kogo się zwrócić, kto nas wysłucha. To właśnie w relacjach międzyludzkich jest niezwykłe i powinniśmy to pielęgnować.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: