Rozmowy z katem - Rozprawka

Rozmowy z katem — streszczenie

Rodzice wpływają na nasze późniejsze postępowanie.

Rodzice zawsze są dla dziecka najważniejszym, co istnieje. To oni nas uczą, wychowują oraz karcą. Można powiedzieć, że w pewien sposób kształtują nasz późniejszy charakter, naprowadzają na daną drogę życia. Jednak również ofiarują nam miłość, czas i poświęcenie. Nie raz nawet rezygnują z własnych potrzeb dla wychowania swojego dziecka bądź dzieci. Ich poświęcenia pozwolą nam, dzieciom żyć w szczęściu i chociażby małym dostatku. Nie raz rezygnują z kupowania rzeczy dla siebie, ponieważ dziecko potrzebuje nowych butów, ubrań albo pragnie bardzo drogiej zabawki. Rodzicielstwo jest trudnym zawodem, z którym nie każdy daje sobie radę, chociaż ważne jest to, aby się nie poddawać. Typów rodziców jest dużo. Są tak zwani „surowi rodzice”, którzy rządzą twardą ręką. Nie pozwalają na zbyt wiele swoim dzieciom, wierząc, że w ten sposób nie będą sprawiać problemu. Innym typem są rodzice ulegli, zupełne przeciwieństwo wcześniej wspomnianego typu. Rodzice ulegli rozpieszczają swoje dzieci i ulegają każdemu ich humorkowi. Oczywiście są również mieszane typy, w którym jeden z rodziców jest surowy a drugi uległy. Mogą być również pośredni.

Na początku skupmy się na pierwszym typie. Ten typ rodziców możemy znaleźć w lekturze „Rozmowy z katem” gdzie główny bohater Józef, bo takie nadali mu imię jego rodzice miał bardzo ich bardzo surowych. Jego ojciec, Konrad jest opisany jako osoba, ceniąca sobie posłuszeństwo, zaś jego matka rządziła twardą ręką. Można powiedzieć, że to przez ich specyficzne wychowanie ich syn był bardzo strachliwy. Wspomina o tym, że bał się skakać po kamieniach w rzece wraz z rówieśnikami. Ojciec uchodził z rodziny chłopskiej, przez co nie zarabiał zbyt dużo, a patrząc na oszczędność matki, Józef żył dość ubogo. Ojciec chłopca ucząc go, posłuszeństwa i szczerości sprawił, że Józef miał duży szacunek do władzy. Będąc w szkole z przeraźliwego strachu, zakapował kolegę nauczycielowi. Nawet gdy dorósł, został mu wielki szacunek do władzy. Był niezdolny do złamania jakiekolwiek prawa, a gdy wybuchła tak zwana „narzucona wojna” od razu zaciągnął się do ochotniczej do piechoty.

Teraz przedstawię drugi typ rodziców, a właściwie jednego rodzica, mianowicie chciałabym się tutaj odwołać do lektury „Ojciec Goriot”. W tym dziele mamy ukazaną postawę uległego rodzica. Córki tytułowego bohatera zostały osierocone przez matkę, która zmarła, przez co zostały wychowane przez ojca. Ojciec Goriot przeszedł przemianę z zachłannego i chciwego mężczyzny w troskliwego i ślepo zakochanego w swoich córkach. Ulegał im i dawał wszystko. Uczył, jak to jest dostawać, a nie dawać, przez co Anastazja i Delfina, bo tak miały na imię jego córki, stały się chciwe. Nie patrzyły na dobro innych, a nawet porzuciły swojego ojca. Odwiedzały go tylko, gdy potrzebowały jego majątku. Nawet po śmierci nie pojawiły się na jego pogrzebie. Nie były to ich winy, po prostu zostały tak wychowane. To ojciec wpłyną na ich późniejsze czyny i zachowania. To przez jego wychowanie, bez nadawania żadnych granic ukształtowało ich późniejsze postępowanie.

Jako ostatni argument podam mój ulubiony temat mianowicie seryjnych morderców. Ich czyny są okrutne i nie można w żaden sposób ich usprawiedliwić jednak gdy przyjrzymy się, dlaczego tak się zachowali, dowiadujemy się, że u większości to rodzice mieli wpływ na ich zachowania, postępowania, czyny. Większość najbrutalniejszych morderców, nazywanych również w późniejszym czasie potworami mieli okrutne dzieciństwo. Byli katowani, gwałceni i wyzywani, przez któregoś bądź obu rodziców. W ich głowach ukształtowało się przekonanie, że tak powinno być. Skoro oni cierpieli, to inni też powinni. Skoro oni byli gwałceni, to mogą gwałcić innych. Rodzice wychowali i ukształtowali ich na potwory, które tak naprawdę są skrzywdzonymi dziećmi. Znęcanie się przez rodziców nad dzieckiem często doprowadza do urazów psychicznych oraz różnego rodzaju chorób. Wszystko to wpływa na nasze późniejsze postępowanie.

Podsumowując, rodzice wpływają na nasze postępowanie, bardziej bądź mniej jednak zawsze kształtują nasze późniejsze myślenie, czy też charakter więc mogę spokojnie potwierdzić podaną przeze mnie tezę.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: