Sposób na Elfa - Opracowanie

Czas akcji:
Fabuła rozgrywa się w latach współczesnych, najprawdopodobniej w XXI wieku. Czas akcji nie jest dokładnie sprecyzowany. Mamy informację, że jest to krótko przed zakończeniem roku szkolnego.

Miejsce akcji:
Wydarzenia dzieją się we Wrocławiu, dokładniej w bloku mieszkalnym. Mieszkanie pisarza to miejsce, gdzie głównie osadzone są rozgrywane akcje. Dostrzegamy także klatkę schodową, korytarze, dach bloku. Terenem, gdzie psiak może się wybiegać jest łąka niedaleko bloku oraz ogród Ewy. Elementami poza stałym miejscem zamieszkania jest gabinet weterynarza, którego Elf bardzo się boi oraz schronisko – dawna lokalizacja pieska.

Bohaterowie:
Elf – tytułowy i pierwszoplanowy bohater powieści. W momencie rozpoczęcia akcji ma sześć miesięcy.
Tata – nazywany przez Elfa ,,Dużym”, to pisarz, ojciec nastolatka i właściciel psa.
Syn – Elf nazywa go ,,Młodym”, chłopak ma wspaniałego i kochającego ojca, zajmuje się kundelkiem.
Sąsiadka – starsza pani na emeryturze.
Maciej – policjant prowadzący sprawę włamań do piwnic.
Erka – siostra bliźniacza Elfa, mieszkająca razem z nim w schronisku.

Geneza utworu:
Autor napisał książkę z powodu faktycznych wydarzeń związanych z adoptowaniem psa ze schroniska. Był to bezpośredni wpływ na stworzenie wątku utworu Marcina Pałasza.

Problematyka utworu:
,,Sposób na Elfa” opowiada o piesku. Zostaje on obdarzony opieką przez autora tekstu. Pisarz porusza zagadnienie przystosowania i przyzwyczajenia psa do nowego miejsca, środowiska. Otacza go zupełnie nowe towarzystwo, nowi właściciele, opiekunowie. Ważnym elementem poruszonym w książce jest troska i odpowiedzialność za pupila. Autor udziela porad na temat zajmowania się psem. Oprócz wątku związanego z psiakiem, możemy zobaczyć relacje ojca z synem. Zostają one ukazane w zwracający uwagę sposób. Zauważalny jest szacunek do drugiej osoby, a także szczerość. To coś niezwykłego.

Motywy literackie:

Motyw psa – kundelek jest pokazany jako przyjaciel człowieka. Pies w pewien sposób umacnia właściciela i powoduje, że ten czuje się szczęśliwy. Możemy także zauważyć mądrość Elfa, kiedy to wyczuwa złodzieja włamującego się do piwnic.

Motyw ojca – postać Dużego jest zobrazowana jako najlepszy towarzysz Młodego – jego syna. Są oni sobie bardzo bliscy. Między ojcem a synem występują szczególne więzi. Dają sobie nawzajem wsparcie i zrozumienie w trudnych sytuacjach życiowych.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: