Sto lat samotności - Charakterystyka bohaterów

Sto lat samotności to powieść kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcii Márqueza.

Bohaterowie.

José Arcadio Buendia – jest on jednym z założycieli Macondo. Gdy był młody szkolił koguty do walk. Podczas przegranej zabił rywala włócznią. Duch nieboszczyka nawiedza go i zmusza do opuszczenia rodzinnej wioski. Przenosi się bardzo daleko, wraz z innymi zakłada miejscowość Macondo. Nazwa ta śni mu się w nocy. To bardzo przedsiębiorczy człowiek. Uczył ludzi gospodarować, a sam rozplanował rozłożenie budynków w osadzie.
Bardzo fascynowały go wynalazki, które prezentowali wędrowni cyganie. Synami zaczął interesować się dopiero po licznych uwagach żony. Aureliano przepowiada jego śmierć. Bohater umiera w domu, wcześniej widząc różnorodne duchy ze swojej przeszłości.

Aureliano Buendia – jest to pierwszy człowiek urodzony w Macondo. Jest bardzo cichy i zamknięty w sobie. Gdy go poznajemy jest dzieckiem. Zdobywa wprawę w sztuce złocenia. Kocha to, jest bardzo pracowity. Często zamyka się w swojej pracowni. Nie potrafi się zakochać. Dopiero Remedios, młoda i delikatna dziewczyna oczarowuje młodzieńca. Był bardzo sentymentalny i wrażliwy. Podczas wojny kazał nazywać się pułkownikiem. Miał siedemnastu synów, każdego z inną kobietą. Zmarł ze starości w mieście, w którym przyszedł na świat.

José Arcadio Buendia junior – przyszedł na świat, gdy przyszli założyciele Macondo przeprawiali się przez góry. Jego charakterystycznymi cechami jest kwadratowa głowa oraz kędzierzawe włosy. Opuszcza rodzinę na kilka lat, a gdy udaje się go odnaleźć, jest dużym mężczyzną. Trudno było go rozpoznać, ramiona i klatkę piersiową pokrytą miał licznymi tatuażami. Włosy krótkie, a oczy smutne, a skórę spaloną od zbyt długiego przebywania na słońcu. Zajmował się głównie polowaniem. Zmarł w swojej sypialni, nikt nie wie z jakiej przyczyny. Na ciele nie znaleziono rany, a w okolicy nie było broni, jednak z ciała wydobywał się zapach prochu.

Arcadio junior – jest synem Jose Arcadia Buendii i Pilar Ternery. Przez większość swojego młodzieńczego życia czuł się wyjątkowo samotny. Świetnie dogadywał się z Indianami. Podczas wojny był dowódcą. Całe życie dręczył go strach, który zniknął tuż przed śmiercią. Wtedy mężczyzna uświadomił sobie, jak bardzo kocha swoją rodzinę.

Urszula Iguáran- jest żoną Joségo. Jest bardzo pracowita i odpowiedzialna. Twardo stąpa po ziemi. Akceptuje eksperymenty swojego męża. Postanawia oddać swoje rodowe złoto. Dopiero pomysł o przeniesieniu Macondo sprawił, że kobieta zbuntowała się. Była kobietą długowieczną, mimo prawie stu lat, myślała logicznie. Traciła wzrok, ale nie przeszkadzało jej to w sprawnym poruszaniu się. Zmarła w Wielki Czwartek, mając ok. sto pięćdziesiąt lat.

Rebeka- jej ojcem jest Nicanor Ulloa, a matką Rebeka Montiel. Poznajemy ją, gdy ma zaledwie 11 lat. Możemy domyślić się, że głodowała, ponieważ ma zielonkawą cerę oraz napięty brzuch. Była bardzo wystraszona i zaniedbana. Zachowywała się dosyć dziwnie, jadła ziemię i krzyczał indiańskie przekleństwa. Z czasem wyrasta na piękną kobietę.

Remedios Buendia – jest córką Arcadia i Santy. Jest tak obojętna na wszystko co ją otacza, że uważano ją za osobę chorą umysłowo. Jest dorosła, a musi myć i ubierać ją własna matka.

Aureliano José- jest synem Aureliana i Pilar Ternery. Wychowuje go ciotka Amaranta. W okresie dziecięcym był bardzo zdolny. Szybko nauczył się czytać oraz pisać.

José Arcadio Drugi- jest on synem Arcadia i Santy. Ma brata bliźniaka, do którego jest bardzo podobny.

Aureliano Drugi- jest on synem Arcadia i Santy. To drugi z bliźniaków, którego w młodych latach bardzo trudno odróżnić od brata.

Petra Costes- to młoda Mulatka o żółtych oczach przypominających migdały.

Młody Aureliano- jako dziecko był wrażliwy oraz dociekliwy, co zmieniało się wraz z wiekiem.

José Arcadio- jest synem Fernandy oraz Aureliana. Urszula postanowiła, że wychowa chłopca na papieża.

Fernanda del Caprio- jest ona żoną Aureliana Drugiego. Wychowała się w brzydkim, przytłaczającym domu.

Renata Remedios- zwana również Meme. Jej rodzicami są Aurelian oraz Fernanda. Dzięki swojej matce ukończyła studia muzyczne, mimo że nigdy tego nie lubiła.

Melquiades- jest Cyganem, który wędruje po świecie. Przyjaźni się z rodziną Buendia.

Prudencio Aguilar- jest przeciwnikiem Joségo w walkach kogutów. Po pewnej przegranej obraża swego przeciwnika.

Pilara Ternera- jest bardzo wesołą kobietą, która pomaga Urszuli w zajęciach domowych.

Visitacin- jest Indianką, która razem ze swoim mężem uciekła ze swojego plemienia, poniewaz tam dręczyła ją okropna bezsenność.

Francisco el Hombre- był pieśniarzem.

Don Apolinara Moscote- jest ojcem dla siedmiu córek. To zarządca Macondo z ramienia rządu. Fałszuje wyniki wyborów.

Remedios Moscote- jest najmłodszą z siedmiu córek Don Apolinara.

Pietro Crespi- jest młodym, pochodzącym z Włoch instruktorem tańca.

Nicanor Reyna- jest człowiekiem, który udzielił ślubu Aureliano i Remedios. To naiwny starzec, bardzo chudy, prawie same kości i wydęty brzuch.

Gerineldo Márquez- jest najlepszym przyjacielem pułkownika Aureliana. Mężczyzna był jego towarzyszem podczas wojennych wypraw.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.