Trans-Atlantyk - Czas i miejsce akcji

„Trans- Atlantyk” Witolda Gombrowicza rozgrywa się na przełomie sierpnia i września 1939 r. W momencie, kiedy ludzie ginęli w wojnie światowej, pisarz pisał o rzeczach odległych od polskiej rzeczywistości. Akcja rozgrywa się w stolicy Argentyny, w Buenos Aires. Całość akcji rozgrywa się w stolicy Argentyny m.in. w Poselstwie Polskim, siedzibie spółki barona, domu Gonzala oraz w piwnicy, która stanowiła miejsce spotkań Klubu Kawalerów Ostrogi. Bohater, który przybył się do stolicy Argentyny, wiedząc, iż wybuchła wojna światowa postanawia zostać w Ameryce Południowej i tutaj układać sobie życie. Sam Witold Gombrowicz miał kategorię niepełnosprawności „D”, uważał, że na nic się przyda, jeśli chciałby walczyć za kraj, za Polskę.
Autor sięga po tematy, które z perspektywy Polski wydają się abstrakcyjne vide homoseksualizm. Akcja zaczyna się 21 VIII 1939 r., kiedy Gombrowicz przedostaje się do Buenos Aires. Czas jest autentyczny, do Ameryki Południowej docierają informacje z Polski, która po zawarciu paktu Ribbentrop- Mołotow, przyjaźni sowiecko- niemieckiej znalazła się w pożodze wojny.
Czas ma należeć do akcji powieści, natomiast przestrzeń miała stanowić czynnik składowy fabuły, w ten sposób ujął to chorwacki literaturoznawca Zdravko Malić, wykładowca literatury pol. na uniwersytecie w Zagrzebiu; redaktor nacz. pisma „Književna smotra”.
Pisarzowi chodziło o to ażeby ująć utwór w dwojaki sposób, mianowicie miała być rzeczywistość historyczna, a także przedstawienie, zdanie relacji w sposób dokumentalny.
Autor pisze o Polakach, którzy znaleźli się na emigracji w stolicy Argentyny, polonia jest skłócona, znajduje się w atmosferze wzajemnych utarczek między sobą. Tekst ukazał się w Paryżu, w 1953 r. Dzieło było krytykowane przez opinię polonii zagranicznej. Pisarz kreśli obraz emigracji w sposób prześmiewczy. Po napisaniu książki, ataki które były kierowane pod adresem pisarza, dotyczyły przede wszystkim rzekomego braku patriotyzmu. Bohater stworzony przez Gombrowicza, patriota, staje się niewolnikiem swoich ideałów.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: