U króla Olch - Czas I miejsce akcji

Baśń „U króla Olch” została napisana w 1845 roku przez Hansa Christiana Andersena i opowiada historię wielkiego wystawnego przyjęcia przygotowanego przez króla Olch, które miało być przyjęciem zaręczynowym dwóch jego córek z dwoma starszymi synami kobolda z Dovre- jego dobrego przyjaciela.
Jak to w baśniach Hansa Christiana Andersena bywa, nie jest wprost napisane, kiedy odbywa się owo wspaniałe przyjęcie, kiedy rozgrywa się akcja baśni. Możemy się tylko tego domyślać i wnioskować to z opisów w baśni. Na pewno wiemy, iż przyjęcie odbywa się jednego wieczora i kończy skoro świt. Zakończyło się pianiem koguta i zamknięciem okiennic, aby słońce nie spaliło mieszkańców pagórka olszowego. Skoro słońce pali – znaczy, iż prawdopodobnie było ciepło. Oznaczałoby to, iż akcja prawdopodobnie rozgrywa się w ciepłych porach toku, tj. wiosna, lato lub wczesna jesień. Za tym może również przemawiać fakt biegających, wszędobylskich i ciekawych jaszczurek rozmawiających na temat owego przyjęcia. Wszak jaszczurki w porze późnojesiennej i zimowej zapadają w sen zimowy, dlatego też, gdyby akcja rozgrywała się o takiej porze roku, wtedy one nie mogłyby w niej brać udziału.
Jeżeli zaś chodzi o miejsce trwania akcji, jest to przede wszystkim pagórek olszowy – otwarty dla wszystkich gości, w którym była przepięknie udekorowana ogromna grota. Jej podłoga lśniła blaskiem księżycowym, a ściany błyszczały jak lampy z żywych kwiatów, po wyczyszczeniu ich sadłem czarownicy. Była to wielka i wspaniała grota królewska, gdzie odbywało się przyjęcie.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: