Makbet

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Makbet, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

„Makbet” recenzja: „Czy ambicja może stanowić zagrożenie?”

Kilka miesięcy temu przeczytałam niezwykle emocjonującą lekturę. Utkwiła mi ona w pamięci do dziś. Uwielbiam bowiem dzieła, które nie dość, że posiadają uniwersalne przesłanie, to jeszcze cechują się pewną nutą tajemniczości. Mogę z całą pewnością stwierdzić, iż „Makbet” Williama Szekspira dostarczył mi wielu emocji. To właśnie cenię najbardziej w twórczości tego poety. Różnorodna tematyka utworów, psychologizacja postaci i niesamowite zwroty akcji zachęcają mnie do sięgania po kolejne książki jego autorstwa. Co ciekawe, artysta zyskał rozgłos na całym świecie dzięki swoim dramatom. Wśród najsłynniejszych należy wymienić właśnie ten z 1606 roku, recenzowany aktualnie przeze mnie.
Tytułowy bohater prezentuje się z początku jako wzorowy dowódca. W znacznej mierze przyczynia się do zwycięstwa Szkocji w walce z Norwegią. Niestety jego życie komplikuje pojawienie się trzech czarownic. Przepowiadają one, że Makbet zostanie tanem Kawdoru, a potem królem. Mężczyzna nie może uwierzyć w taki obrót zdarzeń. Dopiero w momencie, gdy pierwsza obietnica spełnia się, nabiera pewności, iż w przyszłości będzie mógł rządzić państwem. Przeszkodę stanowi jednak Duncan, ówczesny szkocki władca, który postanawia, że tron przekaże swojemu starszemu synowi – Malcolmowi. Główna postać przeżywa wówczas rozterki emocjonalne. Z jednej strony pragnie sprawować władzę za wszelką cenę, a z drugiej ma świadomość, że postępując zgodnie z normami, nie osiągnie własnych celów. Te niezgodności prowadzą do powstania głębszego konfliktu wewnętrznego. Ambicję wodza podsyca jego żona – to ona zachęca do zabójstwa króla. Kobieta dodaje otuchy i rozwija wszelkie wątpliwości męża, jednakże, jak się okazuje w dalszej części tragedii, chwilowo. Na decyzję Makbeta ma również wpływ zbieg okoliczności. Nadarza się bowiem okazja do popełnienia zbrodni. Gdy Duncan odwiedza siedzibę małżeństwa w Inverness, nocą ginie z rąk właściciela zamku. Udział w tym okropnym czynie bierze też Lady Makbet, która podaje strażnikom komnaty władcy wino ze środkiem nasennym. Poza tym plami ona krwią ich ubrania i ciała, a także zostawia przy nich sztylety. Czy okoliczności morderstwa wyjdą na jaw? Jak tan Glamis i Kawdoru poradzi sobie z wyrzutami sumienia? Do czego jest on jeszcze zdolny, aby zaspokoić swoje aspiracje? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy, zagłębiając się w dalszą lekturę tego przepełnionego grozą dzieła Williama Szekspira.
Uważam, że autor w bardzo przejmujący sposób przedstawił jeden z problemów współczesnego świata. Poruszył on kwestię walki o władzę oraz związanej z tym przemiany człowieka. W obecnych czasach ludzie przejawiają postawy konsumpcyjne i hedonistyczne. Tak jak w „Makbecie” część społeczeństwa rezygnuje z przestrzegania pewnych norm. Dla niektórych jednostek najważniejsze są uzyskiwane korzyści. Często na ich drodze życiowej pojawia się wiele komplikacji. Wtedy dane osoby mogą nawet nieco się z

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

„Makbet” to powieść wybitnego angielskiego poety i dramaturga Williama Shakespeare’a. Ponadto książka została napisana około roku 1606, jest to jednocześnie najkrótsza tragedia tego autora. Powieść opowiada historię bohatera o imieniu zawartym w tytule. Powieść doczekała się tłumaczeń na wiele języków oraz bardzo dużej ilości adaptacji teatralnych.
Makbet to szlachetny oraz wierny rycerz służący u boku króla Dunkana. Na samym początku powieści tytułowej postaci przyszłość przepowiadają wróżki, mówią mu, że zasiądzie on na tronie. W wyniku ogromnej wiary w przepowiednie i chęci jej spełnienia oraz namowy swojej żony (Lady Makbet) główny bohater za wszelką cenę, można by właściwie rzec „po trupach” zaczyna dążyć do władzy. Wraz z żoną Makbet usypia strażników królewskiej komnaty, a następnie mężczyzna morduje króla Dunkana. Lady Makbet, by nie wzbudzać podejrzeń rozmazuje krew króla na ubraniach strażników. Synowie króla obawiając się o swoje życie uciekają z kraju. Wkrótce tytułowy

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

„Makbet” – streszczenie szczegółowe
„Makbet” to wybitny dramat autorstwa znanego na całym świecie angielskiego poety, Williama Szekspira, Utwór został napisany około roku 1606, jest to jeden z najsłynniejszych dramatów, a jednocześnie najkrótszy wśród dorobku Szekspira. William Szekspir jest autorem 37 dramatów, komedii, kronik historycznych i tragedii. Angielski poeta zyskał ogromną sławę dzięki swojemu ogromnemu talentowi, który miał szansę pokazać podczas współpracy z jednym z najbardziej znanych ówcześnie teatrów. Najbardziej znane utwory Szekspira to m.in.; „Hamlet”, „Romeo i Julia”, „Sen nocy letniej”, „Otello”, „Burza”, czy „Król Lear”. Historia przedstawiona w dziele angielskiego poety rozgrywa się w XVI wieku, ma wtedy miejsce wojna między szkotami, a norwegami. Ponadto Szekspirowskie treść szekspirowskiego dzieła oparta jest na faktach (Szekspir czerpał wiedzę historyczną z kronik Rafała Holinsheda), natomiast pierwszy szkocki król rzeczywiście został zamordowany przez generała, Makbeta, a ten faktycznie został zgładzony przez Malkolma, który objął później tron. Nie jest to jednak dokładne odtworzenie faktów historycznych, nie wiadomo czy Lady Makbet odegrała rolę w zgładzeniu Dunkana, poza tym w utworze występują postacie fantastyczne, jakimi są wiedźmy, co tym bardziej dowodzi, że nie jest to dzieło historyczne, a jedynie posiadające część wątków, które rzeczywiście miały miejsce. Utwór jest mistrzowskim ukazaniem przemiany wewnętrznej jaka może nastąpić u człowieka, główny bohater z ułożonego, wiernego żołnierza staje się bezwzględnym, pozbawionym uczuć zbrodniarzem, który za wszelką cenę chce zdobyć i utrzymać władzę. Tytułowy Makbet jest odważny, mężny, mistrzowsko podejmuje decyzje na placu boju, jest bardzo oddany służbie państwu oraz jego władcy, jednak jego charakter zmienia się diametralnie, gdy dostrzega on możliwość zostania królem, za namowami żony posuwa się on do brutalnych i okrutnych kroków, które spowodowane są ogromną żądzą władzy. Niezwykle istotną postacią dla przebiegu utworu jest Lady Makbet, jest to kobieta, którą śmiało można nazwać uosobieniem zła, jest okrutna i bezuczuciowa to przede wszystkim za jej sprawą, pod jej wpływem następuje przemiana wewnętrzna głównego bohatera. Lady Makbet sama przez zbrodnie, do których dopuściła popada w obłęd, ma przewidzenia, lekarze są bezradni wobec jej irracjonalnego zachowania.
Pierwszymi postaciami pojawiającymi się w utworze są trzy czarownice. Rozmawiają one o przepowiedni, która już wkrótce ma usłyszeć od nich Makbet – główny bohater. Wypowiadają się one w sposób niepokojący, tajemniczy, co idealnie pozwala wczuć się w to, że są to wiedźmy, wypowiadają np. zdanie „Szpetność upiększa, piękność szpeci”. W kolejnej scenie pojawia się król o imieniu Dunkan, wraz ze swoim synem Malkolmem. Nieopodal pola bitwy do obozu, w którym przebywa król przybywa jeden z dowódców. Żołnierz opowiada napotkanym o zdrajcy noszącym imię Macdonwald, który jest szkockim szlachcicem, zbuntowanym i walczącym przeciwko królowi. Król dowiaduję się, że zdrajca został zamordowany przez Makbeta, Tana Glamis (namiestnika hrabstwa), który jest tak dzielny, że nie przejmuje się szczęściem, które wydaje się sprzyjać nieprzyjaciołom.
Wkrótce do obozu z pola bitwy przybywa również inny szkocki pan- Rosse, informuje on króla o kolejnym bohaterskim czynie popełnionym przez Makbeta. Dzięki wzięciu do niewoli jednego ze zdrajców (Tana Kawdoru) szkoci wygrywają wojnę. Król zachwycony postawą Makbeta nakazuje zabić Tana Kawdoru, a bohaterowi nadać jego tytuł oraz oddać w jego własność dom zmarłego. W trzeciej scenie pierwszego aktu Banko, najlepszy przyjaciel Makbeta oraz sam główny bohater wracają z pola walki do zamku króla Dunkana. W tej też scenie następuje właściwie przełom w utworze, ponieważ czarownice spotykają się z Makbetem i Bankiem. Czarownice przepowiadają Makbetowi, że będzie on królem oraz tanem Kawdoru (tytuł ten nie został mu jeszcze nadany przez króla). Banko zaś nie będąc królem ma zostać ojcem królów. Obaj mężczyźni są zdziwieni przepowiednią i zdają się w nią nie wierzyć. Czarownice znikają bez śladu, a do Makbeta i Banka podchodzą posłańcy króla- Rosse i Angus. Oświadczają oni, że dzięki zacnej postawie podczas wojny Makbet zostaje tanem Kawdoru, a więc jedna z przepowiedni zostaje spełniona. W kolejnym fragmencie tytułowy bohater przebywa w królewskim zamku, do którego został zaproszony przez jego gospodarza. Makbet zaczyna mieć wątpliwości co do przepowiedni, ponieważ król żyje i ma się dobrze, a ponadto oświadcza on, że koronę po nim przejmie jego syn- Malkolm. W scenie piątej akcja rozgrywa się w posiadłości Makbeta. Tam też ukazana jest po raz pierwszy postać Lady Makbet.Dowiaduje się on z listu od męża o przepowiedni i domyśla się, że chciałby on być królem, a ona ma zamiar mu w tym pomóc. Wkrótce w posiadłości pojawia się tytułowy bohater. Żona namawia go do popełnienia zbrodni jaką ma być zabójstwo króla Dunkana. Makbetowi nie do końca podoba się ten pomysł, chciałby zostać on królem, lecz wolałby zostać nim uczciwą drogą. Po dłuższych namowach Makbet za sprawą żony jednak się zgadza, Lady Makbet nie ma nawet cienia wątpliwości. Wkrótce w gościnie do Makbeta oraz Lady Makbet przybywa Dunkan wraz z synami, Malkolmem i Donalbeinem oraz służącymi, strażą itp. Żona głównego bohatera jest fałszywie miła dla gości. Sam Makbet również jest dla króla bardzo kulturalny i gościnny, lecz w głębi serca jest zdenerwowany zbrodnią, której ma się dopuścić. Dokładnym zaplanowaniem morderstwa zajmuje się bezwzględna Lady Makbet, która uważa wizytę króla za cudowny zbieg okoliczności. Chce ona, gdy tylko nastąpi noc uśpić królewskich strażników winem. Następnie tytułowy bohater ma zamordować śpiącego króla sztyletem uśpionego strażnika, a krew króla Lady Makbet rozmaże na ubraniach strażników, tak by wina za zabójstwo spadła na niewinnych, pijanych strażników.
Na początku aktu drugiego Makbet spotyka Banka wraz z jego synem, po pewnym czasie tytułowy bohater zostaje sam. Jest on tak zestresowany, a wręcz przerażony zbrodnią, której ma się dopuścić, że ma on przewidzenia- widzi zakrwawiony nóż. Lady Makbet spotyka się z mężem i wspólnie wykonują obmyślony plan zabójstwa króla. Następnego dnia rankiem przybywają Macduff i Lenox (panowie szkoccy) wszyscy dowiadują się o morderstwie króla. Makbet udając wściekłego na zabójców króla morduje tych, którzy za nich uchodzą, czyli strażników, zanim zdążą oni opowiedzieć cokolwiek co pamiętają z minionego wieczoru. Synowie zmarłego Dunkana, Malkolm i Donalbeim ze strachu o swoje życie uciekają oni z kraju. W kolejnej scenie przedstawiona jest rozmowa Macduffa z Rossem, mówią oni o plotce, która krąży po zamku i głosi, że zbiegli synowie króla mogli mieć coś wspólnego ze śmiercią ojca. Z tej rozmowy wynika również, że Makbet został nowym królem Szkocji, ponieważ jest on kuzynem zmarłego Dunkana oraz zasłużonym szkockim żołnierzem. Macduff jednak nie do końca wierzy w dobrą wolę Makbeta i z tego powodu nie przybywa na jego koronację.
W pierwszej scenie aktu trzeciego przedstawiony jest tytułowy bohater wie on, że świadkiem przepowiedni był Banko i boi się, że ten może podejrzewać kto jest rzeczywistym zabójcą króla, ponadto według czarownic Fleance, syn Banka ma zostać królem. Główny bohater postanawia więc, że Makbet i Fleance muszą zginąć, nasyła więc na nich płatnych morderców. Następnie ukazana jest rozmowa pomiędzy Makbetem, a jego żoną. M

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

„Makbet” streszczenie krótkie

Powieść zaczyna się od tego, że główny bohater, walcząc na wojnie zachowuje się niezwykle bohatersko, dzięki czemu Szkocja wygrywa wojnę. Makbet w towarzystwie swojego najlepszego przyjaciela, Banka, spotykają trzy czarownice, które przepowiadają mężczyznom przyszłość. Główny bohater ma zostać tanem Kawdoru i Glamis, a następnie królem, Banko zaś ma być synem królów. Wkrótce Makbet rzeczywiście zostaje tanem Glamis (Kawdoru był już wcześniej), mężczyzna jest więc przekonany o prawdziwości przepowiedni. Żona tytułowego Makbeta dowiaduje się o przepowiedni, namawia więc męża, aby wspólnie zamordowali aktualnie panującego króla, Dunkana, by Makbet mógł zasiąść na tronie. Wkrótce nadarza się do tego idealna okazja, ponieważ do małżeństwa przyjeżdża król Dunkan. Makbet nie chcę zabijać władcy, chciałby zostać królem, ale wolałby, żeby stało się to uczciwą drogą. Za namowami żony zgadza się jednak popełnić królobójstwo. W nocy, gdy król już śpi, Lady Makbet upija strażników władcy, Makbet zaś przy pomocy sztyletu jednego ze śpiących strażników zabija monarchę. Lady Makbet, aby podejrzenia już na pewno padły na strażników, rozmazuje na ich ubraniach krew króla. Wkrótce Makbet udając rozpacz i wściekłość na strażników z powodu śmierci Dunkana morduje ich, w ten sposób pozbywając się jedynych świadków. Synowie zmarłego z obawy o własne życie uciekają niebawem z kraju, na tronie zasiada więc Makbet. Główny bohater do reszty ogarnięty żądzą władzy zleca morderstwo świadka przepowiedni, Banka oraz jego syna Fleance’a. Banko zostaje zabity przez wynajętych zbirów, a jego synowi udaje się uciec. Tytułowy Makbet pod ciężarem popełnionych zbrodni ma coraz większe problemy psychiczne, podczas uczty widzi ducha zmarłego Banka. Gdy wydaje już się, że Makbet bez obaw o stanowisko może władać krajem, udaje się do czarownic, by zapytać je o swoją przyszłoś

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

„Makbet” plan wydarzeń:
1. Pojawianie się wiedźm na wrzosowisku.

2. Bitwa pod Forres.

3. Makbet pokonuje Swena – króla Norwegów.

4. Zawarcie pokoju.

5. Król szkocki Dunkan mianuje Makbeta namiestnikiem Kawdoru.

6. Spotkanie Banka i Makbeta z czarownicami.

7. Przepowiednie czarownic.

8. Król Szkocji – przepowiedzenie przyszłości Makbetowi.

9. Banko jako ojciec królów – przepowiednia.

10. Spełnienie się dwóch pierwszych przepowiedni dotyczących Makbeta.

11. List Makbeta do swojej żony, w którym pisze o przepowiedni czarownic.

12. Nocleg króla Dunkana w zamku Iverness.

13. Plan morderstwa króla.

14. Realizacja planu Lady Makbet i Makbeta. Zabicie króla sztyletem przez Makbeta.

15. Odkrycie zwłok króla przez Lenoxa.

16. Oskarżenie strażników o zabójstwo króla.

17. Zabicie strażników przez Makbeta.

18. Ucieczka synów Dunkana.

19. Oskarżenie synów Dunkana o spisek na życie króla.

20. Wyruszenie Makbeta na swą koronację w Skonie.

21. Podejrzenia Banka wobec Makbeta.

22. Zaproszenie Banka przez Makbeta na ucztę.

23. Zatrudnienie przez Makbeta płatnych zabójców, którzy mają zabić Banka i jego syna.

24. Zabójstwo Banka i ucieczka jego syna Fleance’a.

25. Uczta w zamku Makbeta.

26. Makbet dowiaduje się o śmierci Banka i ucieczce jego syna.

27. Rozmow

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Rozprawka

Tematem poniższej rozprawki jest rozstrzygnięcie charakteru postaci głównego bohatera utworu „Makbet”

Moim zdaniem, co za pewne może być uznane za kontrowersyjne Makbet nie jest postacią, którą można jednoznacznie uznać za w pełni negatywną. Nie ulega wspólności, że Główny bohater powieści zrobił wiele złego oraz dopuścił się najgorszej z możliwych zbrodni, czyli odebrania komuś życia. Tym niemniej Makbet nie zawsze był osobą złą i okrutną. Aby dobrze rozpatrzyć zagadnienie należy skupić swoją uwagę na początkowej fazie utworu. Główny bohater był tam przedstawiony jako wierny żołnierz, mądry i odważny, w pełni oddany służbie królowi oraz państwu. Nie sposób nie zauważyć jak wielka przemiana wewnętrzna nastąpiła w postaci głównego bohatera, z poukładanego wiernego żołnierza stał on się okrutnym mordercą. Nie ulega wątpliwości, że Makbet przez cały czas nie tylko miał wolną wolę, lecz także nikt go do zabijania nie zmuszał. Główny bohater pod wpływem uosobienia zła pod postacią swej okrutnej, bezuczuciowej żony stał się złym człowiekiem. Oślepiła go żądza władzy, a w późniejszych etapach utworu nie tylko stał się mordercą, lecz także szaleńcem, który być może pod wpływem swoich czynów popadł w absolutny obłęd i nie był w stanie się kontrolować. Kilka zdań wcześniej wspomniałam, że nikt tytułowego bohatera nie zmuszał do zabijania, jako czytelnicy nie mamy jednak pewności czy nie zmuszała go własna, zniszczona dogłębnie już psychika. Z pewnością mógł uchronić się od popełnienia pierwszej zbrodni, ponieważ był on wówczas w pełni poczytalny. Nie możliwym jest jednak stwierdzić, czy następnych zabójstw nie popełnił gdyż jego własna psychika go do tego zmuszała. Był zaślepiony żądzą władzy, jednak należy pamiętać, że zabójca to wciąż ten sam człowiek, który jeszcze niedawno był wiernym i dobrym sługą kraju. Kolejnym dowodem na to, że Makbet miał również cechy pozytywne było jego uczucie do żony i sposób w jaki się do niej zwracał. W słowach Makbeta ewidentnie można dostrzec, że mężczyzna rzeczywiście kochał

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

Poniżej przedstawię i opiszę najważniejszych bohaterów utworu Williama Szekspira, pt. „Makbet”

Makbet – to główny bohater lektury, jest krewnym króla Dunkana, oddanym rycerzem, wodzem wojska podczas wojny szkocko- norweskiej. W utworze możemy zaobserwować jego przemianę, jest bohaterem tragicznym. Przed spotkaniem czarownic jest oddany władcy, pełny szacunku i uczciwości, natomiast kiedy dowiaduje się, że zostanie królem, to gwałtownie się zmienia. Staje się żądny władzy, okrutny, w ogóle nie przypomina siebie. Planuje morderstwo króla, chociaż do końca nie jest pewny czy to dobra decyzja. Niestety do niej dochodzi i kiedy zostaje władcą, życie dla poddanych gwałtownie się zmienia, rządzący jest tyranem, wprowadza zamęt w dotychczasowym spokojnym życiu. Pomimo że nie da już się odwrócić krzywdy, jaką wyrządził Makbet, to w głębi duszy ciągle zmaga się z tym, co zrobił, bo wie, że jego zachowanie nie jest dobre. Dzięki temu w utworze występuje klasyczny motyw walki dobra ze złem.

Lady Makbet – jest żoną głównego bohatera, osobą bezwzględną i niepohamowaną. Jest uparta i jest w stanie zrobić wszystko, by osiągnąć władzę. Warto dodać, że bardzo ważną rolę w jej życiu gra bogactwo materialne. Ma ogromny wpływ na męża, to też przez nią Makbet zdecydował się na popełnienie zbrodni, w której ona mu pomogła. Prawdopodobnie popełnia samobójstwo, spowodowane załamaniem psychicznym.

Banko – dobry przyjaciel Makbeta, człowiek życzliwy i uczciwy. Wiedźmy przepowiedziały mu, że będzie ojcem rodu królewskiego, jednak on nie całkiem im

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

„Makbet” to dramat autorstwa Williama Szekspira. Tragedia ta została napisana około 1606 roku. Jest jedną z najczęściej wystawianych oraz adaptowanych sztuk SzekspiraCharakterystyka bohaterów1) Makbet – jest on wodzem wojsk szkockich. Jego kuzynem jest Dunkan, król Szkocji. Makbet jest bohaterem o cechach przywódczych. Jest mężny i odważny, nie ma problemu z podejmowaniem decyzji, nawet tych trudnych. Często zwycięża. Jest uznawany za honorowego żołnierza. Gdy czarownice spotkane na mokradłach przepowiadają bohaterowi, że zostanie królem, widzimy drugą stronę Makbeta. Żona namawia go do zbrodni, której ten dokonuje. Jest niesamowicie żądny władzy, co sprawia, że zabija Dunkana. Ta zbrodnia jest wyjątkowo okrutna, bo dotyka króla. Dunkan był osobą najważniejszą w kraju i niezwykle szlachetną. Niedługo później bohater zabija kolejne osoby, wszystkie te, które są dla niego zagrożeniem i mogą odebrać mu tron. Zagrożeniem jest m.in. syn Dunkana – Malkolm. Makbet odbiera również życie swemu przyjacielowi Bankowi. Powodem zbrodni był fakt, że słyszał on przepowiednię, według której Banko miał zostać ojcem królów. Zbrodnie, których Makbet dokonuje, mają wpływ na jego psychikę. Mężczyzna popada w obłęd, dręczą go halucynacje. Im więcej udaje mu się osiągnąć, tym bardziej podle się czuje. Uświadamia sobie, że nie można odwrócić tego, co zrobił. Ciąg zbrodni przerywa śmierć bohatera. Był on przykładem tyrana, a śmierć uwolniła go z obsesji, nad którą nie potrafił zapanować.
2) Lady Makbet – to kobieta o silnych namiętnościach, gotowa na wszystko. Kocha i nienawidzi z tą samą siłą. To uosobienie zarówno dobra, jak i zła. Można powiedzieć, że – podobnie jak jej mąż Makbet – posiada dwie twarze. Jako żona jest bardzo czuła, wrażliwa, troskliwa oraz lojalna. Bardzo przeżywa śmierć swojego dziecka, nie mogła się spełnić w roli matki. Nie podoba jej się nudne kobiece życie. Ciągle szuka nowych wrażeń, by oderwać się od monotonnej codzienności. Gdy dowiaduje się o możliwości stania się królową, zrobi wszystko, by tak właśnie się stało. Perspektywa ta całkowicie zaślepia bohaterkę. To ona namawia swojego męża do zbrodni. Następnie okazuje się dużo silniejsza psychicznie od niego. Chroni go i podnosi na duchu. Gdy Makbet prawie przyznaje się do zbrodni, zachowuje ona zimną krew, a dzięki swojemu opanowaniu ratuje sytuację. Lady Makbet dotyka poważne szaleństwo, które jest silniejsze niż problemy jej męża. Jest to wynikiem przeżyć, których doświadczyła – sam

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

Geneza utworu i jego gatunek
William Szekspir napisał Makbeta ok. 1606 r. Jest to tragedia będąca dramatem szekspirowskim.
Czas i miejsce akcji
Akcja toczy się w XI w. w Szkocji. Oparta jest na historycznych wydarzeniach odnoszących się do zabójstwa króla Szkocji Dunkana I.
Problematyka utworu
Makbet jest utworem o władzy. Ukazuje, że ta zdobyta w nieuczciwy sposób nie jest dobra i nie może być dobrze sprawowana.
Historia przedstawiona w lekturze opowiada o tytułowym bohaterze – Makbecie. Mężczyzna jest rycerzem króla Dunkana – władcy Szkocji. Daje mu się poznać jako uczciwy, godny zaufania oraz honorów za swoje zasługi po czym zabija go i pozbawia tronu.
Krótkie streszczenie
Początek utworu ukazuje Makbeta jako wielkiego bohatera. Podczas wojny norwesko – szkockiej rycerz wsławia się tym, że pozbywa się zdrajców narodu oraz pojmuje tana Cawdoru (namiestnika jednego z hrabstw Szkocji). Król Szkocji – Dunkan, zadowolony z tego faktu postanawia nagrodzić swojego poddanego za tak ważny czyn. Decyduje się zgładzić pojmanego tana i przekazać zarówno jego tytuł, jak i posiadłości w ręce Makbeta. Rycerz, który nie wie jeszcze o wyróżnieniu wraca w późniejszym czasie z pola bitwy wraz ze swoim przyjacielem Banko. W drodze przez wrzosowiska mężczyźni natykają się na czarownice. Te zwracają się do Makbeta mianując go wysokimi tytułami. Poza nazwaniem go tanem Glamis którym oczywiście był, zwą go również tanem Cawdoru oraz przyszłym królem. Banko natomiast zostaje nazwany ojcem przyszłych królów. Słowa czarownic będące zarazem przepowiednią, pozostawiają bohaterów w zdziwieniu. Jednak na pierwszy dowód tego, że nie są mrzonką nie trzeba długo czekać. Do Makbeta przybywają posłańcy króla informując o decyzji dotyczącej przyznania mu tytułu tana Cawdoru. Bohater zaczyna powoli wierzyć czarownicom. Makbet dowiaduje się również, że król zamierza go odwiedzić w zamku Inverness, który niedawno został mu podarowany. Wysyła do żony list opisujący przebieg zdarzeń. Wspomina w nim o przepowiedni. Bohatera opanowuje powoli żądza władzy. Po przybyciu do Inverness, Makbet wspólnie z żoną układa plan zabicia króla, który przybył z wizytą do jego zamku. Przed popełnieniem zbrodni mężczyzna ma jednak spore wątpliwości. Wie przecież, że Dunkan jest sprawiedliwym władcą, a on jako dobry i wierny rycerz powinien chronić swego króla. Jako jego krewny i gospodarz powinien zapewnić mu bezpieczeństwo. Lady Makbet w tym kluczowym momencie sprytnie rozwiewa wątpliwości męża, odwołuje się do jego odwagi i miłości, tym samym manipuluje nim. Jest bezwzględna i okrutna. Mężczyzna podziwia jej stanowczość i zgadza się popełnić zbrodnię, do której pcha go ambicja.
Po zabójstwie Dunkana, jego syn postanawia uciec do Anglii i schronić się w tamtejszych stronach. Banko nat

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: