Stowarzyszenie Umarłych Poetów - Problematyka

Problematyka książki „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”a) „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” to opowieść o grupie uczniów, którzy uczęszczają do elitarnej amerykańskiej szkoły. Lektura przedstawia trudy życia w akademiku, z dala od rodzinnych domów uczniów. W Akademii Weltona poziom nauczania jest bardzo wysoki, a tutejsi nauczyciele wymagają więcej niż nauczyciele w szkołach publicznych. b) Pod wpływem pewnego nauczyciela uczniowie poznają ważne wartości i uczą się wyrażania własnej opinii. Odkrywają siebie i własne potrzeby. Gdy znajdują ukrytą grotę i postanawiają założyć własne stowarzyszenie, przeżywają niezapomnianą przygodę. Wymykają się w nocy ze szkoły i czytają „zakazane” wiersze. Odkrycie własnych potrzeb łączy się z konsekwentną walką o możliwość podążania wybraną przez siebie drogą lub rezygnacją z marzeń. Chłopcy doświadczają zarówno jednego, jak i drugiego, jednakże dzięki temu dojrzewają do samodzielności i do decydowania o własnym życiu.
Książka Nancy H. Kleinbaum nie jest tylko opowieścią o dorastaniu młodych ludzi. Sens utworu można zobaczyć przede wszystkim w wykładach nauczyciela literatury. Keating jest opiekunem dla swoich uczniów, pomaga im w rozwijaniu się i pozwala im poznać świat z ich własnej perspektywy. Uczy ich powiedzenia „Carpe diem” czyli „Chwytaj dzień”, które mówi o tym, aby żyć własnym życiem i łapać każdą chwilę. Keating cenił i szanował swoich podopiecznych. Dzięki jego nauce chłopcy ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” bardzo się zmienili. Dla przykładu, Todd Anderson odkrył w sobie talent poetycki, chociaż wcześniej twierdził, że nie jest w stanie napisać żadnego wiersza.
3) Przykładem jednego z problemów, które porusza książka, są relacje Neila Perry’ego z ojcem. Chłopak odkrył w sobie zdolności aktorskie i chciał wziąć udział w szkolnym spektaklu pt. „Sen nocy letniej”. Po przesłuchaniu dostał rolę Puka, co go ucieszyło. Przygotowywał się do udziału w przedstawieniu bardzo sumiennie, widać było, że mu na tym zależało. Za wszelką cenę chciał realizować swoje marzenia. Niestety, jego ojciec miał własne plany dotyczące przyszłości syna i nie pozwalał chłopcu robić tego, na co miał ochotę. Właśnie dlatego Neil postanowił postąpić na przekór ojcu. Według mnie zdawał sobie sprawę z tego, jakie poniesie konsekwencje, jeśli pan Perry się o tym dowie – wykazał się więc odwagą. Gdy jego ojciec podjął decyzję o przeniesieniu syna do Akademii Wojskowej, Neil całkiem się załamał. Stracił energię i chęć do życia, a przede wszystkim nadzieję. Z tego powodu popełnił samobójstwo, używając pistoletu ojca.
Jak już wspomniano, autorka książki poruszyła problemy związane z relacjami rodzinnymi. Przykładem jest pan Perry, który chciał za wszelką cenę kontrolować życie swojego syna. d) W lekturze również są poruszone problemy z związane z dojrzewaniem młodych ludzi. Nastolatkowie próbują odnaleźć siebie i dowiedzieć się, czego chcą od życia. Również szkoła dużo od nich wymaga i obowiązują w niej różne zasady, których trzeba przestrzegać. e) W książce pojawia się też wątek dotyczący miłości. Nauczyciel uświadamia uczniom, że miłość to jedna z niewielu wartości, o którą trzeba walczyć. Uczniowie są zachęceni przez Keatinga i postanawiają skorzystać z jego rady. Knox przeżywa swoją pierwszą miłość. Dzięki wsparciu przyjaciół ubiega się o względy Chris różnymi sposobami, które w końcu zostają przez dziewczynę docenione.
Podsumowując, autorka w głównej mierze poruszyła typowe dla młodzieży problemy.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: