Stowarzyszenie Umarłych Poetów - Streszczenie

Rozdział I
Jest rok 1959. Dyrektor elitarnej Akademi Weltona, pan Gale Nolan stoi na czele uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego. Wszystko ma miejsce w szkolnej kaplicy. Liczne grono uczniów i ich rodzice wsłuchując ciekawego wykładu dyrektora Akademi. W wykładzie nie zapomniano poruszyć tematu o setnej rocznicy istnienia Akademii Weltona, którą ukończyło wielu wybitnych absolwentów tej szkoły. Odznaczającymi się hasłami reprezentującymi tą szkołę są: Tradycja, Honor, Doskonałość i Dyscyplina. Nowi uczniowie z niepokojem patrzą na swoich kolegów oraz na surowe grono pedagogiczne, z którego najsympatyczniejszy wydaje się nowy nauczyciel od literatury – John Keating.

Rozdział II
Nowy uczeń Todd Anderson stara się panować na rozpaczą. Wcześniej chodził do szkoły średniej w Balincrest, ale rodzice zdecydowali się go przenieść, ponieważ jego starszy brat ukończył tą szkołę z powodzeniem. Zgodnie z tradycją dyrektor przydziela uczniom szereg pozalekcyjnych zajęć, której mają rozwijać ich zainteresowania. Todd mimo nie kończących się próśb przydzielanie go do zajęć wioślarskich, zostaje przydzielony do drużyny piłki nożnej. Chłopiec poznaje swojego współlokatora, Neila Perrego. Chłopiec wydaje się być bardzo sympatycznym. Przedstawia Todda swoim kolegom.

Rozdział III
W trakcie rozmowy Todda i Neila przychodzi do ich pokoju pan Perry. Wzburzony Neil zostaje poinformowany, że na skutek ojca zmniejszono mu liczbę zajęć. Neil nie chce rezygnować z tworzenia Księgi Pamiątkowej Akademii, ale jego błagania wychodzą na marne i nie przekonują ojca. Pan Perry przypomina mu, że pokłada w nim wielkie nadzieje. Todd stara się pocieszyć przygnębionego przyjaciela.

Rozdział IV
Pierwszy dzień szkoły mija bez większego zaskoczenia. Nauczyciele są bardzo surowi i wymagający. Pełne zaskoczenia są lekcje angielskiego prowadzone przez Pana Keatinga. Nauczyciele witaj uczniów wskakując na biurko i cytując fragment wiersza Walta Whitmana: „O, kapitanie mój, kapitanie!”. Dalej prowadzi swoich uczniów do Sali Reprezentacyjnej i tłumaczy co oznacza stwierdzenie „carpe diem” („chwytaj dzień”). Chłopcy przyglądają się portretów swoich poprzedników i dowiadują się, że młodość to zapał i wiara w marzenia.

Rozdział V
Podczas trwania lekcji gimnastyki Knox Overstreet chwali się kolegom, że został zaproszony na wizytę do znajomych ojca, państwa Danburrych. Knox zostaje tam przywitany przez piękna i uroczą Chris. W trakcie rozmowy wynika, że to córka Cheta (syna państwa Danburrych). Wróciwszy do Akademii Knox wyznaje kolegom jakim uczuciem darzy Chris Noel. Na kolejnej lekcji angielskiego pan Keating każe wyrwać uczniom stronę z definicją „poezji”. Zdziwieni uczniowie wykonują polecenie nauczyciela i wyrzucają kartki do kosza.

Rozdział VI
W trakcie przerwy obiadowej McAllister zwracają uwagę Keatingowi w jaki to sposób prowadził ostatnią lekcje i ostrzega jakie może ponieść konsekwencje. Chłopcy znajdują informacje o Keatingu w Księdze Pamiątkowej Akademii. Należał od do tajemniczego Stowarzyszenia Umarłych Poetów. Zaciekawiony Neil idzie do Ketinga by dowiedzieć się co oznacza ta nazwa. Mężczyzna opowiada im o tajemniczej grocie w lasach Vermontu. Chłopcy postanawiają w najbliższą noc odnaleźć grotę.

Rozdział VII
Neil znajduję na tomik poezji, który zawiera nazwiska „Umarłych Poetów”. Chłopcy którzy idą na poszukiwania groty to: Knox Overstreet, Charles Delton,
Pitts,Todd Anderson,Meeks i Richard Cameron. Po odnalezieniu groty Neil zabiera głosy i mówi uroczystą przysięgę napisaną przez Henrryego Thoreau. Kolejna lekcja z Keatingiem jest równie zaskakująca jak poprzednia. Pozwala im wyjść na ławki i zobaczyć czym jest „inny punkt widzenia”. Po lekcji Knox wymyka się ze szkoły, żeby podglądać uczennice z sąsiedniego gimnazjum. Ukochana Chris go nie rozpoznaje. Tego samego wieczoru Neil mówi Toddowi, że ma zamiar wziąć udział w przesłuchaniu do „Sen nocy letniej” Szekspira.

Rozdział VIII
Chłopcy spotykają się w grocie prawie w każdą noc. Neil otrzymuje wymarzoną rolę Puka, ale aby zagrać w sztuce potrzebna jest zgoda jego ojca i dyrektora Akademii. Postanawia sfałszować zgodę. Keating próbuje przełamać nieśmiałość Todda do publicznych wystąpień, wiec karze wszystkim uczniom przeczytać swoje wiersze na głos. Nieśmiały Todd przełamuje swoją dotychczasową barierę, a jego ciężka praca zostaje nagrodzona gromkimi brawami. Knox zmartwiony, źle jego wybranka nie zwraca na niego uwagi postanawia do niej zadzwonić. Dziewczyna zaprasza go na przyjęcie do domu Cheta.

Rozdział IX
Neil mimo zakazów ocalić bierze udział w próbach do spektaklu. Kolejna lekcja angielskiego odbywa się na dziedzińcu Akademii. Dyrektor nie pochwala takiego sposobu nauczanie i patrzy na to z dezaprobatą. Podczas kolejnego spotkania do groty przychodzą dwie dziewczyny Tina i Gloria, które zostały zaproszone przez Charliego. Charlie oznajmia kolegom, że zamieścił w szkolnej gazetce artykuł o natychmiastowym przyjęciu dziewczyn do szkoły. Knox wyrusza na przyjęcie u Cheta.

Rozdział X
Knox będąc na przyjęciu widzi jak Chris całuje się z innym chłopakiem. Zostaje pobity za dotknięcie ramienia Chris. W Akademii odbywa się apel, który dotyczy artykułu w szkolnej gazetce. Charlie przyznaje się do czynu i dostaje za to karę cielesną. Dyrektor przestrzega Keatinga, że za bardzo spoufala się z uczniami.

Rozdział XI
Neil jest bardzo podekscytowany przed zbliżającym się występem. Niespodziewanie odwiedza go ojciec, który dowiedział się o pasjach swojego syna od dyrektora. Knox postanawia spotkać się z Chris, ale ta nie chce go widzieć na oczy. Knox postanawia zebrać się na odwagę i deklamuje przed całą klasą Chris swój wiersz i wyznaje jej miłość.

Rozdział XII
Zbliża się dzień wydania sztuki teatralnej. Neil okłamuje Keatinga mówiąc mu, że rozmawiał z ojcem, a ten zgodził się na jego występ. Rola Puka była stworzona dla Neilego. Został za to nagrodzony gromkimi brawami. Pod koniec występu na sali pojawił się pan Perry i zabrał syna do domu.

Rozdział XIII
Ojciec Neilego oznajmia mu, że wypisze go z Akademii Weltona. Tymczasem odbywa się spotkanie „Umarłych Poetów” na które przychodzi Keating. Gdy wracają ze spotkania wesoło deklamują wiersze.

Rozdział XIV
Neil nie widząc nadziei na swoje pasje, wyciąga pistolet ojca i popełnia samobójstwo. Nazajutrz informacja o samobójstwie do chodzi do szkoły. Todd nie może uwierzyć, że stracił swojego przyjaciela. Dyrektor zaczyna śledztwo w sprawie tajnego stowarzyszenia. Cameron wyjawia wszystkie nazwiska uczniów ze Stowarzyszenia.

Rozdział XV
Nolan przesłuchuje kolejnych uczniów. Uczniowie odmawiają podpisania donosi na Keatinga. Nauczyciele i tak zostaje zwolniony, a jego miejsce ma zająć sam dyrektor. Podczas lekcji z Nolanem przychodzi Keating zabrać swoje rzeczy. Todd zbiera się na odwagę i mówię, że zmuszony ich do podpisania donosu. Dyrektor próbuje uciszyć grupę, ale bez skutecznie. W ramach protestu Todd wstaje na ławkę wraz z innymi uczniami będącymi w „Stowarzyszeniu Umarłych Poetów”. Wzruszony Keating dziękuję byłym uczniom i wychodzi.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.