Stowarzyszenie Umarłych Poetów - Najważniejsze informacje

O autorce:

Autorką książki „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” jest Nancy Horowitz Kleinbaum. Urodziła się 30 sierpnia 1948. W latach 1966 do 1970 studiowała na Uniwersytecie Północno-Zachodnim, znajdującym się w Evaston (na północnych przedmieściach Chicago). Autorka swoje powieści opiera na scenariuszach filmowych.

Film „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”:

Książka „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” powstała na podstawie scenariusza do filmu o tej samej nazwie. Scenariusz został napisany przez Toma Schulmanna, a film wyreżyserowany przez Petera Weira. Premiera filmu miała miejsce 2 czerwca 1989. Film stał się laureatem wielu nagród, w tym, w 1990 roku, Oskara za najlepszy scenariusz oryginalny, w tym samym roku otrzymał również dwie nagrody Bafta, nagrodę WFF i David di Donatello.

Zarys fabuły:

Do Akademii Weltona, elitarnej szkoły o surowych zasadach i dyscyplinie, przybywa John Keating, który staje się tamtejszym nauczycielem języka angielskiego. Uczy on dzieci uczęszczające do szkoły postawy przyjaźni, chęci życia oraz interpretacji i przeżywania poezji. Wspomina też o dawnym stowarzyszeniu istniejącym w szkole – tytułowym Stowarzyszeniu Umarłych Poetów. Członkiem tajemniczego Stowarzyszenia może zostać tylko ktoś, kto umarł i kto właściwie korzystał z życia. Uczniowie postanawiają wznowić spotkania Stowarzyszenia, polegające na czytaniu poezji.

Bohaterowie:

Głównymi bohaterami powieści są:
– John Keating, czyli nauczyciel języka angielskiego oraz jego uczniowie:
– Neil Perry,
– Knox Overstreet,
– Todd Anderson,
– Gerard Pitts,
– Charles Dalton,
– Richard Cameron,
– Steven Meeks.

Obsada filmu:

W skład obsady filmu, którego scenariusz był podstawą do stworzenia książki wchodzą:
– Robin Williams, jako John Keating,
– Robert Sean Leonard, jako Neil Perry,
– Josh Charles, jako Knox Overstreet,
– Ethan Hawke, jako Todd Anderson,
– James Waterson, jako Gerard Pitts,
– Gale Hansen, jako Charles Dalton,
– Dylan Kussman, jako Richard Cameron,
– Allelon Ruggiero, jako Steven Meeks.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: