Zaczarowana zagroda - Charakterystyka

„Zaczarowana zagroda” autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów to historia, w której świat ludzki przenika się ze światem zwierząt. Bohaterami jest grupa pingwinów, a szczególnie jeden, który ze względu na charakterystyczną plamę przypominającą krawat został nazwany „Elegancikiem” oraz ludzie, którzy chcą zgłębić tajniki życia tychże ptaków.
Skąd fascynacja pingwinami? Alina i Czesław Centkiewiczowie kilkakrotnie uczestniczyli w wyprawach na Antarktydę, by obserwować życie zwierząt i ludzi mieszkających za kołem podbiegunowym. Akcja „Zaczarowanej zagrody” rozgrywa się właśnie w krainie skutej lodem, do której dociera grupa badaczy na czele z profesorem Dobrowolskim. Celem naukowców jest zbadanie trasy zimowych wędrówek pingwinów Adeli. W tym celu powstaje zagroda, która ma stać się domem pięćdziesięciu pingwinów. Każdy z nich ma zostać zaobrączkowany i otrzymać numer rozpoznawczy. Za właściwy czas akcji należy zatem uznać kilka dni polarnego lata, w czasie których ekipa Dobrowolskiego próbuje oznakować pingwiny.
Zagonienie pingwinów do zagrody okazało się zadaniem karkołomnym. Następnego dnia po tym, jak wydawało się, że sztuka ta się udała, okazało się, że wszystkie zwierzęta – oprócz Elegancika – uciekły z zagrody. Sytuacja powtarzała się nawet wówczas, gdy grupa badaczy zbudowała wyższy mur. Dopiero ekipa pilotów zaobserwowała niezwykłe zjawisko. Otóż pingwiny wspinały się na swoje grzbiety, w ten sposób pokonując ogrodzenie zagrody.
Gdy nastała zima, pingwiny opuściły Antarktydę w poszukiwaniu cieplejszego zakątka. Celem wędrówki były tereny przylegające do Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego. Elegancik z kolei za cel wędrówki obrał sobie okolice Oceanu Atlantyckiego. Latem wszystkie obserwowane ptaki wróciły do „domu”. Antarktyda okazała się dla nich oazą spokoju i bezpieczeństwa. Tu czują się doskonale. Tu zyskują przewagę nad człowiekiem, dla którego tak ekstremalne warunki nie są przyjazne. Co jednak najważniejsze, nawet w tak niesprzyjającej ludzkiej naturze scenerii przyjaźń między człowiekiem i zwierzęciem jest możliwa.
Książka Centkiewiczów doskonale wprowadza najmłodszych czytelników w niesamowity świat zwierząt. Jej treść potrafi zaciekawić, a postawa pingwinów, w szczególności Elegancika, może zainspirować. Wszak dom jest tam, gdzie czujemy się najlepiej. Zawsze warto do niego wracać.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: