Zaczarowana zagroda - Recenzja książki

Moją lekturą w drugiej klasie była „Zaczarowana zagroda”, którą napisali Alina i Czesław Centkiewiczowie. Mam książkę wydaną przez Naszą Księgarnię z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej. Bohaterami opowiadania są pingwiny z gatunku Adeli. Zanim przeczytałam lekturę to wiedziałam, że pingwiny to takie ptaki, które nie latają. Z Wikipedii dowiedziałam się, że na pingwiny Adeli inaczej mówi się białookie i że zamieszkują wody wokół Antarktydy. To jest jeden z pięciu gatunków pingwinów, które tam mieszkają. Pingwina Adeli dlatego nazywają pingwinem białookim, ponieważ ma małą, białą plamkę wokół oczu. Na Antarktydzie nie ma dobrych warunków do życia dla ludzi, bo jest tam bardzo zimno i dlatego ludzie nie mieszkają tam na stałe. Są budowane tylko stacje badawcze, które badają pogodę i życie zwierząt.
Historia opisana w książce działa się naprawdę, gdy Alina i Czesław Centkiewiczowie byli na Antarktydzie. Badali zwyczaje, kulturę i umiejętności pingwinów. Ludzie chcieli zaobrączkować ptaki, żeby dowiedzieć, się jak daleko odpływają ich pingwiny i czy wrócą do swoich gniazd. Badaczom nie do końca się to udawało. Pingwiny były sprytniejsze od ludzi. Nie napiszę, co się stało, bo nie chcę zdradzać wam zakończenia historii. Mogę tylko dodać, że koniec jest zaskakujący.
Warto tę książkę przeczytać. Jest ona dość krótka, ma duże litery i na każdej stronie kolorowe obrazki. Zrobienie tych ilustracji wymagało dużo pracy. Są zrobione ciekawą techniką, ale nie do końca mi się podobały, bo są miejscami takie jakby kwadratowe. Lektura była taka sobie, bo mało się w niej działo. Była krótka, żeby zachęcić małe dzieci do czytania.
W książce było kilka śmiesznych momentów. Zachęcam do przeczytania, bo można się z niej dużo dowiedzieć o życiu pingwinów i przy okazji poćwiczyć czytanie. Może ona też zachęcić do bycia w przyszłości takim badaczem. Jeśli interesujesz się zwierzętami, to koniecznie przeczytaj „Zaczarowaną zagrodę”. Poszerzysz swoją wiedzę o pingwinach i o warunkach życia na Antarktydzie.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.