Chatka Puchatka - Bohaterowie

„Chatka Puchatka” autorstwa Alana Aleksandra Milne jest krótką bajką dla dzieci, zawierającą (podobnie jak pierwsza część pod tytułem „Kubuś Puchatek”) dziesięć opowiadań. Mimo to występuje w niej sporo niezwykłych postaci. Każde ze zwierzątek zamieszkujących Stumilowy Las ma wyraźnie zarysowany charakter, wygląd czy cechy osobowości, często niekoniecznie pozytywne. Książka uczy jednak tolerancji, odmienności i akceptacji. Postaram się w tym wypracowaniu nakreślić wszystkich bohaterów.
Kubuś Puchatek, zwany też Misiem o Bardzo Małym Rozumku to bez wątpienia główny bohater opowiadań. Jest to niewysoki, pluszowy miś, o dość krągłym brzuszku, a to za sprawą faktu, iż jest wielkim łakomczuszkiem. Miód to wielka słabość i zarazem miłość Puchatka. Niejeden raz wpadł przez owo uwielbienie w tarapaty. Miś nie jest zbyt mądry, nie rozumie wielu rzeczy, ale robi to w tak uroczy i nieporadny sposób, że bardzo łatwo go polubić. Jest przyjacielski. Pokonując swe ograniczenia, zawsze pędzi zwierzęcym przyjaciołom na pomoc. Życzliwy, lubi śpiewać, a raczej nucić oraz jest niezwykle uczynny. Mimo iż kocha wszystkich swych przyjaciół, największą miłością obdarzył Krzysia.
Krzyś z kolei to kilkuletni chłopiec, który przyjaźni się ze wszystkimi zwierzaczkami ze Stumilowego Lasu. W rzeczywistości są to jego pluszaki, jednak za sprawą magii wyobraźni i opowieści, które opowiada mu tata, Krzyś stał się bohaterem książki. Jest to chłopiec miły i towarzyski, zawsze skory do pomocy. Chętnie realizuje pomysły swoich kompanów, nawet jeśli są szalone. Dla Kubusia Puchatka jest niezwykle cierpliwy, jego nieporadność rozbawia go do łez. Cechuje go również odwaga i nieodparta chęć przygody i odkrywania.
Prosiaczek. Jest małym zwierzątkiem, przez co nieco lękliwym. Sam wspomina, że gdyby był większy, jego strach zapewne byłby mniejszy. Potrafi jednak przełamać swoje lęki, aby zaspokoić swą ciekawość czy pomóc przyjaciołom. Jest niezwykle przywiązany do Kubusia, który jest jego najlepszym przyjacielem.
Królik zamieszkuje norkę, w której ma urządzony swój domek. Jest mały i szary, czasami nieco przemądrzały. Ma jednak interesujące pomysły. Jego charakter jest wyraźnie uwypuklony. Królik lubi wydawać polecenia, snuć plany oraz podejmować kluczowe decyzje. Zdarza się, że jest niemiły lub szybko się obraża. Ostatecznie jednak jest przywiązany do swych przyjaciół.
Kłapouchy. Szary Osiołek, któremu nieraz odpada ogon. Ma absolutnie depresyjne usposobienie. Nic go nie cieszy, wszystko widzi w ciemnych barwach, zawsze obawia się deszczu i jest niemal bezustannie przygnębiony. Jego przysmak to oset, którego jedzenie jako jedno z nielicznych czynności sprawia mu przyjemność. Kłapouszek jest przekonany, że nikt go nie lubi i o nim nie pamięta. Chciałby być z jednej strony w centrum uwagi, ale z drugiej trzyma się z tyłu lub na uboczu.
Sowa Przemądrzała. Ostoja mądrości i skarbnica wiedzy. Nie licząc Krzysia, to właśnie do niej zwracają się przyjaciele, kiedy potrzebują jakieś pomocy. Sowa ma skłonności do oratorskich przemówień, nawet gdy nikt jej nie słucha. Lubi być w centrum uwagi. Często używa trudnych słów, nie bacząc iż jej odbiorca ich nie rozumie. Jest nieco zarozumiała, ale zawsze skłonna do pomocy.
Mama Kangurzyca. Jest bardzo serdeczna, uprzejma i miła. Jej synek – Maleństwo – to jej „oczko w głowie” i jest nieco przewrażliwiona na jego punkcie. Zawsze pilnuje, aby nic mu się nie stało, dba o jego zdrowie (dając tran), często jest nadopiekuńcza.
Maleństwo. Najmłodszy bohater. Radosny, bardzo ruchliwy, miły i serdeczny jak jego mama. Mały Kangurek wydaje się być pozbawiony lęku, aczkolwiek nie zdaje sobie do końca sprawy z czyhających nań zagrożeń. Lubi bawić się na piasku i spędzać czas ze swymi przyjaciółmi. Szczególnie upodobał sobie towarzystwo Królika.
Tygrys jest nową postacią, która nie występowała w pierwszej części przygód. Jak to bywa z tygryskami, jest prążkowany i ma niesamowitą energię do zabaw. Uwielbia brykać (lub fikać), wskakiwać znienacka na swych przyjaciół, kocha płatać figle, wszędzie go pełno. Główna cecha jego charakteru to absolutna beztroska, większa nawet niż w przypadku kangura Maleństwa. Zawsze radosny, głośny, bezkonfliktowy, jest przeciwieństwem Osiołka. Czasami jego cechy charakteru, mimo iż wydają się być pozytywne, potrafią zirytować jego przyjaciół. Maleństwo ma również niespożyte pokłady energii, toteż Tygrysek prędko staje się jego kompanem do zabaw i szaleństw. Największą antypatią do Tygryska pała Królik, który często złości się o niszczenie jego ogródka i robienie bałaganu. Przysmakiem Tygryska – co jest dość przekorne, ponieważ inni bohaterowie go nie znoszą – jest tran.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: