Don Kichot - Bohaterowie

W ostatnim czasie zaciekawiła mnie powieść z epoki baroku – „Przemyślny Szlachcic Don Kichot z Manchy”. Uważam, że utwór Miguela de Cervantesa Saavedra jest wyjątkowy i godny szczególnej uwagi. Podczas mojej wypowiedzi postaram się przytoczyć charakterystykę głównych bohaterów.
Główną postacią występującą w powieści jest tytułowy Don Kichot – postarzały szlachcic. Największą pasją postaci jest czytanie romansów rycerskich, a jego marzeniem jest zostanie błędnym rycerzem i wsławianie się szlachetnymi uczynkami. Rycerz jest wysokim, chudym, kościstym mężczyzną o pociągłej twarzy. Ma starą i zardzewiałą zbroję, hełm z przyłbicą z tektury i wychudzoną szkapę o imieniu Rosynant, a także giermka – Sancho Pansę. Marzyciel ma również damę serca, którą nazwał Dulcyneą z Toboso, w jego oczach jest kobietą o niezrównanej urodzie. Szlachcic nie ceni sobie wartości materialnych, nie interesują go pieniądze, które stracił. Jedyną rodziną rycerza jest siostrzenica, która martwi się o naszego bohatera, ale nie potrafi porozumieć się z wujem, ponieważ żyje w innym świecie. Jak już wspomniałem, Don Kichot jest marzycielem, idealistą, a także odbiera świat przez najprostszy pryzmat podziału na zło i dobro. Szlachcic pragnie pomagać ludziom i ratować nieszczęśliwych, jego działania przynoszą przeciwne skutki, bohater wpada w kłopoty, ale wierzy, że dobro zawsze zostaje nagrodzone. Wyobraźnia Kichota przeradza się w sen niczym z baśni, w którym chłopskie domy stają się zamkami, a chłopki księżniczkami. Reasumując, Don Kichot jest dumnym, odważnym, a nawet bezmyślnym w brawurze, szlachetny oraz honorowy. Zachowanie bohatera prezentuje zerwanie z etosem rycerskim prezentowanym w epoce średniowiecza, np. przez słynnego Rolanda. Marzyciel należy do grupy osób, które za wszelką cenę bronią swoich racji i stoją przy nich nawet za cenę odrzucenia przez otoczenie.
Sancho Pansa jest przeciwieństwem głównego bohatera. Niski, gruby, niepiśmienny chłop oraz realista twardo stąpający po ziemi, dosiada krępego osiołka i dotrzymuje towarzystwa Don Kichotowi. Giermek jest tchórzliwy, ostrożny, a zarazem chciwy i przekupny. Przywiązany do swojego pana próbuje odsuwać od niego problemy, niebezpieczeństwa hamując jego niecierpliwość. Z drugiej strony Sancho Pansa jest postacią naiwną, zdaje sobie sprawę z szaleństwa swojego pana, ale wierzy w obietnicę stanowiska i majątku.
Dulcynea jest postacią epizodyczną, ważną dla przebiegu całej akcji. Don Kichot w jej imię dokonuje swoich czynów i każe napotkanym osobom wysławiać jej urodę. W rzeczywistości damą serca głównego bohatera jest prosta chłopka, twardo stąpająca po ziemi i niezbyt urodziwa. Don Kichot nie znał jej, a tym bardziej ona jego, ale rycerzowi nie przeszkadzało kochać mu jej do szaleństwa. Ukochana nazywała się Aldona Lorenzo i pracowała w oborze.
Kapłan i Golibroda są przyjaciółmi Kichota i z oddaniem używając wszelkich podstępów, próbują skłonić rycerza do powrotu do domu, usiłują wyleczyć go z szaleństwa i obawiają się o jego bezpieczeństwo.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: