Dziewczynka z zapałkami - Charakterystyka

Dziewczynka z zapałkami – tytułowa bohaterka baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena. Nie znamy jej imienia ani wieku, jednak wiemy, że spotkał ją straszny los. Akcja dzieje się w mieście, w którym mieszkała bohaterka, w ostatni dzień starego roku.
Dziewczynka miała na sobie trzewiki, ale zgubiła je, przebiegając przez ulicę. Posiadała piękne, złociste włosy, które były jedynym okryciem dla jej pleców i szyi. Oprócz tego była ubrana w zniszczoną spódniczkę i bluzkę. Wyglądała bardzo mizernie. W rękach trzymała garść zapałek, którą miała sprzedać. Wiedziała, że jeśli nikt od niej żadnej nie kupi, ojciec nie wpuści jej do domu.
Jednak czy opłacało się tam wracać? Rodzina dziecka mieszkała na strychu, gdzie było tak samo zimno jak na dworze. Większe dziury w dachu zostały załatane gałgankami i słomą, mimo to było tam przenikliwie zimno. Dziewczynka znajdowała się w sytuacji bez wyjścia.
Przemarznięta usiadła w kącie między dwoma domami. Skuliła się i zapaliła zapałkę. Tak postąpiłby każdy, gdyby musiał się ogrzać. Dziecko zobaczyło najpierw wizję ciepłego pieca, w następnej zapałce – stół zastawiony pysznościami. Dziewczynka coraz bardziej marzła, była naiwna – myślała, że pojedyncze zapałki ją ogrzeją.
Przy trzeciej zapałce, która od razu zgasła, a na niebie spadła gwiazda, nasza bohaterka pomyślała o zmarłej babci, która powtarzała jej, że gdy tak się dzieje, ktoś umiera. Pokazuje to kolejną cechę dziecka – pamięć o najważniejszych wydarzeniach i słowach.
Przy kolejnej zapalonej zapałce dziewczynce ukazała się wizja choinki i babci, która się do niej uśmiecha. Gdy zapałeczka gasła, bohaterka baśni zapaliła wszystkie, jakie miała. Widać, jak bardzo tęskniła do swojej babci, ponieważ chciała ją zatrzymać jak najdłużej.
Na koniec historii dziecko umiera i wstępuje ze swoją ukochaną babunią do w szczęście Nowego Roku. Uważam, że takiej postawy nie należy oceniać, a dziewczynka z zapałkami była po prostu dobrym, miłym dzieckiem. Miała w sobie duży potencjał, jednak nie było odpowiednich warunków, aby go wykorzystać. Była mądrym i ładnym dzieckiem. Zrobiła, co mogła, aby ocalić swoje życie.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.