Dziewczynka z zapałkami - Streszczenie krótkie

Baśń pt. „Dziewczynka z zapałkami” Hansa Christiana Andersena opowiada o biednej dziewczynce, która sprzedawała zapałki na ulicy. Opowieść zaczyna się w wigilię Nowego Roku, kiedy dziewczynka marznie na śniegu, gdyż zgubiła buciki. Wszyscy świętują w domach i się radują, ale nie dziewczynka. Boi się wrócić do domu ze strachu przed ojcem, który da jej lanie, jeśli przyjdzie bez grosza.

Przechodnie omijają ją i nie zauważają. Dziewczynka zapala zapałkę, by się ogrzać, i siada w luce między dwoma domami.

W świetle zapałki dziewczynka zaczyna mieć wizje. Przy zapaleniu pierwszej widzi piecyk, ale kiedy wyciąga w jego stronę zmarznięte ręce, piecyk znika. Zapala kolejną zapałkę.

Ujrzała piękny pokój; stał tam wielki stół, z przepięknym białym obrusem. Stół był zapełniony różnymi daniami, od których dziewczynkę aż zatkało. U dziewczynki w domu nigdy nie było takiej wspaniałej uczty. Nagle gęś zeskakuje ze stołu w jej kierunku z widelcem i nożem wbitymi w ciało. Dziewczynka chce ją zjeść, ale wtedy danie znika.

Przy świetle kolejnej zapałki ukazuje jej się najcudowniejsza i największa choinka, jaką kiedykolwiek widziała. Jest ozdobiona tysiącami świec, które migocą na zielonych gałęziach, a ze ścian spozierają na nią liczne obrazki. Jednak kiedy wyciąga ręce w górę, zapałka gaśnie i znów wszystko znika.

Nagle spada gwiazda, zakreślając na niebie szeroki łuk. Dziewczynka przypomina sobie, jak nieżyjąca już babcia, która jako jedyna dobrze ją traktowała, opowiadała jej, że kiedy taka gwiazda spadnie, ktoś umiera. Dziewczynka bardzo chciałaby być z nią.

Kiedy zapala czwartą zapałkę, widzi babcię. Dziewczynka prosi babcię, żeby ją stąd zabrała, i wspomina o cudach poprzednich zapałek, które tak szybko zgasły. Pociera wszystkie pozostałe zapałki, by babcia została jak najdłużej. Lecą w blasku tych zapałek wysoko, wysoko, do pana Boga, gdzie nie ma strachu i zimna, ani głodu.

Rano przechodnie mogą dostrzec w luce między dwoma domami nieżywą dziewczynkę trzymającą w ręku dopalone zapałki. Dziecko zamarzło na śmierć. Jednak nikt nie ma dla niej litości – ale, co z tego! Nikt nie ma pojęcia, jakich radości dziewczynka doznaje w Niebie.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.