Harry Potter i Czara Ognia - Streszczenie krótkie

Książka zaczyna się ponownie od wakacji przed kolejnym rokiem szkolnym w Hogwarcie. Harry zostaje zaproszony i zabrany przez rodzinę Weasleyów na finał mistrzostw świata w quidditchu. Niestety, gdy mecz się skończył, zaatakowali zamaskowani czarodzieje, którzy wywołali chaos.
Harry wraca z towarzyszami do Nory, tam wyjawia swoim przyjaciołom problemy z blizną.Po tych strasznych wydarzeniach nadchodzi rozpoczęcie roku szkolnego. Wszyscy uczniowie docierają na miejsce, gdzie dyrektor ma do przekazania wyjątkowe informacje. W tym roku będzie miał miejsce Turniej Trójmagiczny, w którym tylko dorośli będą mogli wziąć udział (tutaj dorosłość osiąga się w wieku siedemnastu lat).Wkrótce zjawiają się reprezentanci pozostałych dwóch szkół, które wezmą w tym udział: Beauxbaton i Durmstrangu.
W przeddzień wyboru kandydatów Dumbledore ogłasza, że można już wrzucać karteczki ze swoim nazwiskiem do Czary Ognia, jednak zostaje nałożona Linia Wieku, żeby dbać o przestrzeganie zasad.
Następnego dnia, mimo zabezpieczeń, Harry zostaje wybrany przez Czarę Ognia na jednego z reprezentantów. Inni zaczynają mu z tego powodu dokuczać, chociaż wielokrotnie powtarzał, że tego nie chciał. Wbrew wszystkiemu musi brać w tym udział, a pierwsze zadanie rozwiązuje wyśmienicie. Zdobywa złote jajo, które jest podpowiedzią do następnego zadania, ale nie wie, co z nim zrobić. W międzyczasie Ron się na niego obraża za to, że jemu samemu nie udało się w wziąć udziału w turnieju.
Zbliżają się Święta i okazuje się, że zostanie urządzony Bal Bożonarodzeniowy. Ani Ronowi, ani Harry’emu nie udaje się zaprosić tych dziewczyn, które chcieli. Bal im się nie podoba, ale na szczęście dobiega końca. Potter, wracając do dormitorium, spotyka Cedrika, który podpowiada, żeby zastanawiał się nad zagadką z jajkiem przy kąpieli.Harry poznaje treść ukrytą w jajku. Niestety jest to zagadka, jednak wyciąga z niej dobre wnioski. Wracając z łazienki do swojego pokoju, wpada w pułapkę w schodach, ponieważ był skupiony na oglądaniu Mapy Huncwotów, na której widział rzekomo chorego Croucha. Moody mu pomaga i pożycza od niego mapę.Potter wraz z przyjaciółmi szuka wszelkich możliwych sposobów na przeżycie pod wodą, jednak zanim znajdują choć jeden, Ron i Hermiona zostają poproszeni do Minerwy McGonagall. Pojawia się skrzat, który podarowuje mu skrzeloziele. Chłopcu udaje się nie tylko uratować Rona, ale też siostrę Fleur Delacour.Harry spotyka się z Syriuszem. Opowiada o przeszłości Croucha. Dochodzą do wniosku, że za tym wszystkim naprawdę kryje się coś złego.Jakiś czas później Potter dowiaduje się, jakie będzie ostatnie zadanie. Gdy wracał z zamku, spotkał go Krum, który chciał z nim porozmawiać i spytać o relacje łączące go z Hermioną. Podczas rozmowy natrafia na nich obłąkany Bartemius Crouch, którego Harry zostawia z Krumem. Sam idzie powiadomić Dumbledore’a. Niestety na miejscu już Croucha nie ma, a Viktor Krum leżał oszołomiony.W końcu zaczyna się ostatnie zadanie turnieju. Potter przedziera się przez gąszcz pułapek i wraz z Cedrikiem Diggorym łapie puchar. Okazuje się, że to był świstoklik, który zaprowadził ich prosto przed Voldemorta. Zabił on Digory’ego i wykorzystał krew Pottera, żeby odzyskać swoją pełną formę. Harry’emu jednak udaje się uciec i poinformować wszystkich o jego powrocie.
Natychmiast zabiera go Alastor Moody, który w swoim biurze okazuje się być Crouchem Juniorem. Pod wpływem veritaserum opowiada całą prawdę.Dumbledore zabiera ze sobą Harry’ego do gabinetu, żeby mógł porozmawiać z Syriuszem.
Na koniec roku szkolnego dyrektor ogłasza powrót Lorda Voldemorta.
W drodze powrotnej Fred i George dostają od Harry’ego wszystkie pieniądze z jego wygranej, dzięki czemu wkrótce będą mogli spełnić swoje marzenia.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.