Harry Potter i Czara Ognia - Streszczenie szczegółowe

Czwarta część serii zaczyna się od rozmowy Glizdogona z Lordem Voldemortem w domu Riddle’ów. Rozmowę słyszy mieszkający nieopodal ogrodnik, którego Czarny Pan zaprasza i zabija.

Harry budzi się nagle z koszmaru. Śniła mu się scena dokładnie tej rozmowy. Pisze o problemie do Syriusza.
W trakcie śniadania do wuja Vernona dociera list od Weasley’ów – to propozycja zabrania Pottera na resztę wakacji. Zgadza się na to. Młodzieniec sam też dostaje wiadomość od przyjaciela, z której dowiaduje się, że przyjadą po niego następnego dnia rano.

Goście nie pojawiają się o ustalonej porze. W końcu pojawiają się… w kominku. Użyli sieci Fiuu. Była to fatalna decyzja, ponieważ kominek był zamurowany, przez co pan Weasley musiał zburzyć jego fragment, by wszystkich uwolnić. Nie tracąc fasonu próbował dogadać się z rodziną Dursley’ów, podczas gdy jego dzieci zabierały Harry’ego do Nory.

W domu Weasley’ów okazuje się, że jest tam też Hermiona. Na kolacji dowiadują się, że Percy pracuje w Ministerstwie Magii.

O poranku cała grupa: Harry, Hermiona i rodzina Weasley’ów, wybierają się na wzgórze, skąd przenoszą się świstoklikiem na teren zbliżającego się meczu.
Na finale mistrzostw zasiadają w loży honorowej.

Niesamowity mecz kończy się wynikiem sto siedemdziesiąt do stu sześćdziesięciu punktów dla Irlandczyków. To Bułgarzy, którzy do tej pory mieli tylko dziesięć punktów, złapali znicz. Niestety w środku nocy radość kibiców zmienia się w rozpacz i przerażenie. To śmierciożercy zaatakowali namioty, w których mieszkali widzowie. Jedyni obecni mugole – rodzina właściciela pola kempingowego – są przez nich poniżani. Ministerstwo Magii próbuje interweniować.
Harry ucieka do lasu, gdzie orientuje się, że zgubił różdżkę. W międzyczasie czarodzieje Ministerstwa – podczas oszałamiania napastników – odnajdują skrzatkę Bartemiusza Croucha, Mrużkę, u której znajdowała się różdżka.
Harry zauważył, że znaleziona różdżka należy do niego. Pan Diggory próbował zmusić Mrużkę, by przyznała się do winy, co Crouch uznaje za urazę. Ostatecznie decyduje się ją ukarać – daje jej wolność.

Gdy czarodzieje zaczynają wracać do domu, Hermiona, Harry oraz Ron Weasley z ojcem rozmawiają na temat ataku. Pierwszy raz pada przez nich podejrzenie, że to był atak śmierciożerców.
Wracają do domu. Tam Molly wita ich i mówi o artykule z Proroka Codziennego na temat nieudolności Ministerstwa. Percy i jego tata udają się po śniadaniu wyjaśnić sprawy tam, w Ministerstwie Magii.

Harry wyjawia przyjaciołom swój problem z blizną i obawy o Syriusza.
Następnego dnia jadą już pociągiem do szkoły. Po drodze zaczepia ich Malfoy, który szydzi z Rona. Na miejscu pada mocny deszcz.
Uczniowie z ulgą znaleźli się w środku.

Po ceremonii przydziału i uczcie, dyrektor szkoły przedstawia nowego nauczyciela obrony przed czarną magią, a następnie informuje o odbywającym się w tym roku Turnieju Trójmagicznym między szkołami magii: Hogwart, Beauxbatons i Durmstrang. Następnie podaje im ogólne zasady i ograniczenia, które obowiązują uczestników.

Następnego dnia protagonistom na drodze staje – kolejny raz – Draco Malfoy, który prowokuje ich artykułami z Proroka Codziennego. Ślizgon rzuca w nich zaklęcie, gdy tylko się odwracają. Wściekły Alastor Moody przemienia go w zwierzę i tylko przybycie profesor McGonagall ratuje go przed lataniem w powietrzu w tej formie przez kolejne kilka minut. Później ten sam Moody uczy ich w klasie o zaklęciach niewybaczalnych.
Po zajęciu zaprasza bladego Neville’a do swojego biura na herbatę.

Harry otrzymuje list, w którym Syriusz zapewnia go o powrocie, żeby znów mogli nawiązywać ze sobą bliższe kontakty.

Niedługo później przybywają do Hogwartu reprezentanci szkoły Beauxbatons i Durmstrangu. Wśród uczniów drugiej szkoły znajduje się sławny bawarski zawodnik quidditcha, Wiktor Krum. Goście zostają oficjalnie przywitani i zaproszeni do środka. Dyrektor ogłasza, że Czara Ognia zostaje umieszczona i zostaje otoczona Linią Wieku, przez co tylko dorośli czarodzieje mogą z niej skorzystać. Chętni muszą się zgłosić do października poprzez wrzucenie do Czary Ognia karteczki ze swoimi imieniem i nazwiskiem. Nikomu, mimo wielu różnych prób, nie udaje się przełamać zaklęć chroniących przed złamaniem zasad.
Następnego wieczora zostają ogłoszeni reprezentanci szkół: Cedrik Digory, Fleur Delacour i Wiktor Krum. Okazuje się jednak, że Czara wybrała nadprogramowego uczestnika. Harry’ego Pottera. Młodzieniec w to nie wierzy, jednak zasady są zasadami. Wbrew złości jednych i zdumieniu drugich: Harry zostaje ogłoszony uczestnikiem. Ron obraża się na przyjaciela, bo uważa, że znalazł sposób na wrzucenie własnego ogniska do Czary i mu nie powiedział.

Harry pisze kolejny list do swojego chrzestnego.
Niestety, z powodu tego, że mimo młodego wieku Harry został reprezentantem, większość szkoły mu dokucza. Najgorsze były według niego lekcje ze Ślizgonami, zwłaszcza eliksiry ze Snape’m. Podczas jednej z tych właśnie lekcji zostaje zawołany na zdjęcia i sprawdzanie różdżek. Rita Skeeter namawia go na udzielenie wywiadu. Gdy wraca, dostaje list od Syriusza, w którym ten prosi, by został sam przy kominku o wyznaczonej dacie.

Artykuł Rity Skeeter znów okazuje się przekłamany. Artykuł o Harry’m ośmiesza chłopca i pogarsza jego sytuację. Za namową Hermiony decyduje się na wyprawę do Hogsmeade. Tam, mimo założonej peleryny-niewidki, zauważa go Alastor Moody. Siedział z Hagridem, któremu wskazał położenie chłopca. Podeszli do niego, gajowy poprosił go, żeby w nocy skorzystał z peleryny i udał się do jego chatki.
Gdy młodzieniec zjawia się o ustalonej godzinie i w ustalonym miejscu, Hagrid prowadzi go w głąb lasu. Tam dalej dołącza do niech nieświadoma obecności chłopca madame Olimpia Maxime. Okazuje się, że gajowy chciał mu pokazać smoki, które będą najprawdopodobniej pierwszym wyzwaniem turnieju.
Harry wraca do pokoju wspólnego w swojej wieży, żeby spotkać się z Blackiem. Po chwili rozmów słychać kroki, więc chrzestny Pottera znika. Pojawia się Ron, z którym przyjaciel znów się kłóci.

Dzień przed pierwszym zadaniem Harry wyjawia Cedrikowi na czym ono będzie polegać. Alastor Moody spotyka go na korytarzy i zabiera do swojego pokoju, gdzie podpowiada mu, jakie jest dla niego najlepsze rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Potem Potter przez cały dzień ćwiczy zaklęcie przyzywające z Hermioną.
Zaczyna się pierwsze wyzwanie igrzysk. Harry’emu udaje się znakomicie, mimo że walczył z najtrudniejszym smokiem. Zdobywa złote jajo, które okazuje się być podpowiedzią do kolejnego zadania. Ron przeprasza Harry’ego za zachowanie i się ze sobą godzą.

Hermiona tworzy grupę, której celem jest osiągnięcie godnych warunków do życia dla skrzatów domowych (w polskim tłumaczeniu grupa nazywała się grupą Walki o Emancypację Skrzatów Zniewolonych).

Zbliża się Bal Bożonarodzeniowy, na który każdy z reprezentantów musi zaprosić dowolną osobę do pierwszego tańca. Harry otrzymuje w liście gratulacje od Syriusza i prośbę, by dalej był czujny i mówił o wszystkim. W końcu bal się kończy, co cieszy Harry’ego. W drodze do dormitorium spotyka Cedrika, który podpowiada mu co zrobić z jajem.

Niestety Rita Skeeter kolejny raz krzywdzi swoimi zakłamanymi artykułami – tym razem ofiarą padł Hagrid. Za pierwszym razem gajowy nawet nie otwiera im drzwi, ale gdy wracają wieczorem, jest w środku też Dumbledore, który tak samo próbował go pocieszyć. Wspólnymi siłami pomagają przyjacielowi się pozbierać.

Harry korzysta z rady Digory’ego i wchodzi do łazienki dla prefektów, gdzie poznaje treść podpowiedzi z jajka – to zagadka. Sugeruje ona, że będzie musiał odzyskać coś cennego z jeziora, które znajduje się w pobliżu Hogwartu.
W drodze do swojego dormitorium zauważa, że Snape rozmawia z Bartemiuszem Crouchem, który miał być chory. Harry przez swoje skupienie na mapie wpada do pułapki. Pojawia się woźny Filtch oraz Severus wraz z Alastorem Moody’m. Na szczęście ten ostatni odprawia wszystkich. Mówi, że sam się tym zajmie, dzięki czemu ratuje młodzieńca przed szlabanem. Ten, z wdzięczności, zgadza się na pożyczenie mu Mapy Huncwotów.

Harry wyjawia przyjaciołom – i pisze Syriuszowi – o wydarzeniach poprzedniej nocy. Chrzestny prosi go, by przekazał mu kiedy będzie następna wycieczka do Hogsmeade.
Tymczasem zostało niewiele czasu do początku zadania. Potter próbuje, razem z Ronem i Hermioną, znaleźć sposób na przeżycie godziny pod wodą. Niestety, wkrótce przychodzi Fred i George, którzy zabierają dwójkę przyjaciół zawodnika do profesor McGonagall. Zmęczony wraca do pokoju wspólnego, ale przyjaciół dalej tam nie ma, dlatego idzie do biblioteki i czyta książki. Zasypia nad lekturą, ale przed spóźnieniem ratuje go Zgredek. Budzi Potter’a dziesięć minut przed rozpoczęciem zadania i przekazuje mu skrzeloziele – umożliwia ono oddychanie pod wodą przez około godzinę. Jest to zioło w sam raz dla niego. Biegnie ile sił na miejsce zadania i łyka roślinę. Zadanie się zaczyna, wskakuje do wody i faktycznie – ma skrzela! Odnajduje cztery przywiązane do dna postacie, w tym dwójkę jego przyjaciół. Przypływa Cedrik, który zabiera Cho Chang oraz Wiktor Krum, który ratuje Hermionę. Harry decyduje się uratować siostrę Fleur, która się nie pojawia przez dłuższy czas. W ostatniej chwili wypływa z nimi na powierzchnię. Za swój ratunek uzyskuje wysokie noty.

Syriusz pisze do Harry’ego z prośbą, by spotkał się z nim w Hogsmeade.
Przed jedną z lekcji eliksirów Pansy Parkinson podaje Hermionie gazetę, w której jest artykuł obrażający Granger. Harry zostaje po lekcji zauważa, że Karkarow – opiekun Durmstrangu – rozmawiając ze Snape’m pokazuje na swoje przedramię. Następnego dnia Harry spotyka się z Syriuszem i rozmawia z nim o tym wszystkim, co się do tej pory wydarzyło. Ron przyznaje się, jak bardzo zazdrości Harry’emu i jak strasznie nie znosi biedy w swojej rodzinie. W tej samej chwili Hermiona wyraża jeszcze większa nienawiść do Rity Skeeter i obiecuje się na niej zemścić.

Któregoś dnia, podczas śniadania, Hermiona dostaje dużą ilość anonimowych listów z groźbami, które są skutkiem artykułu Rity Skeeter. Atakują ja zawistni fani Harry’ego Pottera, którzy bezkrytycznie wierzą przesłankom z gazety.
Dziewczyna musi się udać do skrzydła szpitalnego, przez co mija ją wyjątkowo miła lekcja Opieki Nad Magicznymi Zwierzętami, podczas której wszyscy wybrali jednego niuchacza i razem z nim szukali zakopanych monet.

Harry dostaje od profesor McGonagall informację, że na stadionie do quidditcha znajdzie podpowiedź do ostatniego zdania. Okazuje się, że znajduje się tam ogromny labirynt o ścianach z żywopłotu. Gdy wracał do zamku, Wiktor Krum go poprosił na rozmowę. Odeszli trochę od pozostałych obecnych osób i spytał o jego relacje z Hermioną. Gdy rozmawiali, ujrzeli Bartemiusza Croucha Seniora, który zachowywał się, jakby odszedł od zmysłów. Potter zostawia go z Krumem, a sam biegnie po Dumbledore’a, jednak gdy już wracają, Croucha nie ma, a Wiktor jest oszołomiony.

Harry ćwiczy z Ronem i Hermioną wszelkie zaklęcia, jakie mogą mu się przydać podczas ostatniego zadania. Na jednej z lekcji wróżbiarstwa zasypia i widzi Voldemorta, który karze Peter’a Pettigrew za jego błąd. Chłopiec biegnie z tą wiadomością prosto do Dumbledore’a, jednak ten prosi go, by chwilę poczekał. W międzyczasie uwagę młodzieńca przyciąga misa z tajemniczą cieczą. Zagląda do niej, a wtedy czuje jakby zawartość wciągnęła go do środka.
Znalazł się na rozprawie sądowej. Przeprasza za przeszkadzanie, ale szybko orientuje się, że jest we wspomnieniu. Znajduje go prawdziwy dyrektor, który zabiera chłopca z powrotem i wyjaśnia co oglądał. Zaczynają rozmowę na temat snu o Voldemorcie.

Dochodzi do trzeciego, ostatniego zadania. Cała szkołą zbiera się obserwować zmagania czterech zawodników. Nie wiemy jak sobie radzą, jednak słychać jest krzyki Fleur i Cedrika. Potter robi dziurę w żywopłocie i widzi Kruma nad Cedrikiem. Ratuje kolegę z Hogwartu i razem uciekają. Po kolejnych wielu zadaniach docierają – obaj prawie jednocześnie – na miejsce, gdzie znajduje się puchar. Potter znów pomaga Digory’emu, tym razem zabijając ścigającą go akromantulę. Chłopcy decydują się, że chwycą nagrodę jednocześnie, jako znak remisu i zgody między nimi. Niestety okazuje się, że puchar był świstoklikiem. Przenosi ich obu na cmentarz, gdzie znajduje się jedna postać – Peter Pettigrew. Zabija Cedrika i więzi Harry’ego. Przynosi kocioł, do którego wrzuca tajemnicze, obrzydliwe, dziecko z głową podobną do głowy węża. Potem z grobu wystrzeliwuje pył i również tam trafia. Na koniec Harry zostaje zraniony, a Peter zabiera jego krew do mikstury. Z kotła powstaje Lord Voldemort. Czyni na przedramieniu sługi Mroczny Znak, po czym zostają przyzwani pozostali Śmierciożercy. Szydzi z Harry’ego i prosi, by go uwolnić. Rzuca na niego śmiertelne zaklęcie, a chłopiec zaklęcie rozbrajające. Czarodzieje nie ustępują, zaczynają się dziać dziwne rzeczy z różdżkami. Obie silnie drgają, z różdżki Voldemorta pojawiają się jego ofiary, które pomagają chłopcu. Cedrik prosi go, by oddał ciało rodzicom. W końu połączenie między różdżkami zostaje zerwane, Harry łapie martwego Puchona i zaklęciem przyciąga świstoklik w postaci pucharu.

Potter pojawia się z powrotem na miejscu ostatniego zadania. Moody zabiera go do swojego gabinetu. Profesor wyjawia, że to on wrzucił imię Pottera do Czary Ognia, nakłonił Hagrida do pokazania smoków, postarał się o to, by dowiedział się o skrzelozielu i zadbał o to, by pierwszy znalazl puchar. To on o to wszystko zadbał, żeby Voldemort mógł go zabić, a teraz próbuje zrobić to sam. Na szczęście na czas pojawia się Dumbledore, Snape i McGonagall. Ogłuszają go i okazuje się, że to był Barty Crouch Junior, a prawdziwego Alastora Moody’ego trzymał w jego kufrze. Śmierciożercy zostaje podane veritaserum – eliksir prawdy – a potem ten wyjawia, co zaszło. To jego matka dała się zamknąć w Azkabanie w postaci Barty’ego Juniora. To on ukradł różdżkę Pottera podczas mistrzostw i to on wyczarował Mroczny Znak.
Dumbledore zabiera Harry’ego do swojego gabinetu, gdzie znajduje się Syriusz. Rozmawiają tam ze sobą, Dumbledore wyjaśnia zjawisko, które wystąpiło między różdżką chłopca a tą Czarnego Pana (priori incantantem).

Harry zostaje odesłany do skrzydła szpitalnego, gdzie dostaje usypiającą miksturę. Gdy się budzi, słyszy rozmowę Dumbledore’a z Korneliuszem Knotem. Minister Magii nie chce uwierzyć w powrót Lorda Voldemorta i odrzuca porady dyrektora szkoły. Gdy wychodzi, Severus ujawnia się. Snape – niechętnie – wita się z nim. Pozostali również wychodzą, a Harry ponownie dostaje elksir snu.

Kończy się rok szkolny. Hermiona wyjawia w pociągu tajemnicę Rity Skeeter, dzięki której mają ją w garści – jest niezarejestrowanym animagiem i złapała ją do słoika w postaci żuka. W ich przedziale zjawiają się jeszcze bliźniacy Fred i George oraz Ludo Bagman, który pewny zwycięstwa Harry’ego, założył się. Później Harry decyduje się, by całe tysiąc galeonów z wygranej podarować bliźniakom, żeby mogli spełnić marzenie i otworzyć sklep z magicznymi gadżetami.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.