Królowa śniegu - Bohaterowie

Bohaterów baśni Hansa Christiana Andersena pt.”Królowa Śniegu” możemy podzielić na bohaterów prawdopodobnych oraz fantastycznych.I. Bohaterami prawdopodobnymi, czyli takimi, którzy mogli naprawdę żyć, są:
a) Gerda – mała, złotowłosa dziewczynka o okrąglutkiej twarzy, pulchnej budowie ciała i jasnej cerze. Pochodziła z ubogiej rodziny. Była miła, dobra, grzeczna, a w szczególności była oddaną i wierną przyjaciółką Kaja, która wyruszyła na jego poszukiwania, gdy zaginął.
b) Kaj –  chłopiec, który miał długie włosy, bystre oczy i ogorzałą twarz. Pochodził z ubogiej rodziny. Był bardzo mądrym chłopcem i dobrym przyjacielem, dopóki nie dostały mu się do oka i serca kawałki czarodziejskiego zwierciadła, co spowodowało, że stał się zgorzkniały, oziębły, złośliwy, niegrzeczny i zły.
c) Baba – starsza kobieta nosząca okulary, babcia Gerdy. Lubiła opowiadać historie Gerdzie i Kajowi.
d) Księżniczka – piękna, niebywale mądra i życzliwa władczyni. Chętnie pomaga Gerdzie po usłyszeniu opowiedzianej przez nią historii o zniknięciu Kaja.
e) Książę – chłopak o błyszczących oczach, długich włosach i śniadej cerze. Był biedny, ale dumny, swobodny, miły i mądry, dzięki czemu zdobył serce księżniczki.
f) Stara rozbójnica – miała długą, starczą brodę oraz brwi opadające na oczy. Rozpieszczała swoją córeczkę i była groźna.
g) Mała rozbójnica – mała, dzika, nieznośna i uparta dziewczynka. Była w wieku Gerdy i podobnej budowy ciała, ale silniejsza, o szerszych ramionach, czarnych oczach i ciemniejszej cerze. Zawsze spała z nożem i lubiła straszyć nim swoje zwierzęta i ludzi. Uwielbiała słuchać historii i pomogła Gerdzie.
h) Laponka – starsza, pomocna kobieta mieszkająca na terenach równiny Finmarku. Skierowała Gerdę do Finki.
i) Eskimoska (Finka) – mała, niska i bardzo brudna kobieta, chodząca właściwie nago w swym domu, w którym było niezwykle gorąco. Była bardzo mądra, potrafiła każdemu pomóc i odpowiedzieć na każde pytanie.
II. Bohaterowie fantastyczni:
a) Królowa Śniegu – piękna, zgrabna, wysoka pani o oczach jasnych jak gwiazdy. Była cała z olśniewającego, błyszczącego lodu. Nosiła białe futro i biała futrzaną czapkę. Miała olbrzymią moc i władała lodową krainą.
b) Staruszka – stara kobieta opierająca się na zakrzywionym kosturze, nosząca duży kapelusz w najpiękniejsze kwiaty. Umiała czarować i bardzo pragnęła towarzystwa, dlatego nie chciała, aby Gerda ją opuściła.
c) Wrona – duże, gadatliwe ptaszysko, bardzo życzliwe i pomocne.
d) Ren – renifer, który potrafił mówić, myśleć i czuć. Miał błyszczący, miedziany pierścień na szyi i pochodził z krainy wiecznych lodów, którą uważał za najpiękniejszą.
e) Do bohaterów fantastycznych możemy również zaliczyć mówiące kwiaty z ogrodu staruszki.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: