Królowa śniegu - Charakterystyka bohaterów

W utworze Hansa Christiana Andersena pt.„Królowa Śniegu” mamy do czynienia z dwoma typami bohaterów – złymi i dobrymi.
Zdecydowanie najbardziej złą postacią jest Królowa Śniegu. Władczyni krainy wiecznych lodów była piękna na zewnątrz, a brzydka od wewnątrz. W jej lodowatym sercu nie ma miejsca dla żadnych uczuć. Jest bardzo przebiegła i kłamliwa, dzięki czemu z łatwością zwabia ludzi i przejmuje nad nimi kontrolę. Swoim pocałunkiem jest w stanie zmienić w lód najwrażliwsze serce. Królowa Śniegu jest przede wszystkim postacią narcystyczną, kochającą tylko siebie. Czyni zło dla zabawy, a ludzi traktuje jak trofeum. Mimo swej potęgi jest samotna i strasznie oziębła.
Naprzeciw Królowej Śniegu pojawiają się bohaterowie dobrzy. Najbardziej dobrą, uczynną, koleżeńską, oddaną i niewinną bohaterką jest Gerda. Ta mała dziewczynka ma w sobie tyle dobra i miłości, dzięki którym jest silniejsza i potężniejsza od samej Królowej Śniegu. Jej oddanie i poświęcenie w imię przyjaźni daje jej przychylność napotkanych na swojej drodze ludzi, którzy chętnie jej pomagają w dążeniu do celu. Bo tylko wielka miłość jest w stanie przezwyciężyć wszystko.
W utworze mamy również do czynienia z bohaterem, który przechodzi zmianę i na chwilę traci samego siebie stając się kimś innym. Tym bohaterem jest dobry i miły chłopiec o imieniu Kaj. Kaj jest przyjacielski, niewinny do momentu, w którym za sprawą fragmentów czarodziejskiego zwierciadła umiera jego dobroć. Kaj staje się zgorzkniały, oziębły, dokuczliwy, gburowaty, a nawet zły. Tylko osoby podobne do niego wydają mu się piękne, dlatego z łatwością przejmuje nad nim kontrolę Królowa Śniegu. Na szczęście jest to chwilowy stan i Kaj dzięki wiernej przyjaciółce Gerdzie staje się znów sobą.
Pozostała część bohaterów takich jak księżniczki i książę, Laponka, Eskimoska czy wrona i Ren to osoby o dobrych i życzliwych sercach, którzy chętnie służyli pomocą Gerdzie. Nawet mała, dzika rozbójniczka, z natury groźna, miała dobre serce, o czym przekonujemy się, kiedy pozwala ruszyć Gerdzie na ratunek Kajowi i nie pozwala matce jej zabić. Warto wspomnieć także o takim bohaterze jak staruszka. Jest to nie do końca zła postać, ale przez swoją samotność postępuje źle. Dla swojej korzyści wymazując Gerdzie wszelkie wspomnienia tylko po to, by mieć towarzystwo.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.