Królowa śniegu - Recenzja książki

Jakiś czas temu dostałam od rodziców piękny zbiór baśni duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. A że znałam już parę jego baśni z ciekawością zaczęłam przeglądać książkę, gdy nagle moją uwagę przykuła jedna ze stron z ilustracją śnieżnej pani w białym futrze siedzącej w pięknych saniach zaprzężonych w białe konie. Nad ilustracją widniał tytuł nieznanej mi jeszcze dotąd baśni pt.” Królowa Śniegu”. Baśń ta to przepiękna historia wielkiej przyjaźni dwojga dzieci Kaja i Gerdy, którzy bardzo się kochają. Ich szczęśliwe życie zakłócają odłamki czarodziejskiego zwierciadła, które wpadają do serca i oka Kaja. Pod wpływem tych odłamków Kaj staje się złym,niegrzecznym i nieczułym na piękno chłopcem. Pewnej zimy w miasteczku pojawia się Królowa Śniegu i zabiera Kaja do swojej lodowatego królestwa. Serce chłopca zamarza pod wpływem królowej i zapomina on wszystkich swoich bliskich. Całe dnie w pałacu królowej spędza na układaniu lodowych klocków.
Gerda najbardziej rozpacza po zaginięciu Kaja i nie wierzy w jego śmierć. Rusza więc w pełną przygód podróż, by odnaleźć swego przyjaciela. Na jej drodze nie brakuje zarówno dobrych jak i złych bohaterów. Ociera się także o śmierć z rąk zbójników, na szczęście ratuje ją mała zbójniczka,która pragnie by została jej towarzyszką zabaw. Historia Gerdy nie raz pomaga jej przekonać do siebie różnych bohaterów baśni,którzy chętnie służą jej pomocą. Gerdzie po długiej podróży w końcu udaje się dotrzeć do pałacu Królowej Śniegu i ocalić ukochanego Kaja.
Baśń pt. „Królowa Śniegu” bardzo mnie wciągnęła. Nie tylko dlatego,że Gerda miała wiele ciekawych przygód, ale także dlatego,że mówiła o tym, że w życiu najważniejsza powinna być przyjaźń i miłość. Każdy z nas marzy o takiej przyjaciółce jak Gerda,która mimo wielu przeciwności i niebezpieczeństw w imię przyjaźni rusza na poszukiwania swojego przyjaciela,by wyciągnąć go z kłopotów. Baśń ta również niesie bardzo mądre przesłanie,że prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko. Pragnę więc polecić tę baśń każdemu zarówno dziecku jak i dorosłemu. Na pewno ją pokochacie.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: