Kubuś Fatalista i jego pan - Charakterystyka bohaterów

,,Kubuś Fatalista i jego pan” – charakterystyka bohaterów
Kubuś Fatalista to główna postać powieści, sługa Pana. Dorastał w biednej rodzinie na wsi. Następnie mężczyzna dostał się do wojska. Brał udział w wielu bitwach, a w jednej z nich został ciężko ranny. Gdy udało mu się trafić do zamku pana Desglandsa, poznał Dyzię, swoją przyszłą żonę. Towarzyszył Panu w podróży.
Nauka, którą wyznawał w swoim życiu mówiła, że i tak wszystko zostało zapisane w górze. Bohater uważał, że losy ludzkie były określone. Wierzył w przeznaczenie i w to, że wszystko było wyznaczone albo w gwiazdach, albo w rękach Stwórcy. Mężczyzna przez niemal cały czas odczuwał potrzebę znajdowania się w centrum uwagi. Uwielbiał opowiadać różne interesujące, zabawne opowieści ze swojego własnego życia. Pomimo niskiego statusu społecznego był osobą mądrą i zaradną. Potrafił przezwyciężać każdą trudną sytuację i odnaleźć rozwiązanie. To także postać niezwykle sprytna i pomysłowa. Udowodnił to jego plan i zrealizowanie zadania z dwoma mężatkami. Niestety, potrafił też zachować się nielojalnie. Kochał się z dziewczyną swojego dawnego przyjaciela, Byczka, co nie świadczyło dobrze o jego zachowaniu i charakterze. Często postępował także, jakby nie odczuwał wstydu, skrępowania, szczególnie w obecności kobiet. Bez skrępowania leżał nago w obecności nieznanej mu mężatki. Dzięki swojej wierze w przeznaczenie, los, nie ulegał złości. Sądził, iż działanie pod wpływem złości nie przynosiło żadnych korzyści. Ciagle powtarzał, że przecież i tak wszystko zostało zapisane w gwiazdach lub przez naszego Pana.
Uważam, że Kubuś jest postacią pozytywną. Pomimo niskiego statusu, nie narzekał na własny los, cechował się optymizmem. Choć jak każdy człowiek posiadał on pewne wady, sądzę, iż istnieje wiele zachowań, zdarzeń, podczas których możemy wzorować się głównym bohaterem książki Denisa Diderota.

Pan to mężczyzna, który pochodził z Francji, był arystokratą. Służył mu jego towarzysz w czasie długiej wędrówki po Francji, Kubuś Fatalista. To przeciętny, typowy przedstawiciel szlachty.
Mężczyzna to bohater nieciekawy, nieinteresujący. Wielu czytelników uważa, iż stanowił on jedynie dodatek dla głównego bohatera, Kubusia. Odznaczał się takimi cechami jak lenistwo czy brak wytrwałości. To także postać niesamodzielna. We wszystkim był uzależniony od swojego sługi. Nie umiał doceniać tego co go otaczało, nie cieszył się pięknym życiem. Odznaczał się także ogromną naiwnością. Świadczyła o tym między innymi sytuacja z jego dawnym przyjacielem, kawalerem de Saint-Quinen. Wiele osób zapewne zauważyłoby chęć oszustwa, wykorzystania drugiej osoby przez fałszywego przyjaciela Pana. Ten jednak uwierzył we wszystko, co usłyszał od kawalera i musiał przez to ponosić konsekwencję.
Moim zdaniem, chociaż bohater książki, nie był złym, podłym człowiekiem, w wielu działaniach nie należy brać z niego przykładu. Posiadał on wiele wad, których nie dostrzegał lub nad którymi nie pracował. Nie wyróżniał się także niczym wyjątkowym, co wyróżniałoby go z tłumu pospolitych ludzi.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: