Kubuś Fatalista i jego pan - Czas i miejsce akcji

,,Kubuś Fatalista i jego Pan” Denis Diderot – czas i miejsce akcji
Akcja książki ,,Kubuś Fatalista i jego Pan” rozgrywała się prawdopodobnie w czasach, kiedy żył jej autor. To najprawdopodobniej druga połowa osiemnastego wielu. Świadczyło o tym między innymi wspomnienie prawdziwego, autentycznego zdarzenia, trzęsienia ziemi w wielkim mieście w Portugalii, Lizbonie, a także tryb życia, codzienne zajęcia czy wyposażenie bohaterów powieści.
Dwie najważniejsze postacie, Kubuś Fatalista oraz Pan, wędrowali po Francji. Autor nie podał ani początkowego miejsca, z którego wyruszyli, ani celu ich podróży. Nie miało to jednak większego znaczenia na losy, wydarzenia rozgrywające się w znanej książce.
Kubuś i Pan w czasie wędrówki zatrzymywali się w kilku miejscach. Najczęściej przyczynę stanowiła nieodpowiednia pogoda do dalszej drogi. Pierwszym z nim była gospoda, która od razu wydawała się mężczyznom dziwna, podejrzana. Ich przeczucie okazało się słuszne, trafione. Innym razem koń głównego bohatera udał się w stronę obcego Kubusiowi domu. Okazało się, że mieszkał tam dawny właściciel zwierzęcia. Koń pobiegł w miejsce doskonale mu znane. Natomiast jedną noc spędzili w gospodzie ,,Pod Wielkim Jeleniem.” Ugościła ich uprzejma, stanowcza gospodyni. Ostatnimi miejscami przedstawionymi w opisywanej książce był dom, w którym mieszkał podopieczny Pana. Mężczyźni wybrali sięgam, ponieważ chcieli odwiedzić chłopca. Później jednak trafili do więzienia, na szczęście ich pobyt za kratami nie trwał długo. Po krótkim czasie mogli opuścić areszt.
Wymieniono również kilka miejsc, o których wspominano w różnych historiach postaci. Na początku główny bohater opowiedział o chłopskiej chałupie, do której trafił po jednej z bitew. Pewna kobieta ugościła w nim głównego bohatera i zaopiekowała się nim. Później przyjęto go do zamku intendenta, dzięki pewnej kobiecie. Przytoczono także miejsce, którym był dom Byczka, a szczególnie jego pokój na strychu. Natomiast w opowieściach z przeszłości pana pokazano pokój jego byłej ukochanej.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: