Kwiat kalafiora - Problematyka

,,Kwiat Kalafiora” – problematyka
Książka pod tytułem ”Kwiat kalafiora” jest kontynuacją serii ”Jeżycjada”, jednego z najbardziej poczytnych cyklów wśród polskiej młodzieży. Akcja ma miejsce w dwudziestowiecznej dzielnicy Jeżyce w Poznaniu.
Tym razem jako główna bohaterka przybliżona została siedemnastoletnia Gabriela z rodziny Borejków. Jest ona nie dbającą o swój wygląd chłopczycą, która wyróżnia się spośród rówieśników przede wszystkim imponującym wzrostem, ale także swoimi poglądami. Gabriela jest otwartą na zmiany dziewczyną, jednak nie może przyjąć do wiadomości, kiedy dowiaduje się, że jej mama wylądowała w szpitalu. Gabriela, jako że ma dobre serce, przejmuje więc jej obowiązki i stara się nadążyć za ciężką pracą, która na nią spadła.
Powieść porusza problematykę jej zmagań podczas choroby matki i licznych konsekwencji, które z tego wynikają. Pokazuje rzeczywistą wartość, jaką wnosi do naszego życia uczciwa praca i zachęca, aby czynić to samo.
Bardzo ciekawy w książce jest motyw skrytej miłości Janusza Pyziaka do Gabrieli. Za wszelką cenę stara się jej przypodobać, z lepszym lub gorszym skutkiem. Jednak Gabriela uważa, że Janusz nie jest w jej typie. Gabriela i Janusz poznali się na koszykówce, gdzie obydwoje uczęszczali. Tam Gabrysia doznała zauroczenia nowo poznanym chłopakiem, kiedy porównał ją do kwiatu jabłoni. Jednak kiedy dowiedziała się, że nazwał tak sporo innych dziewczyn, znienawidziła go.
Chłopak w głębi serca bardzo przeżywa fakt, że Gabriela go nie docenia. Ten motyw jest bardzo wzruszający i mocno chwyta za serce. Dzięki mądremu przesłaniu dowiadujemy się, że życie ma przed sobą wiele tajemnic – warto tylko je odkrywać.

Z treści możemy również się dowiedzieć, że prawdziwa miłość może zdziałać cuda – dzięki takiej miłości Janusz Pyziak zmienił się na lepsze i zrozumiał, że jego poprzednie metody wcale nie były bliskie ideałowi. Taka prawdziwa miłość jest najlepszym zrządzeniem losu, jakie może człowieka spotkać – to dzięki niej ludzie zmieniają się i otwierają oczy na to, czego wcześniej nie widzieli. Przyjaźń też jest piękna, ale nie dorasta miłości do pięt.
Powieść przeznaczona jest głównie dla dzieci i młodzieży, ale każdy dorosły również może ją przeczytać. Dzieci powinny zrozumieć, ile rodzice dla nich czynią, a dorośli z kolei – prawdziwe odzwierciedlenie siebie w ”Kwiecie kalafiora” Małgorzaty Musierowicz. Poruszana w niej problematyka jest bardzo bliska tym z naszego, realnego życia i idealnie je pokazuje w tej lekturze. Motyw znany? Tylko z pozoru! Jest bardzo oryginalny!

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: