Opowieści z Narnii – Ostatnia bitwa - Charakterystyka bohaterów

„Ostatnia bitwa” to siódmy tom cyklu pod tytułem „Opowieści z Narnii”, napisany przez C.S Lewisa. Książka wydana została w 1956 roku i jest ostatnią częścią, w której następuje koniec Starej Narnii, a powstaje odmieniona, a jednak podobna Nowa Narnia. Oto charakterystyka wstępujących w powieści postaci.

Bohaterowie pierwszoplanowi:

Szympans o imieniu Krętacz – bardzo sprytna i przepełniona chciwością małpa, która zainicjowała swym oszustwem tytułową ostatnią bitwę. Nakazała swemu sąsiadowi (osłowi) udawać Aslana, co pozwoliło jej na łamanie praw i niewolenie narnijskich zwierząt oraz istot. Szympans jest wyraźnym antagonistą, który posunie się do wszystkiego, aby osiągnąć to, czego pragnie.

Osioł o imieniu Łamigłówek – został mimowolną marionetką szympansa, którego uważał za przyjaciela. Osioł z kolei uważa siebie za niezbyt mądrą istotę, a więc nie weryfikuje czynów Krętacza i pokornie zgadza się wypełniać jego polecenia. Z czasem jednak, kiedy małpa zdradza go i porzuca na śmierć, rozumie jaki był naiwny i jak wiele zła uczynił, udając Aslana.

Tirian – ostatni król Narnii. Młody chłopak, pełen odwagi i oddania dla swego królestwa. Usłyszawszy, że Latarniane Pustkowie jest niszczone, natychmiast wyrusza na pomoc. Niestety na skutek matactw szympansa jego władza nie ma już posłuchu, a przeciwko niemu zwracają się nawet Narnijczycy. Tirian jest dobrym i sprawiedliwym królem, gotowym oddać życie w obronie Narnii.

Julia Pole i Eustachy Klarencjusz Scrubb – para dzieci znana z przygód w poprzednich tomach. Trafiają ostatni raz do Narnii, aby wesprzeć i uwolnić Tiriana. Eustachy dobrze posługuje się mieczem, a Julia to wspaniała łuczniczka

Bohaterowie drugoplanowi:

Aslan – Wielki Lew zjawia się po tytułowej bitwie i inicjuje koniec świata. Staje się sędzią wszystkich żyjących i nieżyjących istot oraz ocenia, które z nich trafi do Nowej Narnii, która jest symbolem Raju i życia po śmierci. Aslan to ostoja dobroci i sprawiedliwości. Potrafi wybaczać i nie patrzeć na kogoś przez pryzmat jednego błędu czy uczynionego zła.

Tasz – bóstwo czczone przez Kalormeńczyków. Jest okropną kreaturą, niosącą smród i śmieć. Przeciwieństwo Aslana (dobro – zło). Posiada świątynię w Taszbaanie, tuż obok zamku Tisroka (władcy Kalormenu). Jego pojawienie się jest złym omenem, zwiastunem końca świata.

Taszlan – kiedy kłamstwa Szympansa Krętacza wyszły na jaw, wymyślił on to nieistniejące bóstwo, kalając religie obydwóch ludów. Małpa upierała się, że to chimeryczne bóstwo przebywa w Stajni.
Jednorożec o imieniu Klejnot – najlepszy przyjaciel Tiriana, którego kocha jak brata. Kompan podróży i powiernik. Wierny, oddany i odważny. Do utraty sił walczy u boku króla.

Kot Imbir – z niewiadomych przyczyn staje po stronie Krętacza i utwierdza innych w jego kłamstwach. Dobry i przekonujący aktor, przekonany o swej nietykalności. Kiedy w Stajni spotyka boga Tasza, z przerażenia traci swój dar mowy i staje się pospolitym kotem.

Gryfel i inne karły – kiedy Tirian uwolnił idące do niewolniczej pracy karły, te nie okazują wdzięczności swemu władcy. Są wściekłe z powodu kłamstw Szympansa, a w bitwie atakują obydwie strony konfliktu. Okazują się zdrajcami, zapatrzonymi w siebie i swe własne ideały. Jedynie karzeł o imieniu Pogin staje u boku Tiriana i pomaga mu w bitwie.

Centraur Runwid – przyjaciel króla Tiriana, który stanął na czele wojsk, pędzących z odsieczą. Niestety został zabity przez Kalormeńczyków i nie dotarł na miejsce.

Riszda Tarkaan – przywódca i wódz kalormeńskich wojsk. Wszedł w układ z Krętaczem i wspierał go w jego manipulacjach. Mężczyznę przepełnia chęć mordu, zwycięstwa i zło.

Wszyscy inni – kiedy Narnia się kończy, zjawiają się wszyscy z naszego świata, którzy są o wiele starsi, wszyscy Narnijczycy, mieszkańcy innych krain oraz wszelkie zwierzęta. Część z nich doznaje zaszczytu drugiego życia w Nowej Narnii, krainie pełnej szczęścia i pozbawionej trosk. Łucja dowiaduje się od Aslana, że jej bracia, kuzyn i rodzice zginęli w wypadku kolejowym i już nigdy nie powrócą do swego świata. Nowa Narnia stała się dla nich Rajem.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: