Opowieści z Narnii – Siostrzeniec czarodzieja - Charakterystyka

Opowieści z Narnii – Siostrzeniec czarodzieja – C.S. Lewis – CharakterystykaInformacje o książceKsiążka pt. „Opowieści z Narnii: Siostrzeniec czarodzieja” (oryginalny tytuł: „The Chronicles of Narnia: The Magician’s Nephew”) to powieść fantastyczna, która została napisana przez C.S. Lewisa (Clive Staples Lewis, 1989-1963). Swoje pierwsze wydanie miała w 1955 roku, w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. W Polsce natomiast po raz pierwszy ukazała się trzydzieści trzy lata później- w 1988 roku. Została wydana przez Instytut Wydawniczy PAX, w przekładzie Andrzeja Polkowskiego.Jest to szósty, a zarazem przedostatni tom cyklu „Opowieści z Narnii”. Biorąc natomiast pod uwagę porządek chronologiczny przedstawionych zdarzeń, jest pierwszą częścią wskazanego cyklu. Każda część cyklu opowiada o niezwykłych przygodach losowo wybranych ludzi, którzy zostają przeniesieni za sprawą Aslana – króla całej Narnii – do tej właśnie magicznej krainy.Krótkie streszczenieUtwór opisuje powstanie Narnii, która zostaje stworzona przez Aslana – Złotego Lwa. Towarzyszą mu Digory Kirke i Pola Plummer – przyjaciele i sąsiedzi mieszkający w Londynie. Dostają się do tego magicznego świata dzięki magicznym pierścieniom utworzonym przez wuja Digory’ego – Andrzeja, który przez wiele lat pracował nad przemieszczaniem się między światami.Gdy po przeniesieniu do innego wymiaru wybudzają się, okazuje się, że są w „Lesie pomiędzy światami”. Stamtąd poszli przed siebie. Po drodze dochodzą do zmasakrowanego kraju zwanego Charnem. Tam Digory, niczego nieświadomy, budzi z tysiącletniego snu okrutną czarownicę Jadis. Ta chce wydostać się do ludzkiego świata, by przejąć nad nim kontrolę i opanować wszystkich ludzi. Dzieci wracają na Ziemię, by wraz z wujem Andrzejem i jego koniem – Truskawką – powrócić do magicznego świata. Gdy się do niego przenoszą, cała czwórka widzi, jak Aslan tworzy Narnię, a niedługo później przemienia Truskawkę w Pegaza i daje koniowi umiejętność mowy.Następnie dzieci muszą walczyć z Czarownicą, która zaczarowała wuja Andrzeja w swojego sługę. Oprócz tego muszą odnaleźć złote jabłko, które mają przekazać Aslanowi, by ten zasadził Drzewo, które będzie chroniło Narnię. Owoc ten może także pomóc matce Digory’ego – Mabel, która jest ciężko chora.Charakterystyka bohaterów- Digory Kirke – młodzieniec, który pochodzi ze wsi. Pewnego razu zostaje przeniesiony do Londynu, a dokładniej do swojego wujostwa, które okazuje się dla niego nieznośne. W mieście poznaje Polę, z którą się zaprzyjaźnia. Digory niewątpliwie jest głównym bohaterem tego tomu. Przeżywa wiele przygód, które zmieniają jego spojrzenie na świat. Chłopca charakteryzuje odwaga, ciekawość, samolubstwo i bunt.
– Pola Plummer – kilkunastoletnia dziewczyna, która pewnego razu poznaje swojego rówieśnika, a zarazem sąsiada – Digory’ego. Dzięki stworzonym przez wuja chłopaka pierścieniom Pola, wraz z nowo poznanym kolegą, wyrusza w podróż pełną niebezpieczeństw, ale i ciekawych przygód. Dziewczyna zawsze zachowuje trzeźwy umysł i myśli w trudny do zrozumienia sposób. Cechuje ją inteligencja, troskliwość, przyjazność i dojrzałość emocjonalna, którą czasami przewyższa swojego kompana.
– Mabel Kirke – chorująca kobieta w stosunkowo dojrzałym wieku, która jest matką Digory’ego. Jest w tak tragicznym stanie, że nie może wstawać z łóżka. Dopiero złote jabłko, które przynosi z Narnii chłopiec, pomaga jej wrócić do zdrowia.
– Letitia Ketterley – dość surowa ciotka Digory’ego i siostra Andrzeja. Kobieta wykazuje się odwagą, surowością, troskliwością i stanowczością.
– Andrzej Ketterley – niskiego wzrostu, siwy, lekko przygarbiony i dość stary człowiek, który ma tytuł czarodzieja. Tworzy pierścienie, które pozwalają przenieść się do innych światów. Podczas pracy nad tymi pierścieniami stracił dużo zdrowia. Często, gdy coś mu nie wychodzi lub ma gorszy dzień, sięga po alkohol. Oprócz tego testuje swoje wynalazki na zwierzętach, nie licząc się z ich cierpieniem. Jest człowiekiem okrutnym, samolubnym, zachłannym i lekkomyślnym. Gdy przechodzi do Narnii, zostaje omotany przez Złą Czarownicę, a pod wpływem magii zostaje jej sługą.
– LeFay – czarodziejka z krwi i kości, a także matka chrzestna Andrzeja. Jest w podeszłym wieku; zbliża się jej śmierć. Przed odejściem ze świata żywych rozkazała swojemu chrześniakowi, by spalił szkatułkę, w której znajdował się magiczny pył, o którym wtedy nie wiedział. Młody jeszcze wtedy chłopiec nie zrobił tego, a w późniejszych latach życia wykorzystał pył, by obsypać nim obrączki, które założyły dzieci, by przenieść się do Narnii.
– Jadis (inaczej Zła Czarownica / Zła Królowa) – wcześniej występowała jako Biała Czarownica. Zostaje wybudzona z tysiącletniego snu przez dzieci. Jadis uznawana jest za okrutną, pozbawioną uczuć i samolubną osobę. Sama uważa się za królową całego świata i zamierza zmienić każdą istotę ludzką w swojego poddanego.
– Truskawek – koń, który przypadkowo razem z dziećmi trafia do Narnii. Tam otrzymuje niezwykły dar mowy, a niedługo później zostaje zamieniony w Pegaza (skrzydlatego konia). Bardzo mu się tam podoba i nie ma zamiaru wracać. Truskawek jest uprzejmy, troskliwy i miły.
– Aslan – Lew, który stworzył Narnię. Nikt nie wie, skąd przychodzi, i gdzie tak naprawdę mieszka. Ma on nadzwyczajne moce, m.in. umiejętność ludzkiej mowy. Inaczej nazywany jest Złotym Lwem, ponieważ jego skóra i sierść przypominają złoto. Aslan występuje w każdej części cyklu „Opowieści z Narnii”. Jest inteligentnym, przyjaznym i odważnym zwierzęciem. Zawsze przychodzi, gdy jest potrzebna jego pomoc.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: