Opowieści z Narnii – Siostrzeniec czarodzieja - Streszczenie krótkie

Książka jest prequelem poprzednich pięciu części „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa.
Główny bohater, Digory Kirke, ma chorą mamę. Mieszka u wujostwa – wujka bardzo się boi.
Mieszkając u wujka poznaje Polę Plummer – sąsiadkę, z którą szybko się zaprzyjaźnia. Pewnego dnia postanawiają pozwiedzać pozostałe – opuszczone – domy w okolicy. Docierają do nich poprzez podziemne tunele. Idąc coraz dalej natykają się na drzwi, przez które wchodzą do tajemniczego pokoju. Okazuje się, że to pokój wujka Digory’ego. Podstępem przenosi Polę do innego wszechświata i zmusza siostrzeńca do podróży za nią.
Tak zaczyna się podróż dwójki bohaterów. Digory dostaje od wuja dwie zielone obrączki i jedną złotą. Trafia do Lasu pomiędzy światami, gdzie znajduje się też Pola. Na początku się nie poznali. To tajemnicze miejsce oddziaływało na nich w specyficzny sposób. Zapomnieli skąd i dlaczego znaleźli się tam, gdzie są. Na szczęście udaje im się odzyskać pamięć. Opierając się pokusie, by zostać i zasnąć, szykują się na powrót do domu. W ostatniej chwili chłopiec decyduje się, żeby najpierw zwiedzić inne światy.
Z tego miejsca jeden – z niezliczonych – oczek wodnych przenosi bohaterów do zniszczonej krainy, Charnu. Tam zaczęli zwiedzać ruiny miast, które niegdyś musiały tętnić życiem. Znaleźli salę, w której znajdowało się wiele posągów, wszystkie w bogatych strojach i koronach. Chłopiec znajduje posąg tajemniczej Pani, którą niechcący budzi. Zaczyna ona rozmawiać z dziećmi, chociaż nie traktuje ich poważnie. Opowiada historię o upadku jej Królestwa.
Czarownica chce przedostać się na Ziemię i doprowadzić do jej zniszczenia. Przyjaciele uciekają od niej do Lasu Między Światami, jednak ona trafia tam z nimi, a z kolei stąd – do ich świata.
Jadis czyni poznaje wujka Digory’ego. Otwarci go gardzi i próbuje wykorzystać na każdy sposób. Po tym, jak czyni wiele szkód, Digory’emu udaje się przenieść ją z powrotem do magicznego Lasu, jednak ze sobą bierze wuja, dorożkarza i jego konia.
Wpadają do obcego świata. Otacza ich ciemność. Czarownica mówi, że w tym świecie nie ma pustki – tak jak w jej – tylko Nic. Trafili do świata, który – jak się okazało – dopiero powstawał. Z niczego wyjawiała się zieleń, łąki, drzewa, niebo, wszystko za sprawą śpiewu lwa. Ze szczątków latarni, które rzuciła czarownica, wyrasta nowa, działająca. Poznają Aslana, który powołuje mówiące zwierzęta – w tym Truskawka, konia dorożkarza. Przywołuje on do tego świata też żonę mężczyzny, który zgadza się zostać i zostać z nią pierwszą parą królewską tego świata. Prosi on chłopca, by przyniósł owoc z zaczarowanej jabłoni i zamienia konia w pegaza. Ma on zapewnić nowemu światu ochronę przed złem Czarownicy. Próbuje ona zwieść chłopca, jednak nie daje się on żadnym pokusom. Z pomocą swojej przyjaciółki i Truskawka wraca z owocem, którego nasiono zostaje zasadzone. Z wyrośniętego drzewa Aslan podarowuje Digory’emu jabłko, które uzdrowi jego mamę. Z ogryzka jabłka, które chłopiec zakopał za domem, szybko wyrosło drzewo, które w przyszłości dawało najsmaczniejsze i najpiękniejsze owoce. Gdy podczas jednej z burz drzewo upadło, została z jego drewna wykonana szafa, która trafiła do domu na wsi.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.