Opowieści z Narnii – Siostrzeniec czarodzieja - Czas i miejsce akcji

Rozgrywało się to w czasach drugiej wojny światowej w Anglii. Na początku chłopiec Digory jest nieszczęśliwy, ponieważ jego mama jest chora, a tata wyjechał do Indii. Chłopiec pewnego dnia musiał się przenieść do wujka. Nie był szczęśliwy z tego powodu, bo bał się wujka, ponieważ uważał go za złego.
Jednak Digory poznaje dziewczynkę o imieniu Pola. Bardzo szybko się zaprzyjaźnili. Pewnego dnia chcieli pozwiedzać opuszczone domy. Szli do nich przez tunele. W pewnym momencie napotkali na drzwi. Gdy przez nie przeszli, zauważyli, że są w gabinecie wujka Andrzeja. Byli bardzo zdziwieni. Wujek jednak szybko opowiada im o swoim eksperymencie. Poly dostała od niego pierścień, który założyła na palec i po chwili znikła. Chłopiec był przestraszony i domagał się wyjaśnień. Wujek zaczął mówić mu o swoich próbach i o tajemniczej szkatule z Atlantydy. W obrączkach był pył, dlatego Poly znikła. Wujek powiedział, że Pola nie wróci sama, gdy nie ma powrotnej zielonej obrączki. Dlatego chłopiec poświęca się i znika do tego miejsca co Pola. Oby dwoje są w lesie pomiędzy Światami, który nazywano poczekalnią. Na początku nawzajem się nie poznali. To miejsce bardzo źle na nich wpływało. Jednak po chwili odzyskują pamięć i mieli zamiar wrócić do domu. Jednak chłopiec postanawia pozwiedzać inne światy. Dlatego wybierają się w podróż. W pewnej chwili trafiają do sadzawki i trafiają do martwego miasta. Byli bardzo przestraszeni, bo nie wiedzieli gdzie są. Gdy weszli do zamku, napotykają siedzące postacie oraz duży złoty dzwon. Digory z ciekawości podszedł do niego i z całej siły w niego kopnął. Po chwili przebudziła się wysoka dziewczyna. Kobieta spokojnie opowiada swą historię, jak walczyła ze swą siostrą o tron. Powiedziała również dzieciom jak wypowiedziała Żałosne Słowo, które zniszczyło cały świat oraz zabiło każdą istotę oprócz niej. Poly i Digery byli bardzo przestraszeni, nie wiedzieli, co powiedzieć. Zaczęli uciekać do domu, jednak czarownica przedostaje się wraz z nimi do Londynu. Gdy wujek Andrzej ją zobaczył, był zaskoczony jej urodą i w pewnym momencie zostaję jej sługą oraz wykonuje zadane przez nią polecenia. Gdy minęło dużo czasu udaje się Digory’emu zabrać czarownicę do Lasu tam gdzie byli wcześniej. Z tego strasznego miejsca przedostają się do Narnii, którą stworzył Lew Aslan. Reszta bohaterów czyli Digory, Poly, wujek, czarownica, i dorożkarz i jego koń Truskawek także przedostają się do Narnii. Aslan zaczął tworzyć góry, doliny oraz rzeki. Przywołuje również do życia rośliny i zwierzęta. Tworzy również nowe magiczne istoty. W pewnym momencie Digory prosi o pomoc dla swej ciężko chorej mamy lecz chłopiec sprowadził do Narnii złą czarownicę. Zdaje sobie sprawę z tego, że musi ją chronić. Digory, Pola i Pegazm wyruszają w podróż. Ich celem był ogród rajski. Zadaniem Digory’ego było przyniesienie jabłka, ale nie wolno było mu go ugryźć. Zła czarownica nakłania go do kradzieży jednak on nie ulega jej wpływom i zanosi jabłko do Aslana.
Lew dzięki niemu zasadza drzewo, które ma chronić Narnie przed złą czarownicą. Po ciężkich przygodach Lew pomaga dzieciom i wujowi wrócić do domu. Jednak woźnicę i jego żonę koronuje na królów Narnii. Jabłko, które Digory przyniósł Aslanowi, zjadła mama chłopca. Powoli wracała do zdrowia. Po czterech latach Digory dorasta i staje się profesorem Kirke i przybywa do niego czwórka rodzeństwa: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: