Opowieści z Narnii – Siostrzeniec czarodzieja - Najważniejsze informacje

Tytuł: „Siostrzeniec Czarodzieja”.
Numer tomu: 6/7.
Nazwa cyklu: „Opowieści z Narnii”.
Autor: Clive Staples Lewis (C.S. Lewis).
Data wydania: 1955 rok.
Data pierwszego polskiego wydania: 1988 rok.

Bohaterowie występujący w książce:
– Digory Kirke – główny bohater powieści. Chłopiec, który później stanie się profesorem Kirkem. Niechcący sprowadza Czarownicę do Londynu i Narnii. Zdobywa leczniczy owoc dla swej matki i ratuje jej życie.
– Pola Plummer – przyjaciółka Digory’ego, która mieszka w domu obok. Jako pierwsza zakłada obrączkę i przenosi się do Lasu Pomiędzy Światami.
– Andrzej Ketterley – wuj Digory’ego, który wciąga dzieci w swój eksperyment. Człowiek tchórzliwy, samolubny, typowy materialista.
– Królowa Jadis – znana później (we wcześniejszych tomach) jako Biała Czarownica. Trafia wraz z dziećmi do Londynu i do tworzącej się Narnii. Kobieta przepełniona złem i okrucieństwem.
– Aslan – stworzyciel Narnii, mówiących zwierząt i magicznych istot.
– Truskawek – koń, który znalazł się w Narnii przypadkiem. Aslan podarował mu skrzydła i uczynił pierwszym Pegazem.
– Mabel Kirke – matka Digory’ego, która jest ciężko chora.
– Helena i Franciszek – dorożkarz, który trafił do Narnii i jego żona. Zostali koronowani na pierwszych królów – króla Franciszka I i królową Helenę I.
– Letitia Ketterley – ciotka chłopca, siostra Andrzeja, opiekująca się panią Mabel.

Krótkie streszczenie fabuły:
Digory to chłopiec, który wprowadził się do domu sąsiadującym bezpośrednio z domem Poli. Dzieci szybko zaprzyjaźniają się. Za sprawą wuja chłopca, Andrzeja, przenoszą się do Lasu Pomiędzy Światami, a następnie do umarłego miasta Charn, gdzie nieopatrznie budzą Złą Czarownicę. Jadis przedostaje się wraz z dziećmi do Londynu, który zamierza podbić. Z pomocą pierścienia, Digory’emu udaje sprowadzić się ją, lecz zamiast do Charn, trafiają do Narnii, która na początku jest pustką i ciemnością. Zjawia się Aslan – stwórca Narnii i wszystkich jej mieszkańców. Digory prosi Wielkiego Lwa o magiczny owoc dla chorej matki. Aslan wysyła go w daleką podróż wraz z Polą i Pegazem, do rajskiego ogrodu. Chłopiec nie ulega sile perswazji Złej Czarownicy i (zgodnie ze wcześniejszą obietnicą), wręcza jabłko Aslanowi. Lew zasadza drzewo chroniące mieszkańców przez złem. Dzieci i ich wuj wracają szczęśliwie do domu. Chłopiec karmi matkę magicznym owocem, a ta wraca do zdrowia.

Ważne miejsca:
Las Pomiędzy Światami – miejsce będące pewnym buforem, obfitujące w liczne sadzawki prowadzące do Innych Światów i Narnii.
Miasto Charn – zniszczone przez Czarownicę miasto, władane niegdyś przez jej siostrę.
Narnia – w tym tomie kraina dopiero powstaje. Z ciemności wyłania się Aslan, który snuje pieśń i stopniowo tworzy poszczególne elementy narnijskiego świata.
Londyn – miasto w naszym świecie, w którym mieszkają dzieci i Andrzej. To właśnie przed ich domem odgrywa się wiele wydarzeń z udziałem Czarownicy.

Problematyka: w książce są wyraźne odniesienia do religii chrześcijańskiej i Biblii. Aslan – symbol Chrystusa – stwarza świat i obdarza wszystkich bezgraniczną miłością. Z kolei Jabłko Życia, po które wyrusza w podróż Digory, to symbol biblijnego zakazanego owocu i zerwania go z drzewa. Zła Czarownica, która zjawia się w ogrodzie i kusi chłopca, nakłaniając do przestępstwa, jest alegorią Szatana. Chłopiec nie ulega jednak i nie popełnia czynu zabronionego (odniesienie do grzechu pierworodnego).

Spis rozdziałów:
1. Złe drzwi
2. Digory i jego wuj
3. Las Między Światami
4. Dzwon i młotek
5. Żałosne Słowo
6. Wuj Andrzej zaczyna mieć kłopoty
7. Co się wydarzyło przed domem
8. Walka pod latarnią
9. Stworzenie Narnii
10. Pierwszy żart i inne sprawy
11. Digory i jego wuj mają kłopoty
12. Przygoda Truskawka
13. Nieoczekiwane spotkanie
14. Zasadzenie drzewa
15. Koniec tej historii i początek wszystkich innych

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: