Opowieści z Narnii – Siostrzeniec czarodzieja - Opracowanie

Autor: Clive Staples Lewis (C.S Lewis).
Tytuł: „Siostrzeniec czarodzieja”.
Nazwa cyklu: „Opowieści z Narnii”.
Numer cyklu: 6/7.
Data publikacji oryginału: 1955 rok.
Data pierwszego polskiego wydania: 1988 rok.
Rodzaj i gatunek: epika – powieść; literatura dziecięca i młodzieżowa.

Czas i miejsce akcji: początkowo akcja rozgrywa się w Londynie, w połączonych bliźniaczo domach, w których mieszkają dzieci. Następnie Digory i Pola trafiają do Lasu Pomiędzy Światami i umarłego miasta Charn. Aslan jest stwórcą Narnii, która powstaje na oczach bohaterów. Czas w Narnii to początek jej istnienia. Z kolei rok biegnący w Londynie jest o kilkadziesiąt lat wcześniejszy niż w części pierwszej, gdyż Digory jest tu małym chłopcem, a w „Lwie, Czarownicy i starej szafie” był starszym mężczyzną.

Bohaterowie:
– Digory Kirke – słynny profesor Kirke z pierwszych części tomów, który teraz jest dzieckiem. Chłopiec poznaje Polę, swą sąsiadkę i szybko się zaprzyjaźniają. Przypadkiem trafiają do gabinetu jego wuja Andrzeja i wyruszają w podróż pomiędzy światami. Początkowo Digory rządny jest przygód i atrakcji, później priorytetowe staje się dla niego przyniesienie z Innego Świata Jabłka Życia, które uleczy jego mamę. Chłopiec jest odważny i trochę bezmyślny. To właśnie on przebudził Złą Czarownicę, która trafia do Narnii.
– Pola Plummer – rówieśniczka Digory’ego i przyjaciółka. Towarzyszy mu w każdej wędrówce pomiędzy światami, zawsze będąc głosem rozsądku i ostrożności. Jest inteligentna, dojrzała i lojalna.
– Andrzej Ketterley – wuj Digory’ego, który wciąga dzieci w eksperyment podróży do innych światów. Człowiek samolubny i nieroztropny, obchodzą go wyłącznie własne korzyści, a na wszystko patrzy przez pryzmat wzbogacenia się. Tchórz, który został pokornym sługą Złej Czarownicy. W Narnii nie rozumiał mowy Aslana ani zwierząt, gdyż był zbyt zamknięty i zlękniony.
– Jadis – Zła Czarownica, Biała Czarownica lub Zła Królowa. Poznajemy jej przeszłość. Kobieta wypowiedziała wojnę własnej siostrze, gdyż ta nie chciała oddać tronu. Kiedy Jadis była bliska klęski, wypowiedziała zakazane, niszczycielskie Żałosne Słowo, które unicestwiło wszelkie życie i cały świat. Zapadła w tysiącletni sen, z którego obudził ją nieświadomy zagrożenia Digory. Kiedy udało jej się przedostać do Londynu, chciała podbić cały świat, jej magiczne moce jednak tam nie działały. Jadis to kobieta pełna okrucieństwa, zła i pogardy dla innych.
– Wielki Lew Aslan – stworzyciel Narnii oraz wszelkiej fauny i flory w niej znajdującej się. Wybrał grupy zwierząt, którym ofiarował dar mowy i inteligencję. Kocha stworzone przez siebie stworzenia i w związku z nieoczekiwanym pojawieniem się Złej Czarownicy, obawia się o ich bezpieczeństwo. Z pomocą Digory’ego zasadza drzewo jabłoni, które będzie chronić Narnię. Aslan pomaga chłopcu wyleczyć jego matkę za pomocą Jabłka Życia.
– Truskawek – londyński koń, będący własnością dorożkarza, który przypadkiem przeniósł się do powstającej Narnii. Otrzymał dar mowy, a następnie skrzydła i został Pegazem.
– Mabel Kirke – matka Digory’ego, kobieta ciężko chora i przykuta do łóżka. Na końcu udaje ją się wyleczyć za pomocą Jabłka.
– Letitia Ketterley – ciotka chłopca i siostra wuja Andrzeja. Kobieta stanowcza, a jednocześnie dobroduszna. Opiekuje się chorą matką Digory’ego.
– Helena i Franciszek – dorożkarz i jego żona. Kiedy trafili do Narnii, Aslan koronował ich na pierwszych władców, króla Franciszka I i królową Helenę I. Panowali latami w pokoju i dobroci, zgodnie z naukami Wielkiego Lwa.
– LeFay – matka chrzestna Andrzeja, kobieta o magicznych zdolnościach. To właśnie od niej jako chłopiec otrzymał szkatułę z pyłem, z którego zrobił obrączki przenoszące pomiędzy światami.

Krótkie streszczenie fabuły:
Na początku powieści Digory jest bardzo nieszczęśliwy, jego matka jest ciężko chora, ojciec wyjechał do Indii, a on musiał przenieść się do wujostwa, które uważa za lekko stuknięte. W bliźniaczym domu mieszka Pola, rówieśniczka chłopca; dzieci szybko zaprzyjaźniają się. Poruszając się tajemniczym tunelem łączącym domy, trafiają do gabinetu ekscentrycznego wuja Andrzeja. Mężczyzna od razu opowiada im o swoim eksperymencie, w którym dzieci będą obiektami. Pola zakłada na palec pierścień i znika. Digory domaga się wyjaśnień. Wuj opowiada mu o swych próbach oraz o tajemniczej szkatule z Atlantydy, zwierającej magiczny pył. Ów pył Andrzej umieścił właśnie w obrączkach, dlatego mają magiczną moc. Pola nie wróci sama (gdyż nie ma zielonego pierścienia powrotnego), dlatego przyjaciel również przenosi się do Innego Świata. Dzieci znajdują się w Lesie Pomiędzy Światami, który jest pewnego rodzaju „poczekalnią” przed światami docelowymi. Wskakują do sadzawki i trafiają do martwego i zrujnowanego miasta. W zamku napotykają siedzące, nieruchome postacie i złoty dzwon, w który z ciekawości Digory uderza. Przebudził tym do życia wysoką kobietę. Królowa opowiada dzieciom swą historię, jak walczyła z własną siostrą o tron i użyła Żałosnego Słowa, które zniszczyło cały świat i zabiło każdą istotę. Oprócz Królowej, rzecz jasna. Dzieci są zdruzgotane. Próbują uciec do domu, sprytna Czarownica jednak przedostaje się wraz z nimi do Londynu. Wuj Andrzej, oszołomiony urodą kobiety, zostaje jej sługą i pokornie wykonuje polecenia. Po serii wydarzeń w końcu udaje się Digory’emu sprowadzić Czarownicę do Lasu Pomiędzy Światami. Z tego miejsca trafiają do Narnii, która właśnie powstaje. Jej stwórcą jej Lew Aslan. Digory, Pola, Czarownica, wuj Andrzej, dorożkarz i jego koń Truskawek również trafiają do Narnii i wszyscy są świadkami aktu stworzenia. Aslan tworzy góry, doliny i rzeki, powołuje do życia roślinność i zwierzęta, a części z nich daje dar mowy. Tworzy magiczne istoty, którym nakazuje żyć w miłości i wzajemnym szacunku. Digory prosi Aslana o pomoc dla swej umierającej matki. Chłopiec jednak sprowadził do Narnii zło (Czarownicę), a więc musi pomóc w ochronie przed nim. Razem z Polą i Pegazem (koń Truskawek otrzymał skrzydła) ruszają w daleką podróż, a ich celem jest rajski ogród. Digory ma za zadanie przynieść jabłko, ale nie wolno mu go skosztować. Nakłania go do kradzieży i oszustwa Czarownica, on jednak nie ulega i zanosi Jabłko Życia Aslanowi. Lew zasadza drzewo chroniące Narnię przed Królową. Pomaga dzieciom i wujowi wrócić do domu, a woźnicę i jego żonę koronuje na pierwszych królów Narnii. W Londynie matka Digory’ego zjada Jabłko i dochodzi do zdrowia. Mijają lata, Digory dorasta i staje się profesorem Kirke, do którego przybywa czwórka rodzeństwa: Piotr, Łucja, Zuzanna i Edmund.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: