Menu książki:
Hrabia Monte Christo - Opracowanie
„Hrabia Monte Christo”
Autor: Aleksander Dumas
Wydano: po raz pierwszy w 1844 roku
Gatunek: powieść
Rodzaj literacki: epika
Ciekawostka: utwór napisano we współpracy z historykiem Augustem Maquetem.
Fabuła „Hrabia Monte Christo” rozgrywa się w latach 1815–1838. W utworze występuje przerwa od 1829 roku do wiosny 1838 roku. Miejsce akcji to m.in.: marsylia, Paryż, Rzym, więzienie, wyspa Monte Christo, willa w Auteuile.
Książka powstała z inspiracji Dumasa podróżą w 1824 roku w towarzystwie Napoleona Józefa Bonaparte na Elbę i Pianosę. Cele tej wycieczki było odwiedzenie miejsc, w których przebywał Napoleon I. Początkowo Dumas chciał zamieścić swoje wspomnienia w wieloczęściowej powieści pt. „Wrażenia z podróży po Paryżu”. Wydawca jednak zażądał, aby swoje doświadczenia przekuł w powieść przygodowa. Tak też zrobił Aleksander Dumas.
Główny bohater – Edmund Dantes wraca do portu w Marsylii statkiem „Faraonem”, którego kapitanem mianował go Morel zaraz po powrocie z wyprawy. Zaręcza się z ukochaną Mercedes, lecz niestety w trackie ceremonii zostaje aresztowany przez prokuratora de Villeforta. Okazuje się, że list oskarżający Edmunda napisał Danglars i Fernand. Dantes zostaje wtrącony do więzienia za posiadanie listu od Napoleona Bonaparte. Uwięziony spędza kilka lat. W trakcie odsiadki poznaje Ojca Faria, który opowiada o skarbie ukrytym na wyspie Monte Christo. Obaj mężczyźni obmyślają plan ucieczki. Niestety ksiądz umiera przed wprowadzeniem planu w życie. Dantes ucieka i odnajduje skarb na wyspie. Edmund wraca na Marsylię, gdzie pomaga Caderousse’owi i rodzinie Morela. Następnie przyjmuje tożsamość hrabiego Monte Christo. Albert de Morcef (syn Fernanda i Mercedes) zostaje porwany przez bandytę Luigiego Vampe. Ratuje go hrabia Monte Christo, który wyrusza następnie do Paryża na śniadanie u Alberta. Dantes zakupuje willę w Auteuile, gdzie próbowano dokonać synobójstwa. Hrabia postanawia zdobyć zaufanie Villefortów i Danglarsów. Oczywiście przebiegle udaje mu się to. Dantes dowiaduje się ze Walentyna de Villefort zakochała się w Maksymilianie Morel. Dziewczyna prosi hrabiego o pewną miksturę, która w małych ilościach pomaga, a w większych szkodzi. Edmund organizuje przyjęcie w swojej willi, aby opowiedzieć gościom o próbie morderstwa, do której doszło w domostwie. W prasie pojawiają się pewne oskarżenia, co do czynów z przeszłości Fernanda. Albert chce zemścić się na hrabim, za zniszczenie życia ojcu i wyzywa go na pojedynek na pistolety. Ostatecznie przeprasza mężczyznę i wyjeżdżą z matką, aby rozpocząć nowe życie. Caderousse próbuje okraść hrabiego, lecz zastaje złapany. Następnie zostaje zamordowany przez Benedetto. Barroisa zostaje otruty, a następnie Walentyna. Hrabia zastawia pułapkę, aby dowiedzieć się, kto jest trucicielem. Morderczynią okazuje się być pani Villefort. Pan Villefort udaje się na proces. Uprzednio nakazuje żonie popełnić samobójstwo za bycie trucicielką. Wraca do domu i odnajduje martwą żonę i synka. Do hrabiego przybywa Maksymilian, który nie może pozbierać się po „śmierci” Walentyny. Hrabia podaje mu miksturę usypiającą i odchodzi z domostwa z ukochana Haydee. Po obudzeniu się Maksymiliana chłopak dostrzega Walentynę. Odczytuje również list od hrabiego.
Bohaterowie:
Edmund Dantes – chce zemścić się za wtrącenie go do więzienia, lecz ostatecznie rozumie, że jest to niepotrzebne i doprowadził to tylko do wielu nieszczęść niewinnych ludzi. Przyjmował różne tożsamości: np. księdza, Sindbada Żeglarza, hrabiego Monte Christo.
Fernand Mondego – później znany jako Morcef. Stworzył list oskarżający Edmunda o szpiegostwo. W przeszłości popełnił wiele przestępstw. Poślubił Mercedes, z którą miał syna Alberta.
Albert de Morcef – syn Fernanda i Mercedes. Chciał zabić hrabiego za ośmieszenie ojca, lecz zrozumiał, ze jedynym winnym jest Fernand.
Danglars – pomógł Fernandowi stworzyć list oskarżający.
Walentyna de Villefort – ukochana Maksymiliana Morel. Chciała z nim uciec, aby na zawsze być razem. Chciano ja otruć, na szczęście przyjmowała wcześniej małe ilości trucizny, dzięki czemu przeżyła.
Maksymilian Morel – syn pana Morela, właściciela statku Faraona. Jest zakochany w Walentynie de Villefort. Ostatecznie hrabia pomaga parze związać się na zawsze.
Haydee – niewolnica, którą kocha hrabia Monte Christo. Ojciec Haydee został zdradzony przez Fernanda, a dziewczyna z matką zostały sprzedane jako niewolnice.
Powieść uczy, że zemsta nie zawsze jest czymś dobrym. Często w ten sposób możemy zranić niewinnych ludzi. Na przykład pan Villefort stracił syna z powodu chęci zemsty Edmunda Dantesa.Ponadto w „Hrabia Monte Christo” występuje morał, odnoszący się do prawdy uniwersalnej, mówiącej że dobrzy ludzie zostaną wynagrodzeni, zaś źli ukarani. Na przykład pani Villefort została zmuszona do samobójstwa za swoje trucicielskie morderstwa.