Hrabia Monte Christo - Bohaterowie

Edmund Dantes – główny bohater powieści. Zakochał w pięknej Mercedes, lecz został wtrącony do więzienia na 14 lat za posiadanie listu, którego nadawcą był sam Napoleon Bonaparte. Tam spotkał ojca Faria, który przed śmiercią zaplanował z Edmundem ucieczkę z celi. Opowiedział mu nawet o ukrytym na wyspie Monte Christo skarbie. Po śmierci księdza i zdobyciu skarbu zaczął przywdziewać różne tożsamości, np. hrabiego Monte Christo, Sindbada Żeglarza czy księdza Busoniego. Edmund był bardzo mądry i sprytny, zdobył zaufanie osób, przez które został niewinnie wtrącony do więzienia. Był żądny zemsty, za lata spędzone w zimnej celi. Odnalazł prawdziwą miłość – Haydee. Pomógł zakochanej parze Walentynie i Maksymilianowi związać się ze sobą pomimo zakazu rodziców, ponieważ pochodzili z różnych światów, a dziewczyna była wtedy jeszcze obiecana innemu mężczyźnie. Ostatecznie Edmund pojął, że jego ślepa chęć zemsty zraniła wielu ludzi, nawet niewinnych, niepowiązanych z jego wtrąceniem do więzienia. Pojął, że zemsta nie była tego warta.

Mercedes Herrera – ukochana Dantesa, z którą miał on wziąć ślub, lecz podczas ceremonii Edmund został zabrany przez prokuratora i wtrącony do celi. Ostatecznie związała się ze swoim kuzynem Fernandem Mondego (później przybiera on tożsamość de Morcefa). Miała z nim syna Alberta, z którym po poznaniu prawdy o mężu wyjechała. Otrzymała również sporą kwotę, aby mogła rozpocząć nowe życie. Mercedes jako jedna z pierwszych osób rozpoznała Edmunda w hrabim Monte Christo.

Fernando Mondego, później de Morcef – poślubił Mercedes i miał z nią syna Alberta. Był bardzo kłamliwy i przebiegły, doprowadził do zamknięcia w więzieniu Edmunda. Po kilki latach Fernando w wojnie w Grecji pozwala wrogom zabić Alego Paszę, czyli ojca Haydee. Doprowadził również do sprzedaży Haydee i jej matki w niewolę. O postępowaniu Fernanda zeznawała w sądzie Haydee, w wyniku czego uznano winę Mondego. Kiedy wyszło to na jaw Mercedes i Albert uciekli od niego, a Fernand strzelił sobie w głowę.

Albert de Morcef – syn mercedes i Fernanda. Spotkanie go umożliwiło Edmundowi przyjazd do Rzymu. Kiedy dowiedział się, kto wyjawił prawdę o jego ojcu, chciał bronić jego honoru. Ostatecznie pojął, że popełnił błąd i przeprosił Dantesa. Wyjechał z matką, a później dołączył do wojska.

Danglars – współtwórca oskarżenia Dantesa. Został doprowadzony przez Edmunda do bankructwa. Z ostatnimi pieniędzmi uciekł do Rzymu, gdzie został porwany przez Luigiego Vampę. Hrabia chciał trochę go przegłodzić. Postanowił go jednak uwolnić.

Gerard de Villefort – prokurator, który doprowadził do zamknięcia Edmunda, uznając go za szpiega Napoleona. Ożenił się dwukrotnie. Jego druga żona okazała się być trucicielką, która zamordowała państwa de Saint-Meran oraz Walentynę. Gerard nakazał żonie popełnić samobójstwo, czego później żałował, kiedy wrócił do domu i zobaczył że pani Villefort otruła również ich małego syna Edwarda.

Walentyna de Villefort– córka Gerarda Villeforta, która była zakochana w Maksymilianie Morrelu. Została otruta przez drugą żonę swojego ojca. Na szczęście już od jakiegoś czasu przyjmowała małe ilości trucizny, ponieważ tylko dzięki temu przeżyła. Pomogła hrabiemu Monte Christo nakryć truciciela na gorącym uczynku. Ostatecznie Dantes przyprowadził Walentynę do załamanego jej „śmiercią” Maksymiliana. Oboje zakochani w sobie mogli już na zawsze być ze sobą.

Piotr Morrel – był pracodawcą Dantesa, kiedy ten był jeszcze marynarzem. Był właścicielem statku „Faraona”. Kiedy popadł w bankructwo Edmund ukryty pod inną tożsamością przybył mu z pomocą, w zamian za mianowanie go kapitanem okrętu około 14 lat prędzej. Miał dwójkę dzieci: Julię i Maksymiliana.

Maksymilian Morrel – syn Piotra Morrela. Był zakochany w Walentynie de Villefort. Niestety nie mógł się z nią związać, nawet jak dziewczyna odwzajemniała jego uczucia, ponieważ jej ręka została obiecana komuś innemu. Był załamany kiedy dowiedział się o „śmierci” swojej ukochanej. Po miesiącu swojego cierpienia przybył do hrabiego, aby ten zakończył jego żywot. Napił się jakiejś mikstury, ale okazała się ona tylko lekarstwem nasennym. Po obudzeniu się ujrzał ukochaną Walentynę, która była cała i zdrowa. Mógł spędzić z nią resztę życia.

Kacper Caderousse – przyjaciel Danglarsa, który nie przeciwstawił się napisaniu donosu na Edmunda. Bardzo dużo pił. Otrzymał od Dantesa, pod przykrywką księdza Busoniego, pokaźną ilość kryształów. Opowiedział ojcu, przez kogo Edmund trafił do więzienia. Później chciał okraść wille hrabiego, lecz został nakryty na gorącym uczynku. Został zabity przez Benedetta.

Benedetto – tak naprawdę był nieślubnym synem Gerarda de Villeforda o imieniu Andrea Cavalcanti. Został jako niemowlę zakopany przez pana Villeforta w ogródku, ale uratował go Bertuccio. Całą historię opowiedział hrabia na zorganizowanym w swojej willi przyjęciu. Wynajął nawet aktorów, którzy mieli odegrać rolę hrabiego i jego zaginionego syna.

Haydee – córka Alego Paszy i ukochana Dantesa. Zeznawała przecinko Fernandowi, który przyczynił się do śmierci jej ojca oraz sprzedania jej i jej matki w niewolę. Kochała Edmunda. Była chrześcijanka chociaż była Turką z pochodzenia.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: