Hrabia Monte Christo - Charakterystyka bohaterów

Charakterystyka najważniejszych bohaterów

Edmund Dantes
Niezwykle przystojny marynarz, który po powrocie z wyprawy statkiem „Faraonem” zostaje mianowany na jego nowego kapitana przez Piotra Morrela. Jest zakochany w pięknej Mercedes, ale podczas ich ślubu Edmund zostaje aresztowany i wtrącony do więzienia przez prokuratora de Villeforta, który otrzymał donos napisany przez Danglarsa i Fernanda. Dantes przebywa w wiezieniu aż 14 lat. Początkowo był przemiłym i zacnym człowiekiem. Lecz kiedy już uciekł z więzienia i dowiedział się przez kogo tam trafił postanowił się zemścić. Bardzo się zmienił. Od tego momentu stała się dla niego najważniejsza zemsta, która go zaślepiła. Zaczął zmienić tożsamość, raz bywał hrabią Monte Christo, raz księdzem Busonim a raz Sindbadem Żeglarzem. Nie zauważał, że w drodze do zemsty krzywdzi niewinnych ludzi. Z tego powodu zginął mały synek de Villeforta Edward, który został otruty przez matkę. W tym właśnie momencie hrabia się opamiętał i zrozumiał, że zemsta do niczego dobrego nie prowadzi. Zakochany uciekł razem z Haydee.

Fernand Mondego
Mężczyzna, który był współautorem donosu na Edmunda Dantesa. Był niezwykle przebiegły, ponieważ kiedy Dantes przebywał w wiezieniu on poślubił kobietę którą kochał, a która kochała Edmunda. Wówczas też zmienił nazwisko na de Morcef. Ożenił się z Mercedes i miał z nią syna Alberta. Fernand był również egoistycznym mężczyzną, nie martwiącym się o los innych ludzi, dbającym tylko o własne potrzeby. W przeszłości w czasie wojny w Grecji popełnił straszliwe przestępstwo, doprowadził do śmierci Alego Paszy, ojca Haydee oraz sprzedania dziewczyny i jej matki w niewolę. Haydee opowiedziała o tym w sądzie, doprowadzając do skazania Fernanda. Kiedy Mercedes i jego syn Albert go opuścili, po dowiedzeniu się prawdy na jego temat, Fernand popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę z pistoletu.

Danglars
Był marynarzem na statku „Faraon” i od początku nie lubił Edmunda. Zawsze źle o nim mówił i podważał jego decyzje. Był bardzo przebiegły, ponieważ razem z Fernandem wniósł donos na Dantesa do prokuratora de Villeforta. Dosięgła go jednak kara, ponieważ z powodu swoich złych decyzji i porad hrabiego Monte Christo rodzina Danglasa straciła fortunę. Danglars z ostatnimi piędzi – 50 tysiącami franków oraz majątkiem, skradzionym z banku uciekł do Rzymu, lecz tam został pojmany przez Luigiego Vampę. Był przez przestępcę przetrzymywany i głodzony. Wypuścił go dopiero hrabia, który stwierdził, że zemsta nie jest tego warta. Dalsze losy Danglarsa nie są znane.

Gerard de Villefort
Prokurator, który aresztował Edmunda i zamknął go w więzieniu. Był ożeniony dwukrotnie, jego druga żona Heloiza okazała się być trucicielką, czyhającą na wielki majątek. Zabiła rodziców pierwszej żony Villeforta, a następnie podała truciznę Walentynie, córce swojego męża. Nakryta na przestępstwie nie chciała się do niego przyznać. Kiedy jednak Villefort nakazał jej ze sobą skończyć za pomocą trucizny, otruła i siebie i synka Edmunda. Villefort płakał nad ciałem syna, żałując podjętej przez niego decyzji.

Walentyna de Villefort
Młoda, piękna kobieta, córka pana de Villefort. Początkowo jej ręka została obiecana Albertowi, ale zakochana była tylko w Maksymilianie Morrelu. Chciała z nim być, potykała się z nim pod osłoną nocy w tajemnicy, aby nikt nie dowiedział się o ich miłości. Kochała go tak bardzo, że strasznie trudno było jej przeczekać miesiąc nie dając mu żadnego znaku że wciąż żyje i nie umarła od trucizny, która została jej podana przez obecną żonę jej ojca.

Maksymilian Morrel
Młody mężczyzna, syn Piotra Morrela, właściciela statku „Faraona”. Zakochany jest szaleńczo w Walentynie de Villefort. Niestety młodzi zakochani nie mogą się związać, ponieważ ręka dziewczyny została obiecana innemu mężczyźnie. Kiedy Maksymilian dowiaduje się o rzekomej „śmierci” Walentyny jest załamany. Był w niej tak zakochany, że nie widział poza nią świata, nie potrafił bez niej żyć. Chciał się zabić, aby znowu być razem z ukochaną. Na szczęście po pewnych przeszkodach za sprawią hrabiego Monte Christo oboje zostają na zawsze razem.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: