Hrabia Monte Christo - Streszczenie krótkie

Głównym bohaterem książki jest Edmund Dantes. Do portu w „Marsylii” przybywa statek „Faraon”. Morel, właściciel statku, mianuje Edmunda nowym kapitanem okrętu. Dantes spotyka się z jego ukochaną Mercedes. Danglars i Fernand obmyślają plan pozbycia się Edmunda. Dochodzi do zaręczyn Mercedes i Dantesa, które zostają przerwane przybyciem prokuratora Villeforta. Prokurator aresztuje młodzieńca za posiadanie listu od Napoleona. Dantes trafia do więzienia, gdzie poznaje sąsiada z celi, którym jest ojciec Faria. Obmyśla z nim plan ucieczki. Faria opowiada młodzieńcowi historię o skarbie na wyspie Monte Christo. Niestety, ksiądz umiera jeszcze przed wdrożeniem planu ucieczki w życie. Dantes postanawia uciec z więzienia. Dołącza do przemytników, z którymi podróżuje aż do wyspy Monte Christo. Na miejscu odnajduje skarb. Dokonuje zakupu statku. W Marsylii oddaje resztę diamentów Caderousse’owi. Dantes spotyka się również z dziećmi Morela. Prosi ich, aby wykonywali rozkazy mężczyzny zwanego Sindbadem Żeglarzem. Po około trzech miesiącach córka Morela odnajduje sakiewkę z diamentem oraz opłaconymi wekslami ojca.
Po dziesięciu latach niejaki Franz d’Epinay spotyka Dantesa. Franz wyjeżdża do Rzymu, gdzie udaje się razem z przyjacielem Albertem do hotelu, w którym mężczyźni słyszą historię bandyty Luigiego Vampy. Hrabia przybywa do Paryża na bal, na którym zjawia się również Haydee. Albert, wędrując po mieście, zostaje porwany przez Luigiego. Młodzieńca ratuje Hrabia Monte Christo (Edmund Dantes), który najwyraźniej dobrze zna Luigiego. Dantes dokonuje zakupu willi w Auteuile. Udaje się do posiadłości, gdzie Bertuccio opowiada Edmundowi historię zbrodni – chodzi o próby zabójstwa syna przez właściciela willi. Hrabia postanawia zdobyć zaufanie Danglarsów i Vollefortów. Monte Christo odkupuje od Danglarsów konie, które później podaruje im jako prezent. Następnie ratuje panią Villefort i jej syna. Walentyna de Villefort spotyka się w ukryciu z Maksymilianem Morelem. Hrabia dowiaduje się o zakazanej miłości zakochanej pary. Walentyna prosi Edmunda o specjalną miksturę, którą on wykorzystał prędzej, aby ocucić syna pani Villefort. Hrabia daje dziewczynie potrzebny eliksir. Monte Christo zatrudnia dwóch mężczyzn, aby na jego przyjęciu odegrali role markiza i jego zaginionego syna. Dantes organizuje przyjęcie w willi w Auteuile, gdzie opowiada gościom o zbrodni, której dopuścił się poprzedni właściciel domu. Państwo Morcef organizują u siebie przyjęcie, podczas którego wszyscy dowiadują się o śmierci Markiza de Saint Meran. Niedługo później pogarsza się stan zdrowia pani Markizowej. Okazuje się, że kobieta została otruta. Walentyna chce uciec z Maksymilianem, ponieważ jej rodzice chcą wydać ją za Franza. Niestety, nie dochodzi do wspólnej ucieczki zakochanych. Noirtier przyznaje się do zamordowania ojca Franza, co wzbudza wściekłość młodzieńca. Zrywa on zaręczyny z Walentyną. W prasie pojawia się artykuł o niejakim Fernandzie, który zdradził i wydał Alego Paszę Turkom. Nikt jednak nie łączy tej historii z panem Morcefem. Dochodzi również do próby otrucia Noirtiera. Niestety, ze szklanki z jego napojem napił się Barroisa, który – otruty – umiera.
Caderousse włamuje się do posiadłości Hrabiego. Dantes, jako ksiądz, łapie złodzieja. Caderousse opuszcza dom Dantesa i zostaje zaatakowany przez Benedetto. Trwa przesłuchanie, w trakcie którego Hayde wyznaje, że pan Morcef zdradził jej ojca, doprowadził do jego śmierci, a później sprzedał ją i jej matkę. Syn Fernanda – Albert – postanawia odnaleźć osobę, która odpowiada za zgubę jego ojca. Młodzieniec wyzywa Hrabiego na pojedynek na pistolety. Do Monte Christo przybywa Mercedes, aby prosić o miłosierdzie dla swojego dziecka. Hrabia postanawia dać się zabić w pojedynku. Nagle przybywa Albert i przeprasza Dantesa za swoje zachowanie. Mercedes postanawia wyjechać z synem. Edmund prosi kobietę, aby udała się do domu jego ojca, gdzie pod drzewem znajduje się sakiewka z pieniędzmi. Mówi swojej dawnej ukochanej, że oszczędności te miał przeznaczyć na ich wspólne życie po ślubie, więc należą do niej. Matka z synem wyjeżdżają i postępują tak, jak prosił ich Monte Christo. Dochodzi do otrucia Walentyny. Maksymilian biegnie do Dantesa, aby ten uratował jego ukochaną. Na szczęście okazuje się, że Walentyna przyjmowała prędzej truciznę w mniejszych ilościach, aby przygotować swój organizm. Podejrzewała, że może stać się kolejną ofiarą. Po przebudzeniu Walentyny w szpitalu hrabia wyjawia dziewczynie plan złapania truciciela. Wszystko idzie zgodnie z planem. Morderca przychodzi do pokoju Walentyny i dolewa jej trucizny do napoju. Przybywa niedługo później. Myśląc, że dziewczyna nie żyje, wylewa napój Walentyny, myje dokładnie naczynie i wychodzi. Wraca dopiero z lekarzem. Maksymilian jest rozżalony losem ukochanej Walentyny. Młodzieniec chce popełnić samobójstwo, lecz hrabia prosi go, aby poczekał miesiąc. Pan Villefort dowiaduje się, że jego żona jest morderczynią. Nakazuje jej popełnić samobójstwo, a następnie udaje się na rozprawę Benedetto. Po powrocie do domu dostrzega martwą żonę i swojego syna, którego otruła pani Villefort. Przybywa hrabia, ale nic nie może uczynić. Próbuje pocieszyć pana Villeforta, ale bezskutecznie. Dantes wraca do Marsylii, aby udać się na grób ojca. Danglars zostaje porwany przez Luigiego. Ratuje go hrabia Monte Christo. Do Edmunda przybywa Maksymilian, który wciąż rozpacza po śmierci ukochanej. Hrabia podaje mu miksturę usypiającą. Następnie pozostawia dla niego list, rozmawia z Walentyną i razem z Haydee opuszcza posiadłość. Maksymilian budzi się i widzi ukochaną Walentynę. Na koniec odczytuje list od Hrabiego.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: