Menu książki:
Ten obcy - Najważniejsze informacje
Książka, którą opisuje nosi tytuł „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej. Pisarka urodziła się 13 stycznia 1903 w Działoszynie niedaleko Wielunia, a zmarła w Warszawie 25 maja.
Miejsce akcji dzieje się we Wsi Olszyny koło Warszawy oraz niedaleko rzeki Młynówki. Główni bohaterowie często spędzają czas również na wyspie przyjaciół – niewielkiej wysepce, powstałej wskutek ostatniej powodzi. Czas akcji waha się pomiędzy wtorkiem 11 lipca, a żniwami w sierpniu.
Głównym bohaterem jest Zenon Wójcik, który po śmierci matki mieszkał z ojcem, będącym alkoholikiem. Postanowił, więc uciec do wuja. Po tej jakże długiej podróży do ulubionego miejsca dzieci, nie miał możliwości umycia się, dlatego właśnie jego szyja, twarz i ręce miały szarawy kolor.
Bohaterkami równie ważnymi okazały się przyjaciółki: Pestka Ubyszówna i Ula Zalewska, będące w równym wieku i mieszkające w tej samej miejscowości – Warszawie. Pestka często zwierzała się swojej mamie, jednak od przybycia obcego sytuacja się zmienia. Cechuje ją ładna i zgrabna postawa, puszyste włosy, szare oczy i uśmiech. Zawsze pewna siebie, bardzo ciekawa świata, sympatyczna i przebojowa. Ula za to wysoka, szczupła i niepozorna. Była bardzo nieśmiała, skryta w sobie, subtelna, opiekuńcza, uprzejma, pozytywnie nastawiona do życia, szlachetna, uczciwa, wrażliwa i oczywiście lojalna. Jej ojciec ponownie ożenił się, dlatego właśnie Ula nie ma ochoty poprawiać więzi z tatą, a mama zmarła. Chłopcy uważają, że jest cieniem Pestki, jednak Zenek zakochuje się w niej, pisząc jej o tym w liście.
Kolejnymi bohaterami tej książki są bracia: Marian Pietrzyk oraz jego dziesięcioletni brat Julek Miler. Starszy brat uważa uosabia Pestkę z chłopakiem. Jest wielkoduszny, dwa lata starszy od Julka. Na początku nie przepada za Zenkiem, lecz po czasie się to zmienia. Julek Miler był ciotecznym bratem Mariana. Miał szpiczaste uszy i czarne włosy. Był energiczny i dynamiczny.
Jest jeszcze bezpański pies Dunaj, opiekuje się nim Ula, wówczas po czasie został oswojony.
Tata Uli nazywany był doktorem Zalewskim. Pracował w Łętowie. Miał panią zajmującą się gospodarstwem domowym.