Ten obcy - Streszczenie

,,Ten obcy” -streszczenie

Książka opowiada o wakacyjnych przygodach czwórki przyjaciół.Letni odpoczynek na wsi przerywa ukazanie się całkiem obcego chłopca na ich wysepce.

Zenek (tak nazywał się chłopiec) miał wbite szkło w nogę,które sprawiało mu wiele bólu.Na początku dzieci trzymały dystans,lecz szybko zaczęły mu współczuć i z chęcią pomagać.Okazało się,że chłopiec podróżuje autostopem i szuka swojego wujka.Zenek był bardzo małomówny,ale nawiązał kontakt z Ulą.

Dzieciaki postanowiły,iż nowy przybysz zostanie na wyspie do czasu ,aż wyzdrowieje.Zbudowały mu szałas wraz z posłaniem i przynosiły małe porcje jedzenia.Przyjaciele namówili chłopca , aby udał się do doktora Zalewskiego.Lekarz po założeniu opatrunku zaproponował mu pobyt w szpitalu,lecz ten uciekł.

Dzieci z wielką przyjemnością spędzały czas na wyspie.Ula i Zenek próbowali oswoić bezdomnego psa o imieniu-Dunaj.Julek wraz z Marianem zorganizowali wycieczkę rowerową do Stryjkowa, aby odnaleźć wujka Zenka.Niestety skończyła się ona niepowodzeniem.Ślad po poszukiwanym wujku zaginął.

Ula przez przypadek zauważyła jak chłopiec płacze,po otrzymaniu tej wiadomości.Zamknął się w sobie i z nikim nie rozmawiał.

W kolejnych dniach chłopcu zaczęło brakować pieniędzy.Dzieci też z coraz większym trudem przynosiły mu pożywienie w tajemnicy przed innymi.Następnego dnia nieznajomi chłopcy obrzucali Dunaja kamieniami,lecz przybysz stanął w jego obronie.Dzięki pomocy Mariana i Julka bójka skończyła się dla niego zwycięstwem.

Więź między grupą przyjaciół zacieśniła się jeszcze bardziej.

Wszyscy zaczęli podziwiać chłopca za jego odwagę i samodzielność.Zaimponował im swoją tajemniczością ,a najbardziej tym, że jest inny.
Druga przygoda spotkała ich przed sklepem,do którego poszli ,żeby kupić oranżadę.Byli świadkami zdarzenia, gdy przejeżdżający traktor spłoszył konie,które stały przy wozie.Było na nim malutkie dziecko.Zenek nad niczym się nie zastanawiając ruszył na ratunek.Z możliwością narażenia życia ujarzmił spłoszone konie i uratował małego chłopca.Jednak unikał wdzięczności ze strony matki dziecka.Skłamał podając fałszywe nazwisko (przerażał go rozgłos).Dla grupki przyjaciół został bohaterem.Wpłynęło to na wyprawę do cudzego sadu po jabłka.Wszystkie dzieci,oprócz Uli,która bardzo to przeżywała.poszły dokonać kradzieży,nie chcąc wyjść na tchórzy.

W krótkim czasie Marian będący z dziadkiem na Jarmarku w Łętowie,przyniósł fatalne wieści:Zenek ukradł tam przekupce pięćdziesiąt złoty.Dzieci są bardzo tym zmartwione i zdziwione.Chłopiec postanawia opuścić wyspę,lecz odwiedza jeszcze Ule i mówi jej w tajemnicy,że zrobił to z powodu głodu.Zdradza jej kolejny cel swojej wędrówki,którym była Warszawa.

Po opuszczeniu przez chłopca wyspy, dzieci zaczynają tego żałować.Ula dręczona wyrzutami sumienia i współczuciem dla kolegi, zaczęła zarabiać pieniądze u sadownika (zbierała porzeczki). Chciała je oddać okradzionej przekupce.Gdy dług został zwrócony chłopiec powrócił na wyspę.Zaczął pracę przy żniwach i oddał zarobione pieniądze Uli.

Jednak znów pojawiło się kolejne niebezpieczeństwo.Chłopaki ,którzy obrzucali kamieniami psiaka Dunaja, odkryli,że Zenek jest na wyspie i zadzwonili na milicję.Na całe szczęście Julek podsłuchał ich rozmowę.Dzieci postanowiły ratować kolegę.Pestka poprosiła matkę o pomoc.Kobieta poszła po radę do doktora Zalewskiego.Postanowił mu pomóc.Zenek pomieszkiwał u niego.

Wzruszony historia chłopca poprosił milicjantów o wyrozumienie.Pomogli oni w odnalezieniu Antoniego Janicy.

Postępowanie doktora stało się podstawą do zbudowania porozumienia między nim ,a Ulą.Dziewczynka przekonała się ,że jej ojciec zasługuje na drugą szansę.

W kolejnych dniach wujek chłopca się odnalazł.Zenek postanowił do niego wyjechać.Na ,,pożegnanie” dał Uli list z wyznaniem miłosnym.

Grupka przyjaciół odprowadziła go na stację.Przyrzekli sobie wzajemną korespondencję.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.