Faraon - Czas i miejsce akcji

„Faraon” Bolesława Prusa ma miejsce w lwiej części w Memfis, w tym miejscu ulokowana jest siedziba faraona Ramzesa XII oraz Ramzesa III. Również pojawiają się inne egipskie miasta, dzieje się tak dlatego ponieważ Ramzes XIII podróżuje. Celem następcy tronu jest bowiem poznanie państwa, wędruje m.in. do Teb, na terenie których mieści się świątynia Amona, czyli najważniejszego egipskiego bożka.
Istotnym miastem będzie również Pi- Bast. 
Całość dzieła ma miejsce w Egipcie, a więc w państwie ulokowanym w północno- wschodniej części Afryki. Prus opisuje Nil, rzekę która pełni dla Egipcjan niezwykle istotną funkcję. Właśnie dzięki owej rzece, dolina mieszcząca się pomiędzy pustyniami libijską oraz arabską jest niezwykle urodzajna. Czas w którym ma miejsce dzieło to XX dynastia faraonów, obejmuje ostatnie chwile rządów Ramzesa XII oraz początek władania Egiptem Jego następcy. Z treści utworu wiemy, iż początek dzieła datowany est na 32 rok sprawowania władzy przez Ramzesa XII. 
Dokładniej można wskazać, iż czas akcji powieści to XI w.p.n.e. 
Bolesław Prus umieszcza w dziele postać historyczną, a mianowicie arcykapłana Herhora, co powoduje, iż jesteśmy w stanie określić ramy czasowe powieści.
Jest to o tyle ciekawe, iż Herhor sięgnie po władzę, Aleksander Głowacki rysuje Go jako bohatera negatywnego. Wiemy jednak, iż Prus zniekształcił postać tego generała- arcykapłana. 
W powieści, Prus posługuje się egipskimi nazwami miesięcy, liczonymi od połowy do połowy miesiąca. 
Akcja toczy się od 32 roku rządów Ramzesa XII, kiedy wraca do Egiptu posąg bożka Chonsu, w miesiącu Mechir, czyli w grudniu, w miesiącu Farmuti, a więc w lutym ogłoszono wybór nowego faraona, akcja ma zakończenie w miesiącu Tobi czyli na przełomie października i listopada w dwa lata później, kiedy to Herhor zostaje pierwszym faraonem XXI dynastii. 
W epilogu mieć będziemy okres kilku tygodni od miesiaca Mechir. 
Jako świadomi czytelnicy, zdający sobie sprawę, iż akcja utworu zamyka się w przedziale dwóch lat, możemy podać, że czas utworu to lata 1087- 1085 r.p.n.e. 
Ramzes wspomina, iż poznał Sarę, w miesiącu Misori, zaś atak na świątynię będzie miał miejsce w miesiącu Paofi. 

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: