Historia żółtej ciżemki - Streszczenie krótkie

„Historii żółtej ciżemki” Antoniny Domańskiej przenosi nas do XV-wiecznej Polski, początkowo na wieś, a potem do Krakowa. Głównym bohaterem powieści jest Wawrzuś Skowronek. Chłopiec uwielbia strugać figurki kozikiem, ale zapomina o bożym świecie. Zaniedbuje wypasanie krów, które poszły w szkodę na pole proboszcza. Chłopiec wiedząc, że będzie miał kłopoty, umknął przed służbą księdza i pasem gospodarza. Podczas ucieczki zgubił drogę do domu. Tu rozpoczynają się jego przygody.

Najpierw bohater trafia do trupy wędrownych kuglarzy, którzy zmuszają go do nauki fachu. Chłopiec ucieka, z czasem los kieruje go do Krakowa. Jego drogę życiową przecina Czarny Rafał, przestępca, z którym bohater spotka się kilkukrotnie i niemal przypłaci to życiem. Chłopiec trafia również do pracowni mistrza Wita Stwosza, w której mozolnie uczy się na rzeźbiarza. Realizuje więc swoją pasję.

Bohatera nie było w rodzinnej wsi Poręba 10 lat. Ostatecznie odnalazł rodzinę i dom. W tym czasie rozwinął swoje umiejętności artystyczne i stał się sprawnym rzemieślnikiem. Nabył też doświadczenia życiowego i mądrości.

Zwieńczeniem powieści jest uroczystość odsłonięcia ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. Uczestniczą w niej nie tylko możni ówczesnej Polski, ale również rodzina Wawrzka. Podczas uroczystości okazuje się, że postać św. Stanisława nie ma pastorału. Na szczęście Wawrzuś, który był przecież członkiem trupy wędrownych kuglarzy, wspiął się na ołtarz i naprawił figurę. Zgubił jednak żółtą ciżemkę, tę samą, którą odkryto podczas renowacji zabytku 400 lat później.

,,Historia żółtej ciżemki” wielokrotnie przywołuje wartość pracy. Praca na polu, w pracowni Wita Stwosza, a nawet w trupie kuglarzy jest przedstawiana jako coś niezwykle cennego. Bez niej nie można się rozwijać i zdobywać świata (nawet średniowiecznego). W powieści wielokrotnie Wawrzuś tęskni za domem i rodziną. Powieść wskazuje także, że zło zawsze zostanie ukarane.

To ciekawa książka, inna niż wszystkie, które czytałem. Historia i przygody bohatera i jego kompanów zachęcają do lektury, co czynię i ja.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.