Menu książki:
Opowieści z Narnii – Srebrne krzesło - Charakterystyka
Opowieści z Narnii – Srebrne krzesło – C.S. Lewis – Charakterystyka
Informacje o książce
Książka pt. „Opowieści z Narnii: Srebrne krzesło” (oryginalny tytuł po angielsku to: „The Chronicles of Narnia: The Silver Chair”) to powieść fantastyczna napisana przez brytyjskiego pisarza C.S. Lewisa (Clive Steples Levisa). Swoją premierę utwór miał w 1953 roku, w Wielkiej Brytanii, w oryginalnym języku angielskim. W Polsce natomiast powieść ukazała się dopiero 34 lata później – w 1987 roku, wydana przez Instytut Wydawniczy PAX, w przekładzie Andrzeja Polkowskiego. Książka, tak jak jej poprzednia część, składa się z 16 rozdziałów podobnej długości.
Krótkie streszczenie
Pewnego razu Aslan wzywa do Narnii Eustachego Scrubba i jego koleżanką, z którą chodzi do szkoły – Julię Pole. Ich celem jest odnalezienie zaginionego syna króla Kaspiana X – Riliana. Od początku dwoje przyjaciół nie może się dogadać. Z jednej strony zdenerwowany Eustachy, a z drugiej Julia z trudnym do zrozumienia charakterem. Powoduje to, że dziewczyna nieumyślnie spycha w przepaść chłopaka. W ostatnim momencie ratuje go Aslan, który chwilę później daje im cztery wskazówki, jak odnaleźć Riliana, po czym znika.
Niedługo później napotykają dwóch Narnijczyków: puchacza Świecopucha i błotowija, którego zwą Błotosmętek. Cała czwórka po długiej podróży dociera do Starożytnego Miasta Olbrzymów, zwanego Harfang. Mieszkańcy tej miejscowości nie są zbyt uprzejmi, co skutkuje tym, że podróżnicy muszą uciekać. Podczas rozpaczliwego odwrotu, odnajdują królewicza, który jest więziony w Podziemiu przez okrutną czarownicę. Jak się okazuje, Pani w Zielonej Sukni rzuciła klątwę na Riliana, przez co nie pamięta kim jest. Pamięć przywraca mu się tylko raz na dzień, na jedną godzinę. Oprócz tego czarownica wmówiła mu, że jest chory i niebezpieczny dla innych, dlatego musi być przywiązany do srebrnego krzesła (tak naprawdę nie chciała, żeby uciekł, gdy pojawi mu się jednodniowy przebłysk jego osobowości). Po wielu latach więzienia królewicza, wiedźma chciała go wykorzystać w celu podbicia Nadziemia, dlatego też zaczęła gromadzić własną armię.
Niedługo później dzieciom udaje się wyswobodzić Riliana z rąk czarownicy, a następnie przez wybłaganie Aslana, zniszczyć srebrne krzesło. Pani w Zielonej Sukni nie chce odpuścić, więc zamienia się w zielonego węża. Wtedy do wszystkich dociera, że to właśnie ona zabiła królewicza. Po powrocie do Narnii, Rilianowi udaje się spotkać i porozmawiać z ojcem przed jego śmiercią. Gdy Król Kaspian X umiera, Aslan odmładza go, by poszedł razem z nim, do jego krainy. Niedługo później Lew także odsyła dzieci ponownie do nudnej Szkoły Eksperymentalnej.
Charakterystyka bohaterów
Eustachy Klarencjusz Scrubb – schludny i zarozumiały chłopak, który wywyższa się ponad wszystkich i cały czas jest rozpieszczany. Jego postawa zmienia się dopiero po dłuższym pobycie w Narnii, staje się wyrozumiały, miły i uśmiechnięty, co uświadamia mu, jak dobre może być życie, gdy ma się przyjaciół. Wspominając o tym, jest kolegą Julii Pole i wraz z nią chodzi do Szkoły Eksperymentalnej. Podróż z nią całkowicie go odmienia i dodaje mu odwagi, pewności siebie i wyrozumiałości.
Julia Pole – jest koleżanką Eustachego. Gdy opowiada jej o Narnii – świecie, w którym magia jest nieodłącznym elementem, Julia nie chce uwierzyć. Dopiero gdy ją tam zabiera, przerażona dziewczyna nie wie, co powiedzieć. Na co dzień jest gnębiona i nielubiana z powodu swojego wyglądu przez większość z uczniów Szkoły Eksperymentalnej, do której chodzi wraz z Eustachym. Na początku jest bardzo wrażliwa, samolubna i zamknięta w sobie. W trakcie podróży po Narnii, zaczyna się otwierać na innych i pokazywać swój prawdziwy charakter. Wyprawa umacnia jej osobliwość, odwagę i pewność siebie. Powoduje, że Julia nie przejmuje się opiniami innych, tylko idzie przed siebie.
Książę Kaspian X – prawowity król Narnii, który kiedyś został zdradzony przez swojego wuja – Miraza. Wraz z poprzednimi bohaterami – rodzeństwem Pevensie – udało mu się odzyskać królestwo. Gdy Eustachy po raz kolejny przybywa do Narnii, okazuje się, że Kaspian X jest już bardzo starym i schorowanym człowiekiem. Oprócz tego młodzieniec dowiaduje się, że zaginął syn króla – Rilian. Po raz pierwszy Kaspian X spotkał się z Eustachym na „Wędrowcu do Świtu” – jego statku, którym płynął, by odnaleźć siedem mieczy siedmiu baronów niegdyś niesprawiedliwie wygnanych z królestwa na środek morza. Książę jest odważnym i walecznym rycerzem, a także świetnym królem, który zawsze dba o swój lud i jego dobro. Umiera pod koniec powieści.
Błotosmętek – jeden z Narnijczyków, który przypomina człowieka, jednak różni się wyglądem, tzn. jest pokryty jakby szlamem i mieszka na bagnach. Napotyka podróżników i postanawia im pomóc. Przeciwstawia się Pani w Zielonej Szacie i odgrywa jedną z ważniejszych ról w walce z nią. Wykazuje się odwagą, poświęceniem i bohaterstwem.
Rilian – jedyny syn Króla Kaspiana X. Jego matka zmarła, gdy została ukąszona na pikniku przez zielonego węża. Z powodu ogromnego smutku, codziennie przychodzi na miejsce, gdzie została pochowana i codziennie ją wspomina. Od tej pory stał się smutnym i zamkniętym w sobie chłopcem. Pewnego razu zostaje porwany przez Panią w Zielonej Sukni. Ta rzuca na niego zaklęcie, które powoduje, że chłopak nic nie pamięta, a przypomina sobie wszystko tylko raz dziennie, a resztę dnia jest przekonany, że jest chory. Następnie czarownica przywiązuje go do srebrnego krzesła, pod pretekstem, żeby nie zrobił nikomu krzywdy z powodu swojej choroby. Rilian zostaje uratowany przez trójkę podróżników: Julię, Eustachego i Błotosmętka. Gdy chłopak wraca do królestwa, udaje mu się przywitać z ojcem i spędzić z nim trochę czasu, zanim ten umrze.
Pani w Zielonej Sukni (inaczej Zielona Czarownica) – od swojej nazwy, ubrana w zieloną długą suknię. Ma niesamowitą urodę i piękny głos. Porywa syna Kaspiana X – Riliana, gdy ten siedzi na łące. Kobieta ma niezwykłą umiejętność zmieniania się w węża. Dzięki niej niepostrzeżenie zakradła się do matki Riliana i ją zabiła, a także dzięki jej mocy, nikt jej nie rozpoznał i wszyscy myśleli, że to sprawka zwykłego węża. Czarownica mieszka w Podziemiu i szykuje swoją armię, by zaatakować Nadziemia. Charakteryzuje ją srogość, okrutność i chciwość.
Aslan – król wszystkich zwierząt mieszkających w Narnii. Ma niezwykłą umiejętność mowy. Jest lwem o skórze i futrze przypominającym złoto, dlatego też przez niektórych nazywany jest Złotym Lwem. Aslan zawsze przychodzi z pomocą, gdy ktoś jej potrzebuje, choć nie mieszka w Narnii, to często tam przebywa. Charakteryzuje go waleczność, odwaga i poświęcenie. Odmładza Króla Kaspiana X, by ten mógł wraz z nim iść do jego krainy, do której tylko nieliczni mogą wejść.
Ekranizacja
Film dotyczący kolejnej części powieści Opowieści z Narnii nadal nie powstał. Fani serii książkowej z niecierpliwością czekają na jego ekranizację. Jeszcze bardziej może zdenerwować ich napięcie na ten temat, ponieważ twórcy zamieścili przedwczesny trailer już w 2014 roku, czyli aż 8 lat temu, który miał być wstępem do filmu. Mimo tego, mamy już rok 2022, nadal film nie powstał. Obecnie jest planowany na 2023 rok, co oficjalnie zostało zapowiedziane, jednak czy na pewno się pojawi, tego nie wiemy. Jedyną rzeczą, którą wiemy jest to, że będzie on w całości oparty na książce Clive’a Steplesa Levisa.
Do tej pory natomiast powstało wiele innych adaptacji, m.in. brytyjski sześcioodcinkowy mini serial telewizyjny w 1990 roku, wyreżyserowany przez Alexa Kirby’ego, emitowany na stacji TVP1, w tym samym roku, w którym powstał.