Opowieści z Narnii – Srebrne krzesło - Streszczenie krótkie

„Opowieści z Narnii: Srebrne krzesło” to czwartym tom „Opowieści z Narnii” autorstwa C. S. Lewisa. Składają się na nie szesnaście rozdziałów. Po raz pierwszy utwór został wydany w 1953 roku. W Polsce pojawił się dopiero w 2002 roku. Od tej pory otrzymał kilka wznowień.
„Opowieści z Narnii: Srebrne krzesło” jest historią Eustachego Scrubba i jego koleżanki Julii Pole. Oboje są uczniami Eksperymentalnej Szkoły. Zostają wezwani przez lwa Aslana do magicznej krainy zwanej Narnią. Polecono im bardzo ważną misję. Mianowicie mieli odnaleźć królewicz Narnii – Riliana, zaginionego od dziesięciu lat. Rilian jest synem Kaspiana X, przyjaciela Eustachego od czasów podróży „Wędrowca do świtu” na koniec świata. Do Eustachego i Julii dołącza Błotosmętek (chude stworzenie o ziemistej skórze i błonach między palcami) i puchaczem Świecopuchem. Wszyscy wyruszają w podróż. Od samego początku nie jest łatwo. Dochodzi do sprzeczki między Eustachym i Julią, która nieumyślnie popycha młodzieńca w przepaść. Aslan daje śmiałkom kilka wskazówek, po których nakazuje im wyruszyć za Eustachym.
Wędrują wiele dni i nocy. W końcu Julia, Eustachy i Błotosmętek docierają do Starożytnego Miasta Olbrzymów – Harfangu. Niestety nie są tam mile widziani. Zmuszeni zostają do ucieczki przed mieszkańcami Harfangu, w trakcie której w podziemnym królestwie złej czarownicy odnajdują syna Kaspiana X – Riliana. Okazuje się, że czarownica rzuciła na chłopaka zły urok, aby manipulować nim. Rilian nie pamięta swojej przeszłości, nie pamięta ojca, ani swojego zaginięcia. Ślepo ufa złej czarownicy, tak jakby nie widział jej manipulacji i oszustw. Rilian jest zwykłym narzędziem, pionkiem na szachownicy, którą są intrygi czarownicy. Zła czarownica pragnie zaatakować jeden z krajów Nadziemia – możemy się domyślić, iż chodzi o Narnię, ojczyznę Kaspiana X i Riliana. Książe, tłumaczy dzieciom, iż „(…)„nie wiem o sobie nic, nie wiem, kim jestem i skąd przybyłem do Ciemnego Świata”[cytat z „Opowieści z Narnii: Srebrne krzesło” wydane w 1997 roku w Poznaniu]. Świadomość Riliana powraca do niego tylko o jednej konkretnej godzinie w ciągu nocy. Wówczas pamięta i o swojej przeszłości, o ojcu i porwaniu. Wie, że czarownica nim manipuluje, poprzez rzucone zaklęcie. Czarownica wie o tym, i aby powstrzymać go przed ucieczką i zatrzymać w Ciemnym Świecie przywiązuje go do srebrnego krzesła. Dochodzi do starcia pomiędzy czarownicą, a Eustachym, Julią i Błotosmętkiem. Do walki dołącza również książę Rilian. W trakcie potyczki zła czarownica ujawnia swoja prawdziwą postać – zamienia się w wielkiego, zielonego węża. Ostatecznie dzieci pokonują czarownicę i uciekają z jej podziemnej krainy. Wszyscy wracają do Aslana, aby zaprowadzić zaginionego księcia z powrotem na dwór króla Kaspiana X. Wszyscy radują się powrotem Riliana, zwłaszcza jego ojciec król Kaspian X. Chłopiec spotyka się z ojcem. Niestety niedługo później Kaspian X umiera. Rilian rozpacza z tego powodu. Lew Aslan odsyła Eustachego Scrubba i Julie Pole z powrotem do Szkoły Eksperymentalnej.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: