Oskar i pani Róża - Geneza utworu i gatunek

Geneza utworu „Oskar i pani Róża”
Utwór powstał w 2002 roku. Napisał go Éric-Emmanuel Schmitt, francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz. Być może z powodu pochodzenia autora jego książka jest porównywana do „Małego Księcia”.
Pisarz jako dziecko bardzo często przebywał w szpitalach. Jego ojciec był specjalistą kinezyterapii. Autor widział, jak pacjenci nadają sobie przezwiska pochodzące od ich chorób. Tej inspiracji użył w książce. Później sam doświadczył choroby, jednak w przeciwieństwie do Oskara wyzdrowiał. Te wszystkie wspomnienia przyczyniły się do powstania książki „Oskar i pani Róża”.Gatunek utworu:
Książka „Oskar i pani Róża” to powieść epistolarna, czyli skonstruowana w formie listów. W XIX wieku ta forma powieściowa stała się mniej popularna, ponieważ pojawił się wszechwiedzący narrator.Utwór jest podzielony na czternaście listów, z których trzynaście zostało napisanych przez Oskara, a jeden przez panią Różę. Pomysł pisania listów skierowanych do Boga podsunęła choremu chłopcu pani Róża. W każdym z listów bohater opisuje miniony dzień i na końcu dodaje jedną prośbę skierowaną do Boga.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.