Oskar i pani Róża - Streszczenie krótkie

Książka „Oskar i pani Róża” autorstwa Erica-Emmanuela Schmitta to opowieść o dziesięcioletnim Oskarze umierającym na białaczkę. W uporaniu się z chorobą pomaga mu pani Róża. Podsuwa pomysł, aby pisał listy do Boga. W ten sposób chłopak zaczyna korespondować z Bogiem.
W pierwszym liście opisuje swoje życie, panią Różę i jej opowieści. Kobieta mówi mu o swoich walkach. Widzi, że one bardzo chłopca interesują.
Drugi list opowiada o uzyskaniu odpowiedzi na pytanie -, czy wyzdrowieję? Oskar dowiaduje się, że jego rodzice przyjechali i chce się z nimi spotkać. Wkrótce odnajduje ich w gabinecie u doktora Düssledorfa. Tam uzyskuje negatywną odpowiedź na postawione wcześniej pytanie. Słysząc, że rodzice wychodzą, ucieka do szafki na szczotki. Zatrzaskuje się i spędza w niej całe popołudnie. W szpitalu wybucha zamieszanie spowodowane zniknięciem Oskara. Wkrótce, gdy się odnajduje, prosi o spotkanie z panią Różą. Pozwalają kobiecie przychodzić codziennie przez jakiś czas. To właśnie wtedy opowiada chłopcu o legendzie o dwunastu proroczych dniach – każdy dzień to dziesięć lat. Następnego dnia chłopak przeżywa wiek młodzieńczy. Przychodzi do dziewczyny, która mu się podoba- Peggy Blue. Tam wpakowuje się w kłopoty z Pop Cornem, a później z Sandrine, zwaną Chinką ze względu na perukę z czarnych sztywnych włosów. Na świetlicy Chinka w pewnym momencie wysuwa wargi i oczekuje na pocałunek. Oskar pod wpływem patrzących na niego kolegów przytula się do dziewczyny. Niespodziewanie wizytę składają rodzice chłopaka, przez co bohater czuje się zawstydzony. Po obejrzeniu przywiezionych prezentów i po odpoczynku, udaje się do Peggy Blue.
W nocy Oskar słyszy tajemnicze dźwięki. Wyrusza do dziewczyny, myśląc, że to ona krzyczy. Zastaje ją na łóżku równię zdziwioną co on. Wkrótce dochodzi, że źródłem tych wrzasków jest Bekon. Wraca do Peggy i spędza z nią noc. Rano wybucha awantura. Kilka godzin później Oskar przeprowadza z Różą trudną rozmowę. Za niedługo ma dojść do operacji Peggy Blue. Udaje się ona pomyślnie. Chinka po tych wydarzeniach mówi dziewczynie o „błędach młodości”. Dochodzi do kłótni między Peggy Blue a chłopakiem.
W następnym liście Oskar ucieka ze szpitala. Potajemnie wsiada do samochodu pani Róży. Po drodze kobieta nie orientuje się o obecności nowego przybysza. Chłopiec w trakcie drogi zasypia, a gdy się budzi idzie do domu. Pani Roża jest bardzo zdziwiona, lecz chwilę później prowadzi Oskara do środka. Po dotarciu na miejsce Oskar spędza Wigilię z panią Różą. Wkrótce docierają także rodzice. Wspólnie oglądają zapasy, stare przyzwyczajanie kobiety. Po walkach włączają pasterkę.
Oskar wraca do szpitala, gdzie odwiedza go Peggy Blue. Wspólnie zajmują się rośliną podarowaną na prezent. Następnie przychodzi doktor Düsseldorf, z którym chłopak rozmawia.
W kolejnym liście Peggy opuszcza szpital.
Pewnego poranka Oskar, gdy wstaje, spogląda zupełnie inaczej na świat. Ogląda go tak, jakby widział wszystko po raz pierwszy. Próbuje tłumaczyć to rodzicom. Chce, aby podobnie jak on zachwycali się światem. Niedługo później chłopiec umiera.
Ostatni list pisze pani Róża. Płacze po stracie po nim, lecz dziękuje Bogu za poznanie Oskara.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.